VLC media Player ile bozuk video dosyalarını onaralım


VLC madia Player ile bozuk video dosyalarını onaralım
Sakladığımız Video dosyalarının zamanla bozulmaları ve görüntü kayıpları sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu konuda daha önce açtığımız bir başlıkta bozuk video dosyasının formatıın dönüştürmek suretiyle hataların


giderilmesi yöntemi anlatılmış ve sizlerden ilgi görmüştü , gel gelelim o yöntemde kullanılan yazılım kurulum sırasında dikkat edilmezsse istenmeyen ek yazılımlarda kurabiliyordu ilaveten herhangi bir portable sürümü bulunmuyordu. Bu yazımızda hemen hemen herkesin kullandığı , ve Portable sürümü de bulunan VLC uygulaması ile bozuk video dosyalarını nasıl oynatabiliriz konusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

VLC media player ile bozuk video dosyalarını Oynatma

VLC medya oynatıcısı şu anda belkide piyasanın en iyi video oynatıcısıdır , Türkçe dil desteği , portablesinin oluşu , ve daha birçok özelliği Onun Tahtını sağlamlaştırmıştır. Gelelim VLC ile bozuk video dosyalarını nasıl oynatabileceğimize ;

1. VLC Medya playeri açalım ve Üst menüden Araçlar - Ayarlar kısmına tıklayalım

VLC araçlar menüsü

2. Yeni açılacak "Basit Ayarla" penceresinde Giriş / Kodlayıcı / Çözücü (Input & Codecs) kısmına tıklayalım ve burada yeralan Avi dosyası hasarlı yada eksik kısmının karşısında bulunan aşağı açılır menüden "Herzaman Onarılsın" özelliğini seçin , Böylece VLC ile oynatmaya kalktığınız ve uzantısı AVI olan video dosyaları otomatik olarak onarılacaktır.

VLC playerde Avi dosyalarını herzaman onar

Peki ama ya elinizdeki Video formatı AVI değilse ne yapacaksınız , bu durumda VLC nin sunduğu format dönüştürme özelliklerinden faydalanacaksınız.

VLC Medya oynatıcısı ile video formatını dönüştürelim

Format dönüştürmek suretiyle bozuk videoyu onarma işlemini VLC ile yapabilmek için aşağıdaki adımları izleyin.
1. VLC oynatıcısını açtıktan sonra Ortam - Dönüştür / Kaydet kısmına tıklayın

VLC oynatıcısı ile format dönüştürme

2. Ortam Aç penceresinde Ekle butonu ile bozuk videoyu ekledikten sonra dip kısımda yeralan aşağı açılır menüden dönüştür özelliğini seçelim.

VLC Dönüştür Kaydet butonu

3. Bir sonraki Pencerede Profil kısmının karşısında yeralan aşağı açılır menüden videoyu hangi formata dönüştürecekseniz onu seçin , tavsiyem bütün oynatıcılarda ve cep telefonlarında sorunsuz olan Mp4 ü tercih etmenizdir.

vlc ile convert işlemini başlat

4. Gözat butonu ile , Conver edildikten sonraki aşamada yeni formatlı videonun nereye kaydedileceğini seçin burada dikkat edilmesi gereken nokta ; Kayıt türü kısmının aşağıdaki resimdeki gibi olması ve Dosya adı kısmında herhangi bir uzantı bulunmaması gerektiğidir. Son olarak kaydet butonuna basın

VLC Kaydet Penceresi

5. Sırada sadece Başlat butonuna basıp dönüştürme (Convert) işlemini başlatmak kaldı sonrasında yeni video formatını sorunsuz oynatabiliyor olmanız gerekir. VLC nin otomatik onarmayı sadece AVI formatlarında uygulaması sanıyorumki bir zamanlar internet üzerinde en çok paylaşılan format biçimi olmasından kaynaklanıyor fakat artık herkez MKV uzantılı video dosyalarını kullanıyor. Bunların dışında video dosyalarını onarmak için şu yazılımları da deneyebilirsiniz :

1. Digital Video Repair
2. Repair Video Master
3. Meteorite
4. Get My Videos Back

- Hasarlı Videolarınızı Onarın Burada

- Vlc medya player ile video formatı dönüştürme Burada

- VLC Media Player kullanarak Videodan sesi alalım Burada

- VLC ile DVD veya BluRay ripleyelim Burada

- VLC media playeri ekran yakalama yazılımı olarak kullanalım Burada

- VLC Medya oynatıcısı ile videodan resim alalım Burada

- Vlc medya oynatıcısında Chromecast kullanımı Burada

- VLC nin son kullanılan medyaları aç özelliğini kapatalım Burada


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for turan
  3. Avatar for AYGÜN YERDENİZ
  4. Avatar for taba
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Muhammet
  7. Avatar for handsome
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for taba
  10. Avatar for Hakan buharalı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha