Rufus ile Windows 11 kurulum kısıtlamalarını kaldırın


Rufus ile Windows 11 kurulum kısıtlamalarını kaldır
Microsoft, Windows 11 in ilk sürümü olan 21H2 de bazı donanım gereksinimlerini şart koştu , mesela modern bir işlemci, Güvenli Önyükleme, TPM 2.0 , 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanınız yoksa işletim


sistemini kuramıyorsunuz. Elbette bazı registry kayıtları ile bu kısıtlamalar atlatıldı. Yeni sürüm olan 22H2 de kurulum kısıtlamalarının dozunu arttıran Microsoft bu seferde kurulumu tamamlamak için bir internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı gerekliliği getirdi (Şaka gibi) , bunları nasıl atlatabileceğinizi Buradaki yazımızda açıklamıştık. Eğer Bilgisayarınızı mesela bir dağ evinde romanınızı tamamlamak için kullanıyor ve aktif internet bağlantınız yoksa , Rufus 3.19'u (ve daha yüksek sürümleri) kullanarak Microsoftun dayattığı tüm kısıtlamaları atlayabilirsiniz.

Rufus ile Donanım kısıtlamaları kaldırılmış bir 22H2 kurulum USB si hazırlayın

1. Rufus 3.19 veya sonraki bir sürümünü indirin - Burada

2. Rufus exe dosyasını sağ tıklayın ve Özellikler dedikten sonra Eğer varsa Engellemeyi kaldır kısmına tik koyup Uygula ve Tamam deyin.

3. Rufus uygulamasını çalıştırın ve ve Aygıt aşağı açılır menüsünden ISO dosyasını yazdıracağınız USB belleğinizi seçin. (1)

Rufus ayarları

4. Ardından ISO dosyanızı seçip (2) Disk bölüm düzenini belirleyin (3) , ben MBR kullanıyorum. Son olarak BAŞLAT butonuna tıklayın.

5. Karşınıza hangi kısıtlamaları kaldırmak istediğinizi soran bir ekran gelecektir.

Rufus ile Windows 11 Kısıtlama kaldır

Hepsini işaretleyebileceğiniz gibi , aralarından sadece bazılarını da seçebilirsiniz. Ok butonuna tıklar tıklamaz USB bellekteki verilerin silineceğini belirten bir uyarı penceresi açılacaktır. Buna Tamam deyin ve altta yeralan ilerleme çubuğundan kurulumun nekadarının tamamlandığını takip edin. USB belleğe yazdırma sırasında USB belleğin içerisini gösteren bir pencere açacaktır dilerseniz bunu kapatabilirsiniz.

Rufus ilerleme barı

Ardından bu USB bellek ile Windows 11 in 22H2 sürümünü bilgisayarınıza kurun böylece Bu bilgisayar Windows 11 i çalıştıramaz tarzı uyarılar almadan sorunsuz şekilde kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Özellike TPM nin bir zorunluluk olmadığı Microsoft un Önizleme ISO sürümlerinden birini yanlışlıkla hiçbir kısıtlama olmadan dağıtıma sunması ile ortaya çıkmıştı , görünen o ki Microsoft Tüm kısıtlamaları sonradan ekleyip donanım üreticileri ile yaptığı anlaşma gereği Kullanıcıları yeni bilgisayar alımına zorlamaktadır. Aynı davranışı Android akıllı Telefonlarında da görüyoruz , insanlar her 2-3 yılda bir yeni Telefon almaya zorlanıyorlar.

- TPM istemeyen Windows 11 Kurulum medyası hazırlayın Burada

- TPM bulunmayan bilgisayara Windows 11 nasıl kurulur Burada

- Güvenilir Platform Modülü (TPM) varmı kontrol edin Burada


12 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for zahid
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for albatros
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for albatros
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for albatros
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for Deniz
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for Kemal

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha