Hangi Uygulamalar Gmail hesabınıza erişiyor


Uygulamalar Gmaile erişemesin
Bazen işimizin düştüğü bazı uygulamaları kullanmak için Google hesabımıza erişim izni veriyoruz ve bunu yaparken de genellik üzerinde fazlaca düşünmüyoruz , çünkü tek odaklandığımız konu işimizin hallolması

gel gelelim uygulama ile işimiz bittiğinde gmail hesabımıza verdiğimiz erişim iznini unutuyoruz. Google hesabınızı güvende tutmak istiyorsanız, artık ihtiyacınız olmayan uygulamalara vermiş olduğunuz erişim iznini iptal etmek en iyisidir çünkü zamanla bu uygulamalarda meydana gelebilecek açıklar sizin google hesabınızı da riske atacaktır.

Uygulama izinlerini kaldırmak için gerekli olan tek şey Google İzinleri Hesabı sayfasına erişmenizi sağlayacak bir tarayıcıdır. İlgili sayfada Google hesabınıza erişimi olan tüm uygulamaların bir listesini göreceksiniz. Gelelim işlem adımlarına ;

1. Buradaki linke tıklayıp hesabınıza giriş yapın.

2. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

Gmaile erişim izni olan uygulamalar

Görüldüğü gibi Email hesabına erişim izni olan 3 adet uygulama bulundu bunlar ; Ahrefs , Disqus ve Linus Tech Tips forums bu uygulamalara izinlerin nezaman verildiğini bile hatırlamıyorum.

Uygulamaların Google Hesabınıza Erişmesini Nasıl engellersiniz ?

Gelelim Erişim izinlerinin nasıl kaldırılacağına ; Her nedense topluca tüm uygulamaların izinlerini kaldırmak için bir seçenek bulunmuyor bu nedenle her bir uygulamanın üzerine tıklayıp tek tek işlem yapmanız gerekecektir. Ahrefs in üzerine tıklıyorum ve karşıma aşağıdaki sayfa çılıyor.

Uygulama erişim iznini kaldır

İşin ilgici verilen izinde ; Herkese açık olarak sunduklarınız da dahil olmak üzere kişisel bilgilerinizi görme. Birincil Google Hesabı e-posta adresinizi görme. Bir SEO web sitesinin bu izinlere kesinlikle ihtiyacı yok diye düşünüyorum. Sağ üstteki erişimi kaldır butonuna tıkladığımda , Erişimi kaldırılsın mı diye soran bir uyarı penceresi belirecektir.

Uygulama Erişim iznini kaldır

Tamam butonuna tıklayıp işlemi tamamlayın ve Gmailinize erişim iznini iptal etmek istediğiniz her bir uygulama için bu işlemi tekrarlayın. Neticede ilgili sayfa aşağıdaki hali aldı.

Hesaba erişim izni olan uygulama kalmadı

Uygulamaların Google Drive hesabınızla bağlantısını kesmek isterseniz Google drive hesabınıza giriş yaptıktan sonra dişli çarka tıklayın ve Ayarlar'a gidin . Bir sonraki sayfada, soldaki Uygulamaları Yönet seçeneğine tıklayın.

Google drive uygulama izinleri

Açılacak olan yeni sayfada uygulamaları varsayılan olarak kullanma seçeneğini de bulacaksınız. Bazı uygulamalar zaten varsayılan uygulamalarınız olarak işaretlidir, işaretini kaldırabilir ve varsayılan olmaktan çıkartabilirsiniz. Seçenekler aşağı açılır menüsünü tıkladığınızda, uygulamanın Google Drive hesabınızla bağlantısını kesebilir ve ürün sayfasını görüntüleyebilirsiniz.


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Ayça Olcay

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha