Googlenin tuttuğu etkinlik kayıtlarınız otomatik silinsin


Google etkinlik kayıtlarını otomatik silsin
Google internet piyasasının devi ve istesekte istemesekte onun ürünlerini kullanıyoruz , Gmail , Android , Arama motoru ... bunlardan hiçbirini kullanmayan kişi sayısı sanıyorumki milyonda birdir.

Biz ücretsiz denen bu ürünleri hizmet ve ürünleri kullanırken aslında bedelini kişisel verilerimizi sunarak ödüyoruz fakat farkında bile değiliz, Googlenin bizlerden topladığı veriler hakkında daha önceki makalelerimizden birinde bilgiler vermiştik kısaca hatırlayacak olursak , Googlenin kişisel verilerimizi topladığı hizmetleri şunlardır.

1. Gmail
2. Sosyal ağlar
3. youtube
4. Google Analytics, Google Adwords, Google Adsense
5. Google street View ve Google maps
6. Android telefonlar

Mesela Android telefonlarının hepsinde varsayılan dns Google dns dir. Uygulamalar üzerinden veri toplamasa sırf bu dns üzerinden her hareketinizi izler ve kayıt altına alır. Google, Mayıs 2019’un başında, müşterilerin etkinliklerinin otomatik olarak silinmesini sağlayacakyeni bir gizlilik özelliği sunacağını açıklamıştı ve ilgili özelliği nihayet sundu. Bildiğiniz üzere Google , Web ve Uygulama Etkinliği sayfasında kullanıcılara kendileri hakkında tutulan kayıtları yönetme seçenekleri sunmaktadır mesela web ve uygulama etkinliğinizi duraklatabilirsiniz böylece nezaman hangi web sayfalarını ziyaret ettiğinizin kaydı tutulmayacaktır. Önceki tutulan kayıtları ise manuel olarak silebilirsiniz. Eğer etkinlik kaydınızı duraklatmak istemiyor ve fakat belirli aralıklarla etkinlik geçmişinizin otomatik olarak silinmesini istiyorsanız bu yeni özellik işinize yarayacaktır.

Google Web ve Etkinlik Verileri otomatik olarak nasıl silinir?

Web ve Uygulama Etkinliğinizi duraklatmış olsanız bile, Google etkinlik verilerinin otomatik olarak silinmesini ayarlayabilirsiniz.

1. Öncelikle emailinize giriş yapınız ardından Buradaki sayfaya tıklayın.

2. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir . Burada yeralan otomatik olarak sil butonuna tıklayınız

Web ve uygulama etkinliği

3. Bir sonraki ekranda 3 ay süreyle tut veya 18 ay süreyle tut seçeneklerinden birini seçmeniz gerekiyor , keşke kullanıcının kendi belirleyeceği bir süre aralığı olsaydı. Sonraki butonuna tıklayınız.

Uygulama etkinlik süresi

4. Karşınıza Tercihinizi onaylayın sayfası gelecektir. Buradaki Onayla butonunu kullanınız.

Google tercih onayı

5. Son sayfada Tercih kaydedildi sayfası gelecektir anladım butonuna tıklayınız böylece işlemi sonlandırmış olacaksınız.

Tercihleriniz kaydedildi

Genel itibarı ile bakıldığında Verilerin otomatik olarak silinmesi seçeneğinin sunulması Kullanıcının kişisel verilerinin korunması açısından doğru bir adımdır. Son yıllarda Büyük şirketler kullanıcı kişisel verilerini resmen yağmaladı ve hiçbir yaptırım veya ceza almadılar, göstermelikte olsa böylesi adımların atılması sevindirici. Tavsiyem ilk adımda verdiğimiz sayfayı kullanarak web ve Uygulama etkinliğinizi duraklatmanızdır. Bunu yapmak için ilk açılan sayfadaki küçük kalem ikonuna tıklayıp bir sonraki sayfada yeralan Web ve Uygulama Etkinliği butonunu kapalı konuma almanız yeterlidir.

- Googlenin hakkınızda topladığı verileri silin Burada

- Google Chrome şifrelerini dışa veya içe aktaralım Burada

- Google chromede siyah ekran sorunu Burada

- Androidte Google drive a otomatik yedeklemeyi kapatalım Burada

- Google Chrome reklam engelleyici ayarları Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for rumeysa gezer

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha