Gmailde toplu email nasıl yollanır


Gmail ile toplu email nasıl yollanır
Şu anda tartışmasız en iyi ücretsiz email servisi Gmaildir ve hemen hemen herkesin bir gmaili var, seyrekte olsa düğün , nişan , toplantı vb. gibi şeyleri duyururken topluca email atılması gerekli olabiliyor.


Eğer bir yazlım veya ürünün üreticisiyseniz yeni ürünleri tanıtmak içinde yine toplu email atmanız gerekecektir. Bunun için her email servisinde yeralan CC ve BCC özelliklerinden birini kullanmamız yeterlidir. Gmailin sol üst köşesinde yeralan "Yeni Email" kısmına tıkladığımızda sağ altta bir "Yeni ileti" kutusu açılacaktır.

Gmailde yeni email

Alıcı kısmındaki boşluğun sağında CC ve BCC ibarelerini görüyoruz, bunların her ikiside benzer şekilde çalışmaktadır , yani ; mesajın bir kopyasını listelediğiniz herkese iletmenizi sağlarlar. Gelin isterseniz bunların anlamlarına kısaca gözatalım.

CC : carbon copy veya courtesy copy (nezaket kopyası) kelimelerinin ilk harflerinden oluşur. Bu alana girilen email Adreslerinin hepsini emaili alan kişiler görebilirler.

BCC : Blind carbon copy kelimelerinin ilk harflerinden oluşur. Bu alana girilen email adresleri alıcılar tarafından görüntülenemeyecektir.

Örneğin, Tüm arkadaşlarınızın e-postalarını BCC alanına girerseniz ve diyelimki bir düğüne davet ederseniz , herbiri sadece kendisine email attığınızı düşüneceğinden düğün yerine gelinceye kadar hepsi kendisini özel hissedecektir. Bazende davete gelenlerin bilinmesi istenir, mesela bir işyeri departmanında toplantıya çok önemli bir kişi davet edilmişse katılımı arttırmak için tüm davet edilenlerin bilinmesi istenebilir bu durumda CC Alanı gayet güzel iş görecektir. Önemli kişinin emaili de görüneceğinden toplantıya katılım artabilecektir.

Gmailde birden fazla kişiye aynı anda aynı emaili yollayalım

Üstteki açıklamalar gözönüne alındığında bireysel kullanımda BCC alanının kullanılması daha mantıklı görünmektedir. örnek olarak 7-8 kişiye email atacaksak

1. Alıcı kısmına bir email yazalım , burayı boş bırakamadığımız için kendi alternatif emailimizi de kullanabiliriz alıcıların her biri Alıcı kısmına girilen emaili görecektir.

2. BCC kısmına tıklayalım ve açılan boşluğa tüm emailleri aralarında virgül olacak şekilde girelim

Gmailde BCC kullanımı

3. Başlığımızı ve iletmek istediğimiz mesajı yazalım ve "Gönder" butonuna tıklayalım. Karşı taraf emailimizi aşağıdaki şekilde görecektir.

Gmailde BCC kullanılırsa karşı taraf nasıl görür

Eğer Aynı emaili CC ile yollasaydık ve alıcı aşağı bakan üçgene tıklasaydı emaili aşağıdaki şekilde görecekti

gmailde cckullanılırsa karşı taraf nasıl görür

Böylece iletimiz aralarında virgül kullandığımız tüm email adreslerine iletilmiş oldu.Toplu email yollarken dikkat edilecek hususlardan birtanesi de günlük limitlerdir, hesabınızın türüne göre günlük kaç adet email limitinin olduğunu Buradaki linkten öğrenebilirsiniz.

- Gmail Mobil görünümde oturum nasıl kapatılır Burada

- Gmail hesabınıza şüpheli erişim olduğunda cep telefonunuza mesaj gelsin Burada

- Gmail sekmede okunmamış email sayısını göstersin Burada

- Gmailde Oturum açık kalıyor sorunu Burada

- Gmail de küfür filitresi oluşturmak Burada

- Gmail hesabı kalıcı olarak nasıl silinir Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Canan Soykan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha