Mükerrer resimleri bulma yazılımı


Benzer resim bulma yazılımı
Hemen hemen herkesin cebinde akıllı telefonlar bulunuyor artık bazı anların fotoğraflarını hemen o anda telefonumuzla çekip paylaşabiliyoruz. Genellikle de resimleri evdeki bilgisayarımıza atıp


aylarca bu klasöre yeni resimler ekliyoruz , öyle bir an geliyorki resimlerin bulunduğu klasörün yada klasörlerin kontrolü kayboluyor ve aynı resimden mesela 2-3 adet olsa bile bunun farkına varamıyoruz. Youtube kanalımızın bir takipçisi bu konuda yardım isteyince benzeri sorunlara çözüm arayanlar için aşağıdaki makaleyi yazmayı gerekli gördük.

Awesome Dublicate Photo Finder

Ücretsiz ve hem portablesi hemde kurulumlu sürümü bulunan bu yazılım sayesinde bir klasör içerisindeki resimlerin aynılarını veya benzerlerini kolayca bulabiliyoruz. Ben Örnek olması açısından Duvar kağıdı kolleksiyonumu tarattırdım , aslında sayısını dahi bilmediğim duvarkağıtlarının 1664 adet olduğunu öğrendim ve bunların 213 tanesinin mükerrer olduğunu öğrendim. gelelim yazılımın kullanımına.

1. Yazılımın portable sürümünü yazının sonundaki Anasayfasından indirelim ve zipten çıkartıp çalıştıralım.

2. Açılan arayüzde ilk olarak Folders kısmındaki artı (+) ikonuna tıklayalım ve içerisinde mükerrer resim aratacağımız klasörü ilave edelim

Klasör seçim ekranı

3. Üste kısımda klasör yolu belirecektir. Şimdi tek yapmamız gereken şey "Start search" butonuna basmak ve taramanın bitmesini beklemektir.

Çift resimleri bulma yazılımı

4. Ekranda bir sayaç belirecek ve kaç adet resmin tarandığı konusunda bilgiler verecektir.

Birbirinin aynı olan resimleri bulmak

5. işlem tamamlandığında bir popup penceresinde taranan resim sayısı , benzer resim sayısı ve tarama süresi yeralacaktır.

Mükerrer resim sayısı

Bu pencerede yeralan "Ok" butonuna basalım. Sırada aynı resimleri bulmak var bunun için sağ alt köşede yeralansimilarity başlığına tıklayalım ve kaydırma çubuğunu en dibe indirip benzerlik oranı (Similarity) 100 olanlarını sırasıyla kontrol edelim.

Benzer resim sayısı

Benim farkında olmadığım 213 adet aynı resim varmış bunlar sabit diskte boşuna yer kaplıyorlar. Artık Aynı olan resimden hangisini sileceksek (Sağ veya Sol) buradaki resmin altında bulunan Çöp kovası ikonuna tıklamamız yeterlidir. Yazılımın üst kısmında bulunan settings kısmına tıkladığımızda sunduğu ayarlara ulaşırız

Mükerrer resim bulma ayarları

Mesela burada bulunan search only 100% identical Pictures kısmına tik koyarsak sadece %100 benzerliği olan resimleri bulacaktır.

- Windows 10 da resim boyutu nasıl düşürülür Burada

- Android Cihazlarda Galeride Resim Gizleme Burada

- Telefondan bluetooth ile bilgisayara resim yollanmıyor Burada

- Küçük resim (thumbnail) önizlemesi yok Burada

- Windows jpeg resim kalitesini düşürmesin Burada


13 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha