Yol olarak kopyala tırnak işaretsiz olsun


Yol olarak kopyala tırnak işaretsiz olsun
Hatırlarsanız daha önceki başlıklarımızdan birinde sağ tuşa yolu kopyala özelliğinin nasıl ekleneceğinden bahsetmiştik. Yolu kopyala özelliği birçok durumda size kolaylık sağlayabilir,özellikle script

yazarken veya Cmd dediğimiz komut isteminde işlem yaparken zaman kazandıracaktır gel gelelim Microsoftun sunduğu "Yol olarak Kopyala" özelliğinde mesela bir dosya veya klasörün yolunu kopyaladığınızda bunu çift tırnak içerisinde vermektedir. Mesela masaüstümdeki birkaç klasör veya dosyayı seçip sağ tuşuma eklediğim Yolu kopyala özelliğini kullandığımda aşağıdaki gibi bir çıktı vermektedir.

Sağ tuşa yolu tirnakli kopyala

Eğer "Yolu kopyala" özelliğini kullanırken bu tırnak işaretlerinin olmasından rahatsızlık duyuyorsanız aşağıdaki adımları izleyip çıktının tırnak işaretsiz halini kullanabilirsiniz.

Yol olarak Kopyala (Copy as Path) da tırnak işaretleri olmasın

1. Dosya veya klasör yolundaki tırnak işaretlerini kaldırmak için NirCmd isimli küçük uygulamadan faydalanacağız . Nirssoft un Buradaki web sayfasını ziyaret edelim ve açılan sayfanın dip kısmından sisteminize uygun ilgili Portable yazılımı indirelim. Sistemim 64 bit olduğu için ben x64 olanını indirdim ve sisteminizin Windows klasörüne atın (C:\Windows\nircmd.exe)

2. Ardından "Copy_as_Path.vbs" isimli dosyayı sayfa sonundaki indirme linkinden indirin İçerisinde Windows 10 ve windows 7 için iki farklı klasör bulunur ve sisteminize uygun olan klasör içeriğini (Klasörün kendisi değil) "C:\Windows" içerisine Kopyalanıp oradan Copy_as_Path.vbs dosyasını çalıştırın. Script Gönder menüsüne bir kısayol atacaktır.

Gönder menüsünde yolu kopayala

İşlemler bukadar artık bir veya birden fazla dosya veya klasörü seçip Gönder - Yolu kopyala dediğinizde ilgili yolları başında ve sonunda tırnak işaretleri olmadan size verecektir.

Yol olarak kopyalada Tırnak işareti yok

Eğer Bir dosya veya klasörün yolunu kopyalamak için herhangi bir araç kullanmadan Microsoftun sunduğu sağ tuş seçeneğinden faydalanacaksanız ve kopyalanan yoldaki tırnak işaretleri sizin için önemsiz ise ; bir veya birden fazla dosya veya klasörü seçtikten sonra klavyenizdeki Shift tuşuna basıp seçili öğelere sağ tıklayın ve açılan menüdeki "Yol Olarak Kopyala" özelliğini kullanın. NirCmd ye gerek kalmadan kopyalanan yolun tırnak işaretlerini kaldırmanın bir yolunu biliyorsanız ve bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.

NOT: Aşağıdaki script Windows 11 ve 10, Windows 8.1 , Windows 8 ve Windows 7 de sorunsuz çalışmaktadır. Muhtemelen daha düşük sürümlerde de çalışacaktır

- Sağ tuşa Yolu kopyala ekleyelim Burada

- Dosya yolu çok uzun hatası ve çözümü Burada

- Dosya veya Klasör yolunu komut istemine (Cmd) aktaralım Burada

- Dosya , klasör yolunu kolayca kopyalayın Burada

- Sağ tuşa klasöre taşı ve kopyala ilave edelim Burada

15 Ekim 2019 Tarihli başlık güncellendi


5 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tarık
  3. Avatar for TRWE_2012
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Mehmet acar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha