DPI ölçekleme ayarını bir tıkla değiştirelim


DPI ölçekleme ayarını bir tıkla değiştirelim
İnsanlar belirli bir yaşa geldiklerinde yakını görememe sorunu belirir ve bunun oluşumu son derece ilginçtir sanki aniden yakını görmede zorluk yaşadığınızı farkedersiniz. yazılar iç içe geçmiş gibi olur genellikle


40 yaşından sonra başlayan bu duruma Presbiyopi deniyor. Gözümüzün içindeki mercek uzaktaki cisimler yakına geldiğinde şişerek, şeklini değiştiriyor ve bu sayede yakına gelen cisimleri görebiliyoruz. Bu merceğe şeklini değiştirebilen bir cam diyebiliriz. 40 yaşından sonra göz bu yeteneğini yavaş yavaş kaybediyor. Presbiyopi yıllara bağlı olarak her insanda son derece standart bir şekilde artıyor. 40 yaşından sonra her 10 yılda bir, +1 numara büyür. 50 yaşında +2, 60 yaşında ise +3 numara büyümüş oluyor. Peki ekrandaki yazıları görmekte zorlanan biri nasıl bir ayar yapmalı ?

Microsoft Windows 10 un 1511 sürümünde yer verdiği ve bence herkesin de işine yarayan yazı tipi boyutunu değiştirme özelliğini 1607 sürümünde kaldırdı. Şu an tek seçeneğimiz DPI ölçekleme ayarını değiştirmek bu konu hakkında ayrıntılı açıklamaları daha önceki konularımızdan birinde vermiştik (Sayfa sonundaki linklerde) yinede kısaca hatırlayacak olursak : Ayarlar - Sistem - Monitör kısmına gidelim yada aşağıdaki kodu çalıştır boşluğuna yazıp Enter tuşuna basalım

ms-settings:display

Burada yeralan ölçekle ve düzenle ayarını değiştirerek ekranda gördüğümüz herşeyi daha büyük hale getirebiliyoruz.

DPI yüzdesini nasıl değiştirilir

Dilersek %100 (Önerilen) kısmının hemen altında yeralan Gelişmiş ölçeklendirme ayarı kısmına tıklayıp açılan yeni pencerede özel ölçeklendirme başlığı altındaki boşluktan ölçeklendirme ayarını %500 e kadar arttırabiliriz.

gelişmiş ölçeklendirme ayarı

Bukadar çok menü arasında gezinip DPI ölçeklendirme ayarını değiştirmek sonrada tekrar eski haline getirmek bazılarımız için zor olablir bu sebeple dilersek DPI ayarını registry den kolayca değiştirebiliriz.

DPI ayarını Registryden değiştirelim

DPI ayarı registryde aşağıdaki anahtarda LogPixels Dword değerinde saklanmaktadır

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop

Eğer bu anahtar sizde yoksa oluşturabilirsiniz.

Registryde DPI anahtarı

Bu anahtarda hangi değer ne anlama gelir aşağıdaki tablodan bakabilirsiniz.

DPI registry değeleri

Sayfa sonundaki indirme linkinden edineceğiniz script ile bir tıkla DPI ölçekleme yüzdesini değiştirebilirsiniz. Bunun için scripti indirip zipten çıkartın ve çalıştırın karşınıza gelecek ekranda boşluğa gireceğiniz değerler verilmiştir.

Vbs ile DPI değiştirmek

Bu değerlerin dışında bir değer girerseniz script sizi uyaracaktır.

Vbs DPı uyarı

Değeri girip Tamam butonuna bastığınızda aşağıdaki gibi Oturumu kapatmak isteyip istemediğinizi soran bir ekran gelecektir.

DPI değişimi için oturumu kapatmak

Tamam dediğimizde oturum kapatılacaktır tekrar giriş yaptıktan sonra DPI ayarının belirlediğimiz yüzde değeri olduğunu göreceğiz.
NOT: eğer değer %150 iken tekrar değeri %150 yaparsanız script oturumu kapatmak isteyip istemediğinizi sorsa bile oturumu kapatmayacaktır.

- Windows 10 da DPI Ölçekleme ayarını değiştirme Burada

- Windows 10 yüksek DPI de bulanık Font sorunu Burada

- Windows 10 da yazı büyüklüğünü kolayca değiştirelim Burada

- Windows 10 da Yazı Tipi Boyutunu Değiştirelim Burada

- Ekran büyüklüğü (inch) ve çözünürlük tablosu Burada

- Windows 10 varsayılan sistem fontunu değiştirelim Burada


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha