Windows Defenderin işlemci kullanım yüzdesini ayarlayın


Windows Defenderin işlemci kullanım yüzdesini ayarlayın
Windows Defender Antivirus, Bilgisayarınızı virüs, casus yazılım ve diğer istenmeyen yazılımlar gibi kötü amaçlı yazılımlara karşı korumaya yardımcı olur. zararlı yazılımlar bilginiz olmadan bilgisayarınıza

çok farklı yollardan bulaşabilirler mesela ; bir e-posta iletisinden, İnternet'e bağlandığınızda veya bir USB flash sürücü, CD, DVD veya başka bir çıkarılabilir medya kullandığınızda kendilerini yükleyebilirler. Bazı kötü amaçlı yazılımlar yalnızca yüklendiğinde değil, beklenmeyen zamanlarda çalışacak şekilde programlanabilir. Bu sebepledirki Windows Defender oldukça gerekli bir windows bileşenidir. Gel gelelim mesela büyük boyutlu dosyaları biryerden biryere kopyalarken , web sayfa açılışlarında sistem ilk açılışında birçok şeyi taradığından sistemde bir yavaşlık oluşturur bu sebepledirki eğer birkaç Gb veya üzeri dosyaları kopyalayacaksam Antivirüs veya defenderi kapatıp işlem yaparım.

Defenderim varsayılan maksimum CPU kullanımın yüzdesi nedir

Windows Defender , Windows 10'da tarama sırasında varsayılan olarak maksimum yüzde 50 CPU kullanacak şekilde ayarlanmıştır. Defender'ın çok fazla sistem kaynağı kullanmasını önlemek için maksimum CPU kullanımını sınırlamak mümkündür.Öncelikle tarama (Scan) sırasında Windows defenderin nekadar CPU kaynağı kullandığını görmemiz gerekir bunun için Powershell konsolundan aşağıdaki komutu verin.

Get-MpPreference | select ScanAvgCPULoadFactor

Aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere varsayılan olarak % 50 dir. ScanAvgCPULoadFactor değeri bize mevcut CPU kullanım yüzdesini verir.

Defender Varsayılan işlemci kullanım yüzdesi

Defenderin Maksimum CPU kullanım yüzdesini ayarlayalım

Powershell konsolunu yönetici yetkilerinde çalıştırın ve aşağıdaki komutta <Yüzde> kısmına defenderin kullanmasını istediğiniz cPU yüzdesini yazın.
Set-MpPreference -ScanAvgCPULoadFactor <Yüzde>
<Yüzde> kısmı 5 ve 100 arasında bir değer alabilir mesela CPU kullanımını %30 olarak ayarlamak için aşağıdaki komutu kullanmanız gerekecektir.

Set-MpPreference -ScanAvgCPULoadFactor 30

Üstteki komuttan sonra defender ile tarama süresi uzuyorsa değeri eskisi gibi %50 yapınız.

Defender Cpu kullanım yüzdesi ayarlandı

Defender CPU kullanım yüzdesini Registryden ayarlayalım

1. Aşağıdaki anahtara gidin ve Scan isminde bir alt anahtar oluşturun

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender

2. Scan anahtarının içerisine "AvgCPULoadFactor" isminde bir DWORD (32 Bit) değeri oluşturun ve bu yeni değerin ondalık kısmının değer verisini arzu ettiğiniz bir rakam ile değiştirin.

Registryde defender cpu kullanım yüzdesi

Tavsiyem ya sadece Powershell yada sadece registry yöntemini kullanmanızdır. Biriyle farklı diğeri ile farklı değerler belirlemeyin.

Defender CPU kullanım yüzdesini Vbs ile ayarlayalım

Defender CPU kullanım yüzdesini kolayca ayarlayabilmeniz için sizlere bir script kodladık sayfa sonundan indireceğiniz "Defender_cpu.zip" dosyasının içerisindeki "Defender_islemci_kullanimi.vbs" dosyasını çalıştırdığınızda Defender CPU kullanım yüzdesini belirtin diyen bir ekran gelecektir boşluğa 5 ile 100 arasında bir rakam yazın ve Tamam butonuna tıklayın böylece cpu kullanım yüzdesi ayarlanmış olacaktır.

Vbs ile defender Cpu kullanım yüzdesini ayarla

Eğer defender CPU (işlemci) kullanım yüzdesini varsayılana tekrar geri döndürmek isterseniz scripti birkez daha çalıştırmanız yeterlidir.

- Windows defender nasıl kapatılır Burada

- Windows 10 Defender dosyayı blokluyorsa Burada

- Defender kurcalamaya karşı koruma ayarı Burada

- Defender control v1.2 - bir tıkla Defenderi devre dışı bırak Burada

- Bir tıkla windows defendere dışlama ekleyelim Burada

- Windows Defenderin sildiği dosyayı geri getirelim Burada

- Windows defender sürümü nasıl bulunur Burada


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for eskiüye
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for shampuan
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Adnan
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for m.aydmir

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha