Mem Reduct yazılımı ile anlık Hafıza kullanımını azaltın


Mem Reduct yazılımı ile anlık Hafıza kullanımını azaltın
Bilgisayarınızdaki Hafıza (Ram) miktarı zaman zaman yetersiz kalıyor ve bu sebeple sistem ağır çalışmaya başlıyorsa , anlık hafıza kullanımını azaltan yani hafızayı temizleyen uygulamalardan faydalanabilirsiniz.


Bilgisayarınızı kapattığınızda, sistem belleğinizde tutulan tüm veriler silinir fakat sistem nekadar uzun süre açık kalırsa Ram kullanımı okadar çok artacaktır. Varsayalım x86 (32 bit) bir bilgisayarınız var ve işiniz gereği bu bilgisayarın sürekli açık kalması gerekiyorsa (bir tür server gibi düşünün) ilaveten üzerindeki RAM miktarı da 4 GB ise (Eski bir bilgisayar olsun) bu durumda oldukça az RAM kullanan eski bir windows sürümü bile kullansanız hiç kapatmadan gelinen 3. günde ram kullanım miktarı %100 e gelebilecektir. Bu gibi durumlarda belirli aralıklarla Hafıza temizliği yaptırmak pratiklik sağlayabilir.

Mem Reduct yazılımı ile yüksek oranda hafıza temizliği yapın

Yazılım Portabledir ve kurulum gerektirmez. Sayfa sonundaki indirme linkinden uygulamayı indirdikten sonra zipten çıkartın ve sisteminize uygun sürümünü çift tıklayıp çalıştırın.

Mem Reduct Yazılım arayüzü

Soldaki resimde görünen ekran karşınıza gelecektir buradaki tuhaflık ram ı temizletebilmeniz için yazılımın Yönetici yetkilerinde çalıştırılmasının gerekliliği. Belleği temizle butonuna tıkladığınızda yazılım yeniden ve busefer yönetici yetkilerinde açılıyor, halbuki daha en başta yönetici yetkilerinde çalıştırılması çok daha pratik olurdu, umarım arkadaş uyguladığı yöntemi değiştirir. Sağ taraftaki resim artık belleğimizi temizleyebileceğimiz anlamına geliyor. Tekrar "Belleği Temizle" butonuna tıklayın. Belleği Temizlemek istediğinizden eminmisiniz diyen bir pencere belirecektir , Evet deyin.

Belleği temizleme uyarısı

Şöyle bir deneme yaptım , Görev yöneticisini açıp performans sekmesine geçiş yaptım ardından Belleği Temizle Butonuna tıkladım, %22 lik Ram (Hafıza) kullanım düşüşü gördüm.

Bellek kullanımı düştü

Zaten saatin hemen üzerinde bir uyarı penceresi belirdi ve Kaç Mb veya Gb lık bellek boşaltıldığını bana bildirdi, yazıda bellekte 1,02 Gb lık yer açıldığını görüyorsunuz.

Mem reduct ile hafıza temizlendi

Piyasa aynı işi yapan birçok uygulama bulunmaktadır gel gelelim Mem Reduct kadar hafızada yer açanına rastlamadım. Yazılımcısı Windowsun gizli bir internal system özelliğini (Native API) kullandığını yazmış ve bu yöntemle temizlenen sistem önbelleğinin (system working set, working set, standby page lists, modified page lists) Fiziksel hafıza kullanımını ~10-50% arasında düşürdüğünü belirtmiş.

- Hafıza kullanımını optimize edin Burada

- SuperFetch Hızlı getirme nedir nasıl kapatılır Burada

- Ekran kartı hafızasını programsız bulun Burada

- Belleklerinizde arıza varmı kontrol edin Burada

- Komutla grafik kartı belleğinizi bulun Burada

- Sağ tuştan Intel grafik seçeneklerini kaldıralım Burada

- Intel HD grafik kartında Pil tasarrufu ayarı Burada

- Nvidia Grafik kartı sürücüsünü casus yazılımsız kuralım Burada

- Android te pil tasarrufu nasıl aktif edilir Burada

- Windows 10 lu laptoplarda pil tasarrufu nasıl yapılır Burada


18 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Burak35
  3. Avatar for burak
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for musa
  6. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha