Windows 7 için destek sona eriyor mesajı çıkmasın


Windows 7 için destek sona eriyor mesajı çıkmasın
Bildiğiniz üzere Windows 7 22 Ekim 2009'da piyasaya sürülmüş ve Microsoft 10 yıllık ürün desteği sağlama taahhüdünde bulunmuştu. 14 ocak 2020 de ,Microsoftun Windows 7 ye olan desteği sona erecek.

Bu tarihten sonra, Windows Update için teknik destek ve bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olan yazılım güncelleştirmeleri sunulmayacaktır Kaynak bu sebepledirki Microsoft Windows 7 kullanıcılarına bir hatırlatma uyarısı çıkartmaya başladı mesajın iki türü bulunuyor ilkinde "Windows 7 için destek sona eriyor" diğerinde ise "10 yılın ardından, Windows 7 için destek sona eriyor" başlığı yeralmaktadır.

Windows 7 desteği sona eriyor mesajı

Üstteki mesajda "Tekrar Hatırlatma" kutucuğu yeralmazken ikinci tür mesajda bu kutucuk yeralıyor ve kullanıcıya birdaha bu mesajı göstermemek için seçenek sunuyor

Windows 7 desteği 2020 de sona eriyor

Elbette Microsoftun bu mesajları çıkartmasındaki amaç kullanıcıların yeni windows sürümlerine geçmesi gerektiğini hatırlatmaktır gel gelelim ikide birde bu mesajın çıkması sizi rahatsız ediyorsa bunu devre dışı bırakmak için bazı ayarlar yapabilirsiniz. Aşağıdaki makalemizde bu ayarları açıklamaya çalışacağız.

1. Registry ile bu Bildirimleri Devre Dışı Bırakmak

Eğer bildirim olarak üstteki resimlerden ikincisini alıyorsanız bu durumda "Tekrar hatırlatma" kutucuğuna tik koyup mesajın görünmemesini sağlayabilirsiniz. Eğer böyle bir seçenek sunulmamışsa registry de aşağıdaki anahtara gidin.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\SipNotify

Sağ taraftaki pencerede "DontRemindMe" DWORD (32 Bit) değeri yeralmaktadır bunu çift tıklayıp değerini "1" yapın. Böylece Windows 7 için destek sona eriyor mesajı birdaha sizi rahatsız etmeyecektir

Registryde windows 7 desteği sona eriyor mesajı

2. Windows 7 için destek sonu mesajlarını zamanlanmış görevlerden silelim

Windows 7'de "SipNotify.exe" dosyasını çalıştıran ve kullanıcılara Destek Sonu hatırlatıcılarını görüntülemek için 2 zamanlanmış görev vardır. Bunları silmek için Microsoft -Windows -End of Support kısmına gidin

zamanlanmış görevlerde windows 7 desteği sona eriyor mesajı

Sağ taraftaki panelde Notify1 ve Notify2 isminde iki adet zamanlanmış görev ile karşılaşacaksınız bunları sağ tıklayıp "Devre dışı bırak" veya "Sil" diyebilirsiniz.

3. SipNotify.exe yi yeniden adlandırabilir veya silebilirsiniz

Bu uyarıları çıkartan "C:\Windows\System32\SipNotify.exe" isimli uygulamayı yeniden adlandırabilir veya silebilirsiniz. İşlemlerden önce SipNotify.exe dosyasının sahipliğini almanız gerekebilir. Bunun için EC Menu isimli uygulamadan faydalanabilirsiniz.

sipnotify.exe dosyası

EXE dosyasını sildikten veya yeniden adlandırdıktan sonra, Windows 7 bilgisayarınızda artık bu Destek Sonu hatırlatma mesajlarını almazssınz.

4. KB4493132 Güncellemesini kaldırın

Aslında "Windows 7 için destek sona eriyor" mesajı iletisini sisteminize getiren KB4493132 güncellemesidir. Bu güncellemeyi kaldırırsanız , SipNotify.exe dosyası ve ilgili klasörlerini, Kayıt defteri anahtarlarını ve zamanlanmış görevleri siler böylece Bu rahatsız edici bildirimleri kalıcı olarak durmuş olursunuz. Bunun için çalıştıra aşağıdaki yazın

appwiz.cpl

Açılacak olan Programlar ve Özellikler penceresinde sol üst köşede yeralan "Yüklü güncelleştirmeleri Görüntüle" kısmına tıklayın ardından KB4493132 güncellemesini bulup sağ tıklayın ve kaldır deyin.

KB4493132 kaldır

Üstteki kaldırma işlemini bir tıkla yaptırmak için sayfa sonundaki linkte yeralan Vbs dosyasından faydalanabilirsiniz. Bir tıkla ilgili güncellemeyi sisteminizden kaldıracaktır. Eğer Komut istemi dediğimiz Cmd den bir komutla kaldırmak isterseniz aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

wusa /uninstall /kb:4493132

NOT: Sisteminizi Yeniden başlattıktan sonra, Windows Güncellemelerini kullanarak tekrar yeni güncellemeleri kontrol ederseniz. KB4493132 güncellemesini tekrar bulacaktır bu güncellemeyi sağ tıklayın ve Güncellemeyi Gizle seçeneğini seçin.

- Windows 7 tüm güncellemeleri topluca Microsofttan İndirin Burada

- Windows 7 de Yeni güncelleştirme yok hatası Burada

- Windows güncelleme sorun giderme aracı Burada

- Güncelleştirmeler denetleniyor sorununa kesin çözüm Burada

- Windows güncellemelerini toplu olarak nerden bulurum Burada


7 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for alxan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for handsome
  5. Avatar for handsome
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Ertuğrul polat

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha