Güncellemede alınan desteklenmeyen donanım hatası


desteklenmeyen donanım hatası çözümü
Eğer Intel in Kaby Lake ve AMD nin Ryzen i gibi yeni işlemcilere sahipseniz ve Windows 10 dan daha eski bir işletim sistemi kurdunuzssa (Windows 8.1 veya Windows 7) Microsofttan herhangi bir güncelleme alamayacaksınız

, bu konuda microsoftun tartışmalı kararının ayrıntılarını Buradaki yazımızda bulabilirsiniz. Donanım üreticileri desteğini sürdürürken bir yazılım şirketinin kendi eski yazılımlarının kullanımını engellemek ve Windows 10 kurulumunu teşvik için uyguladığı hak hukuk gözetmeyen eşi görülmemiş Skandal bir uyguma. İnsanları birşeylere zorlamak tarihte hiçbirzaman uzun vadeli başarı getirmemiştir. Eğer yeni işlemcili ama eski windowslu Bilgisyarınızı güncellemek isterseniz aşağıdaki uyarı ile karşılaşırsınız.

Güncelleme sırasında desteklenmeyen donanım hatası

Microsoftun bu kararı hiçbir teknik gerekçeye dayanamamakta olup tamamen maddi çıkar odaklıdır ve Kullanıcılara ; Eğer Microsofttan güncelleme almak istiyorsanız Windows 10 a geçin dayatmasını uygulamaktadır. Ocak 2015'te Windows 7 için ana destek sona erdi Bakınız fakat bunun anlamı ; İşletim sisteminin güvenlik güncellemelerini almaya devam edeceği sadece küçük işlevsel değişikliklerin yapılmayacağıdır, Windows 8.1 ise hala ana destek süresi kapsamındadır buna rağmen Microsoft verdiği sözü tutmayıp düşmanca bir hamle ile bu işletim sistemlerinin Müşterilerini yüzüstü bırakmıştır.Microsoft mümkün olan en kısa sürede herkesin Windows 10 a terfi etmesini istemektedir gel gelelim Windows 10 masaüstü kullanıcıları için ergenomik değildir , bu sebeplede birçok kullanıcı windows 10 işletim sistemini kullanmayı reddetmektedir , fakat güncellemeleri alamadıklarında sistemlerinin güvenli kalabilmesi için istemeseler bile Windows 10 kurmak zorunda kalacaklar.

Intel Ryzen ve amd Kaby lake

Yeni İşlemcili eski işletim sistemleri nasıl güncellenir

Bu yazımızda Microsoftun bu işlemci kilidini aşıp yeni CPU lu Windows 7 veya Windows 8.1 kullanıcılarının tüm Microsoft güncellemelerini yüklemelerini nasıl sağlarız konusuna açıklık getirmeye çalışacağız. Bir GitHub kullanıcısı "zeffy" yeni işlemci kontrolü yapan güncelleme paketlerini modern donanımlı ama eski işletim sistemli Bilgisayarlara kurmanın bir yolunu keşfetti , buna göre bazı dosyalarda düzeltmeler yaparak (Patch) güncellemeleri yüklemek mümkün hale geliyor , GitHub sayfasında ayrıntıları ile açıkladığı yöntem şu şekilde çalışıyor : İşletim sistemi içindeki DLL kütüphanesinde bulunan wuaueng.dll içerisinde 'IsDeviceServiceable(void)' ve 'IsCPUSupported(void)' isimli özel program fonksiyonları yeralıyor ve bunlar birer donanım denetimi gerçekleştirip güncelleştirmelerin yüklenememesi için İşlemcinin (CPU) kilitlenmesini sağlıyorlar amaç bu mekanizmayı atlatmak.

İşlemci kontrolü yaması ile güncelleme almak

Yazar sayfasında hazır düzenlenmiş dosyaları indirime sunmaktadır ve bu dosyalarla Intel Kaby Lake , AMD Ryzen... gibi yeni nesil işlemcili olup Windows 7 veya Windows 8.1'in kurulu olduğu Bilgisayarların güncelleme Almama kilit mekanizması kırılmaktadır ; IsCPUSupported (void) sadece beş farklı işlev tarafından kullanılan IsDeviceServiceable (void) tarafından çağrılır fakat işlemci kontrolünü durdurmanın kolay bir yolu mevcut.

1. Wuaueng.dll dosyasının 0x26C948 offsetinde 0x01 den 0x00 a kadar olan dword_600002EE948 değerini değiştirirsek IsDeviceServiceable(void) kontolcüsü tüm kodu atlayıp değeri anında 1 e yani Desteklenen İşlemci (supported CPU) ye çevirmektedir , anlatımdaki Offset örnek olarak verilmiş olup Windows 7 x64 sürümü için geçerlidir, ama mantık diğer windows 8.1 ve Windows 7 sürümlerinde de aynıdır.

2. wuaueng.dll dosyasını düzeltip IsDeviceServiceable (void) kontolünü kaldırmak aşağıdaki registry anahtarında yeralan "ForceUnsupportedCPU" REG_DWORD değerini kullanılabilir hale getirecektir

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\Test\Scan

Üstteki anahtar muhtemelen sizde yoktur ve manuel olarak oluşturmanız gerekecektir değer olarak "0x00000001" verdiğimizde desteklenmeyen işlemciler rahatlıkla güncelleme alacaklardır , eğer değeri "0x00000000" a çevirirsek varsayılan haline dönecektir. Değişikliklerin uygulanabilmesi için yüksek olasılıkla ya bilgisayarınızı yeniden başlatmanız veya wuauserv hizmetini yeniden başlatmanız gerekecektir. Bu yöntemin tek dezavantajı wuaueng.dll güncellendiğinde tekrar yamamanın gerekli olmasıdır, Bu geçici bir çözümdür ve muhtemelen Microsoft bu açığı mümkün olan en kısa sürede "düzeltip" Windows güncelleme yeteneğini eski işletim sistemleri için daha karmaşık bir uygulama ile kilitleyecektir. gerekli yamaları almak için zeffy nin GitHub sayfasını aşağıdaki linkten ziyaret edebilirsiniz.

Gerekli yamalar


12 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for GeForce06TR
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for cankusa
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for Mehmet
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for qazwsx
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for M.Cihan
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for Hakkı sürgün

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha