Defender kurcalamaya karşı koruma ayarı


kurcalamaya karşı koruma
Microsoftun mayıs ayında indirime sunacağı Windows 10 1903 sürümündeki yeni özellikleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bu sürümün özelliği kendinden önceki son iki sürüme göre eski donanımlarda biraz

daha hızlı çalışıyor olması bunun sebebi ise ; Microsoftun 1803 ve 1809 da Spectre ve Meltdown açıkları için kullandığı ve hem sistem genelinde %30 a varan yavaşlamaya hemde ağ bağlantılarında sorunlara ve performans düşüşüne sebep olan çözüm yöntemini değiştirip Googlenin "Retpoline" yaklaşımını kullanmış olması. Elbette windowsun Kopyalamadan tutunda indirmeler ve dosya açılışlarına kadar hızını kesen bileşenlerin başında zararlı yazılımlara karşı koruma yazılımı olan Defender gelmektir, bunun sebebi ise güvenlik amacıyla herşeyin konrol edip taranmasıdır.

1903 sürümünde defender in yeni özelliklerinden biride Kurcalamaya karşı koruma ayarıdır bu ayar ile Sistemin temel güvenlik özelliklerinde ve Windows Güvenlik uygulaması üzerinde doğrudan yapılan değişikliklerin sınırlandırılması amaçlanmıştır böylece Defender üzerinde yapılan değişikliklere karşı ek koruma sağlanmıştır.

Önemli güvenlik özellikleri sizden habersiz değiştirilemesin

Kurcalamaya karşı koruma ayarına ulaşmak için sol alt köşedeki windows ikonuna tıklayalım ve Ayarlar uygulamasını açalım ardından Güncelleştirme ve güvenlik kısmına tıklayalım yeni açılacak olan sayfada Windows güvenliği kısmını seçtikten sonra Virüs ve Tehdit korumasına tıklayalım.

Defender Virüs ve tehdit koruması

Yeni açılacak olan sayfada ayarları yönet linkine tıkladığımızda ilgili yere ulaşmış oluruz

Ayrları yönet

Kaydırma çubuğu ile aşağıya doğru inelim ve burada yeralan Kurcalamaya karşı koruma ayarını bulalım , önizleme sürümlerinde ve elimdeki nihai sürümde varsayılan olarak bu ayar açık gelmektedir.

Defender kurcalamaya karşı koruma ayarı

Bu ayar açık olduğunda eğer Kötü amaçlı uygulamalar bizden habersiz güvenlik ayarlarını değiştirmeye kalkarsa, dış müdahale koruması açık olduğunda, engellenecektir. özellik ile ne amaçlandığını ancak tahmin yürüterek ortaya çıkartabiliyoruz. Microsoft bu konuda herhangi bir ayrıntı vermiyor. Ayarın saklandığı registry kaydı aşağıdakidir.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Defender\Features]
"TamperProtection"=dword:00000001

TamperProtection = 1 - Koruma açık demektir
TamperProtection = 0 - Koruma kapalı demektir
Fakat bu ayar herhangi bir reg kaydı veya script ile değiştirilmeye kalkılırsa aşağıdaki hatayı verecektir.

Registry Yetki hatası

Görüldüğü üzere ilgili özellik TrustedInstaller ayrıcalıkları ile dahi değiştirilememektedir. bU tarz durumlar için tavsiyemiz Öncelikle Windows defenderi kapatmak sonrasında registry kaydını tekrar yazdırmayı denemektir. Defenderi kapatmak için Defender Control yazılımını kullanabilirsiniz Yazılımı Sordum.org Anasayfasından edinebilirsiniz - Burada

- Windows defender nasıl kapatılır Burada

- Windows 10 Defender dosyayı blokluyorsa Burada

- Windows Defenderin sildiği dosyayı geri getirelim Burada

- Bir tıkla windows defendere dışlama ekleyelim Burada

- Powershell ile windows defendere dışlama eklemek Burada

- Windows 10 da Edge ,Cortana ve Defenderi kaldıralım Burada


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for afternoon
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for seron
  5. Avatar for selami
  6. Avatar for shampuan
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for handsome
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for berrak ataç

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha