Bootlu Windows USB belleğinden bootlu ISO hazırlama


Bootlu Windows USB belleğinden bootlu ISO hazırlama
Eğer temiz bir windows kuracaksak genellikle internetten bir ISO dosyası indirip bunu Rufus gibi bir araçla USB ye yazdırırız ve sonrada format atarız , eskiden bu işlem için içinde windows kurulum dosyalarının

bulunduğu DVD ler kullanılırken USB belleklerin yaygınlaşması ve DVDROM u olmayan mini Laptopların piyasaya çıkması neticesi bu alışkanlık yerini USB ye bıraktı ilaveten USB bellekler ile Windows kurulumu çok daha hızlı ve pratiktir , mesela DVDRom u bozuk veya hiç Bulunmayan bir bilgisayarada kolaylıkla windows kurulumu yapılabiliyor. Peki ama ya içerisinde boot edilebilir Windows kurulum dosyaları bulunan USB belleğimizden ISO oluşturmak istersek bu durumda ne yapmalıyız ? , hatırlarsanız daha önceki yazılarımızda ; DVD veya CD den ISO kalıbı oluşturmayı , Klasör veya dosyalardan ISO kalıbı oluşturmayı açıklamıştık (Sayfa sonundaki linklerde bulabilirsiniz) işte bugünkü konumuzda USB den ISO dosyası nasıl hazırlanır konusuna açıklık getirmektir.

USB deki bootlu windows kurulum dosyaları ile bootlu ISO oluşturalım

Windows kurulum medyasını edinmek için çoğu kişi Medya oluşturma aracı (Media Creation tool) kullanır Burada gel gelelim bu araç pek te sağlıklı çalışmadığından tavsiye etmiyorum herneyse bu araç ile diyelimki USB ye yazdırdığımız bootlu bir windows USB miz var gel gelelim bir arkadaşımızın internet bulunmayan bilgisayarına temiz format atmaya kalktık ama sürekli hata veriyor yada , elimizde yanımızdaki bootlu USB den başka windows kurulum dosyalarının bulunduğu bir medya da yok bu durumda gelin bu USB den Bootlu ISO oluşturalım , ve bununla yazdıracağımız DVD ile Formatımızı atalım (Seyrekte olsa gerekli olabiliyor) bunun için PowerISO isimli uygulamadan faydalanacağız.

1. PowerISO yazılımını Buradaki linkten indirelim ,fakat yazılım istenmeyen diğer yazılımları indirip kurduğu için internet bağlantımızı kesip o şekilde kuralım , bulabilirseniz internetten portablesini kullanın (ki ben öyle yaptım) çünkü aşağıdaki linkten indireceğiniz yazılım demo olduğu için sadece 300 MB a kadar olan dosyaları ISO yapmaya izin veriyor , aynı işi UltraISO programı ile de yapabilirsiniz.

2. Sırada Boot dosyasının bulunması var Buradaki linkten dosyayı indirelim ve zipten çıkartıp mesela masaüstümüze atalım "etfsboot.bif"

3. Windows kurulum dosyalarının bulunduğu USB yi Bilgisayara takalım ve içerisindeki tüm dosya ve klasörleri seçip PowerISO arayüzüne sürükleyip bırakalım

Power ISO arayüzü

Sonrasında sağ alt köşeden Önyükleme kalıp türü olarak DVD yi işaretleyelim

poweriso dvd seçimi

4. PowerISO programı üst menüsünden İşlem - Önyükleme - Önyükleme bilgisi ekle diyelim ve ikinci maddede indirdiğimiz "etfsboot.bif" dosyasını gösterelim

poweriso önyükleme bilgisi ekleme

5. Son adımda dosya farklı kaydet deyip kayıt türü olarak ISO yu seçelim

Power ISO farklı kaydet

Böylece İçerisinde windows kurulum dosyaları bulunan Bootlu USB den Boot edebilir bir ISO dosyası elde etmiş oluruz. Aynı yöntem bilgisyarınızda herhangi bir yerde bulunan windows kurulum dosyalarından boot edebilir ISO yapmak içinde kullanılabilir. Yaptığım denemelerde Bu ISO yu Sanal makinada denediğimde gayet güzel boot etti , fakat aynı ISO dan başka bir bootlu USB oluşturulmaya kalkıldığında gerçek makinada nedense boot etmediğini gözlemledim , ilgili diğer konular :

- DVD yada CD den ISO kalıbı oluşturalım Burada
- Klasör veya dosyalardan ISO dosyası oluşturma Burada


9 Yorum Var
  1. Avatar for Faruk
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for Kemal
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Olgun
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for ismail
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for Mert Canalp

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha