Androidte Google drive a otomatik yedeklemeyi kapatalım


Android telefon Google drive yedeklnemesin
Günümüzün belkide en önemli konusu kişisel veri güvenliğidir, herkesin gözü kullanıcıların kişisel verilerinde Windows üreticisi Microsoft , Android üreticisi Google , donanım va hatta yazılım üreticileri.

Biz verilerimizin bizden habersiz ele geçirilmesine kızarken tüm dünyada bir bulut (Cloud) modasıdır aldı başını gidiyor mesela artık Bilgisayardaki tarayıcılar şifreleri dünyanın bir ucundaki serverlara yedekliyorlar ve siz format attığınızda otomatik olarak senkronizasyon yolu ile yeni tarayıcıya aktarıyorlar , Android te de durum aynı akıllı telefonumuzdaki tüm telefon numaraları , Uygulama verileri , çağrı geçmişi , cihaz ayarları ve sms kısa mesajları belkide çoğumuz farkında bile olmadan google drive a yedekleniyor , tüm bunların anlamı bizler en özelimiz olan şifrelerimizi , kendi ve akrabalarımızın telefonlarını bizzat birilerine teslim ediyoruz. Kimdir bu insanlar desem hiçkimse tanımıyor Amerikan şirketleri , peki nesine güveniyoruz ? onların sözlerine ve taahütlerine , gerçekten içinde bulunduğumuz son 10 yıldır İnsanlık inanılmaz bir akıl tuıtulması yaşıyor dünyayı yöneten çokuluslu şirketler insanlığın geleceğine yön vermeye başladılar bile. Tüm bunlara az da olsa direnenlerdenseniz teloefonunuzun google drive a otomatik yedeklenmesini engelleyebilirsiniz.

Akıllı telefon verileri Google drive a yedeklenmesin

Öncelikle hazırlanan tuzak nedir biraz bahsedeyim ; eğer telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürürseniz bu google drive daki yedeği geri yükleyip hiç uğraşmadan kişileriniz , cihaz ayarlaırnız vs. geri gelecektir , kulağa gayet hoş geliyor oysa gözden kaçan kısım normal bir yedek alıp istyendiği zaman bu yedeğin geri yüklenebileceği yedeği neden güvenmediğim birilerinin kontrolüne vereyimki ? o nedenle gelin Telefon ayarlarımızdan bu otomatik yedekleme özelliğini engelleyelim. Ben aşağıdaki anlatımda Android Oreo 8.1 sürümünü kullandım.

1. Telefonun ana ekranında yeralan Ayarlar kısmına dokunalım ve yeni açılan ekranda Google kısmını seçelim

2. Google penceresinde yedekle kısmına dokunalım

Android otomatik yedeklemesini kapatalım

3. Yeni açılacak pencerede Google Drive 'a yedekle özelliğini kapatalım

Android Google drive yedeklenmesin

Eğer sizde bu kısım kapalı ise açtığınızda nelerin yedekleneceğini üstte sağ tarafta yeralan resimde görebilirsiniz. Bu yedeklemeyi kapatmanın bir diğer faydası ise oldukça büyük boyutlu olan bu yedeğin yüklenmesi sırasında hem pilinizi tüketmesi hemde mobil verinizi tüketmesidir.

- Telefon defterindeki bir kişiyi Ana ekrana ekleyelim Burada

- Rehberdeki bir kişiyi favori listesine ekleyelim Burada

- Android doğumgünü hatırlatıcı uygulaması Burada

- WhatsApp'da Duvar Kağıdı nasıl değiştirilir Burada

- Android telefonda Bluetooth ismini değiştirelim Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Selma

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha