Masaüstü sağ tuşuna Yönetici Cmd ekleyin


Masaüstü sağ tuşuna Yönetici Cmd ekleyin
Önceki açtığımız konulardan birtanesinde masaüstüne Komut istemi dediğimiz Cmd nin kısayolunu atayıp ardından özellikler - gelişmiş kısmına tıklayıp burada yeralan "Yönetici olarak çalıştır" kutucuğuna


tik koymuş ve masaüstündeki bu ikona ya tıklayıp yada içerdiği klavye kısayolu ile Yönetici Komut istemini başlatmıştık , gel gelelim sizlerden gelen email ve geri dönüşlerde normalde işe yarayan klavye kısayolunun bazı arkadaşlarda çalışmadığını öğrendik, yaptığımız denemelerde masaüstündeki kısayol eğer sürüklenip başka bir klasör içerisine taşınırsa , sonrasında tekrar masaüstüne alınsa bile hernedense çalışmıyor. Yine bazı arkadaşlarımız masaüstü yerine Yönetici cmd kısayolunun sağ tuşta yeralmasının daha pratik olacağını ve mümküse bu konuda yardımcı olmamızı rica ettiler. Benzeri bir konumuz "Windows 10 da Sağ tuşa yönetici Komut istemi" başlığında açıklanmıştı fakat bu başlıktaki ipucu da sadece Windows 10 da çalışıyordu. Windows 7 kullanan arkadaşlar işe yaramadığını yazmışlardı.

Bir tıkla sağ tuşunuza Yönetici olarak çalışan Cmd ekleyin

Sizlerden gelen istek doğrultusunda bir Vbs kodladık , sayfa sonundan ulaşabileceğiniz bu scripti indirdikten sonra "sordum" şifresini girerek zipten çıkartın , karşınıza içerisinde iki adet vbe bulunan ve ismi "Admin_cmd" olan bir klasör çıkacaktır.

vbs ile sağtuşa Admin cmd ekleyin

En klasörünün içerisinde ingilizce sistem kullananlar için kodlanmış scriptler vardır. Bunların tek farkı uyarı metinlerindeki cümlelerin ingilizce olmasıdır.
Admin Cmd_ekle.vbe : Çalıştırdığınızda Masaüstü sağ tuşunuza Admin Cmd girdisini ekler ve buraya tıklarsanız Yönetici komut istemi başlatılır.

Sağtuşta yönetici komut istemi

Admin Cmd_sil.vbe : Çalıştırdığınızda Masaüstü sağ tuşunuzda bulunan Admin Cmd girdisini siler.

Sağtuştan yönetici komut istemi kaldırıldı

Gelelim ilgili özelliğin nasıl çalıştığına ; Scripti çalıştırdığınızda registry ye gerekli girdileri ekledikten sonra C:\Windows\System32\ içerisinde normal cmd yi Admin yetkilerinde çalıştıracak geçici bir Vbs dosyası oluşturmaktadır . Sağ tuşunuzdaki Admin Cmd ye tıkladığınızda ise bu geçici Vbs "Cmd.exe" yi Yönetici yetkilerinde çalıştırmaktadır. Silme scripti çalıştırıldığında ise Registry ye eklenen girdiler silinmekte ve ardından geçici vbs tamamen kaldırılmaktadır. Komut istemi dediğimiz Cmd ile sık işlem yapanların işine yarayacağını düşündüğümüz özelliği seveceğinizi umuyoruz.

- Dosya veya Klasör yolunu komut istemine (Cmd) aktaralım Burada

- Komut istemi (Cmd) kullanımını yasaklayalım Burada

- Görev yöneticisinden Yönetici komut istemini açalım Burada

- Sağ tuşa yönetici Komut istemi ekleyelim Burada

- Komut istemini klasör içerisinde açalım Burada

- Komut istemi ekranındaki yazılar nasıl kopyalanır Burada

- Windows 10 Görev Çubuğuna Yönetici Komut İstemi Burada

- komut istemi herzaman Admin yetkilerinde açılsın Burada

- Sağ tuşa shift ile çalışan yönetici komut istemi Burada

- Komut istemi varsayılan boyutu nasıl değiştirilir Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Mustafa özsoy
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Serdar
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Derya

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha