Videolarınızı şifre ile korumaya alın


Videolarınızı şifre ile korumaya alın
Ücretli veya ücretsiz birçok medya oynatıcısı mevcuttur bunların en bilinenleri genellikle kullanıcıları Kodek (Codec) arama zahmetine sokmadan her tür video dosyasını oynatabilenlerdir, ben şahsen VLC


medya oynatıcısını tercih ediyorum çünkü hemen hemen her tür video formatını oynatıyor ve beni Kodek aramak zorunda bırakmıyor. Bazen farklı ihtiyaçlar sebebi ile elimizdeki video dosyalarını şifrelememiz gerekebilir , mesela videoda başkalarının görmesini istemediğiniz şeyler bulunabilir böylesi durumlar için GreenForce Player uygulamasını kullanabilirsiniz. Yazılım ücretsiz , portable bir uygulama olup Türkçe dil desteği de bulunmaktadır. Yazılımın bir zamanlar Anasayfası mevcuttu fakat kapatılıp Github üzerinden dağıtımına başlanmış.

Green Force yazılımı ile videolara şifre atamak

Uygulamayı sayfa sonundaki linkten indirebilirsiniz. Linke tıkladığınızda açılan sayfada sağ tarafta bulunan "Clone Or download" kısmına tıklayın ve aşağı açlılır menüde yeralan "Download ZIP" kısmına tıklayıp yazılımı indirin

Githubtan dosya nasıl indirilir

1. Yazılımı çalıştırdıktan sonra karşınıza Kodek indirme ekranı gelecektir sonrasında yazılım arayüzü açılacaktır. Video oynatmak için ya video dosyasını sürükle bırak yöntemi ile arayüzüne sürüklemek gerekir yada Dosya - Aç diyerek video dosyasının seçilmesi gerekmektedir.

GreenForce Kodek indiriyor

2. Oynatılacak video desteklenmeyen bir Codec içeriyorsa uygulama bir hata uyarısı çıkartacak ve sizden K-Lite Codec paketini indirip kurmanızı isteyecektir.

kodek hatası ekranı

3. Bir videoyu Green Force arayüzüne attıktan sonra şifrelemek isterseniz Üst menüde bulunan DRM - Videoyu Koru kısmına tıklamanız gerekir.

GreenForce Player ile video dosyasını korumak

Yeni açılacak olan videoyu koru ekranında iki farklı seçenek mevcuttur bunlar :

a) Videoyu exe fromatına dönüştürmeden korumak

Bunun için açılan ekranda Sadece Parola ve ipucu kısımlarını işaretlemeniz yeterlidir. bu dosyayı çalıştırmak için mutlaka GreenForce-Player gereklidir.

Video dosyasını şifreleyelim

Kaydet butonuna tıkladığınızda farkı bir yer seçmediyseniz orjinal videonun yanında .gfp uzantıl yeni bir dosya oluşacaktır ve Oynatılmak istendiğinde Parola soracaktır.

b) Videoyu Oynatıcıyıda içeren bir exe dosyasına dönüştürmek

Videoyu exe formatında korumaya aldığınızda boyutu 4 MB artmaktadır ve kendi oynatıcısını içermektedir mesela videoyu yolladığınız kişide oynatıcı yoksa bu yöntem tercih edilmelidir.Videoyu exe yapabilmek için "Yürütücüyü Ortam dosyasına ekle" kısmına tik koymak gerekir, exe ye bir ikon atamak isteğinize kalmıştır. Kaydet butonu ile işlemi sonlandırın.

Video dosyasını exe yapıp şifreleyelim

Yeni oluşan video , eğer farklı bir yer seçmediyseniz orjinal video dosyasının yanında , tercihinize göre .exe uzantısı şeklinde oluşacaktır. Şifreli videoyu açmak istediğinizde size parola soracaktır.

Videoyu oynatmak için şifre girilsin

Orjinal video dosyasını farklı bir yerde muhafaza edebilir veya silebilirsiniz. Genel itibarı ile bakıldığında rahatlıkla kullanılabilecek bir uygulama olduğunu söyleyebilirim , özelliklede şifrelemek istediğiniz videolarınız varsa tam size göre.

- Resimlerinize koruma şifresi atayın Burada

- USB belleğimizi şifre ile koruyalım Burada

- Yazdırma korumalı PDF dosyaları nasıl yazdırılır Burada

- USB yazma korumasını kaldıran yazılımlar Burada

- Bitlocker korumasını komutla kaldıralım Burada


3 Yorum Var
  1. Avatar for arslan
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for Hakan Gürpınar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha