Bir programı farklı öncelik ayarları ile başlatın


Bir programı farklı öncelik ayarları ile başlatın
Anasayfada yeralan konulardan bir kısmı sizlerden gelen sorulara bulduğumuz çözümlerden oluşmaktadır. Geçenlerde forumda bir takipçimiz kurulu bir oyunu yüksek ayrıcalıklarla başlatmak istediğini

ama bunu her seferinde Görev yöneticisinden ayarlamak zorunda kalmadan yapmak istediğiniz yazmıştı. Bildiğiniz üzere dilersek Uygulamaların öncelik ayarlarını , görev yöneticisinin ayrıntılar sekmesine giderek ayarlayabiliyoruz. Mesela Not defterini ele alalım, varsayılan olarak Not defteri Normal ayrıcalıklarla çalışır, bunu anlamak için çalıştır kutusuna Notepad.exe yazın ve singe durumuna alın ardından Görev yöneticisini çalıştırın bunu yapmanın bilinen en kolay yolu ise klavyenizdeki Ctrl + Shift + Esc tuşlarına birlikte basmaktır.

Öncelik ayarı

Bir uygulamaya atanan öncelik o uygulama kapanana kadar devam etmektedir kapatıp yeniden açarsanız tekrar normal önceliklerle çalışacaktır. Mesela Bir serverde SPSS gibi bir istatistik yazılımı fazla işlemci kaynağı tüketiyorsa Önceliğini düşürerek çözüm aranabilir veya bir programın daha fazla işlemci gücü kullanması isteniyorsa yüksek önceliklerle çalıştırılabilir. Öncelik ayarlarını belirli bir yazılım için sürekli kılan belirli uygulamlar olsada bu işi için üçüncü parti yazılımlar kullanmanıza gerek yoktur. Birkaç satır kod ile rahatlıkla dilediğiniz uygulamayı dilediğiniz öncelikte başlatabilirsiniz.

1. Bat kodları ile uygulamaları istediğiniz öncelikte başlatın

Örnek olması açısından DNsJumper yazılımını Yüksek ayrıcalıklarla başlatacağız bendeki Dns jumper in konumu "D:\Registry\DnsJumper.exe" dir. bir tıkla istediğimiz ayrıcalıkta başlatabilmek için şu şekilde bir kod satırı kullanmamız gerekir :
start "Yazılım İsmi" /High "exe nin konumu"

start "DnsJumper" /High "D:\Registry\DnsJumper.exe"

Üstteki kodları bir bat dosyasına yapıştırıp çalıştırdığımda DnsJumper anında Yüksek ayrıcalıklara çalışmaya başlamaktadır.

Bir yazılımı yüksek öncelikle çalıştırmak

2. Bir kısayol ile Programları istediğiniz öncelikle başlatın

Eğer bat kodları ile uğraşamam uygulamanın kısayolu ile aynı işlemi yapmak istiyorum derseniz , yazılımın mevcut ikonunun yerine veya yanına yeni bir kısayol ikonu oluşturmanız gerekmektedir.Bunun için Yüksek ayrıcalıklarla çalıştıracağınız ikonu sağ tıklayın ve Gönder - masaüstü (Kısayol Oluştur) deyin ardından masaüstündeki bu ikona sağ tıklayın ve Özellikler dedikten sonra Hedef kısmına aşağıdaki kodu yapıştırın

C:\Windows\System32\cmd.exe /c start "" /High "D:\Registry\DnsJumper.exe"

Üstteki kodda D:\Registry\DnsJumper.exe yerine sizin uygulama yolunuz gelecektir.

Kısayol ile yazıım öncelik ayarı

Artık bu kısayola tıkladığınızda ilgili yazılım yüksek ayrıcalıklarla çalışacaktır.Bir programın kaç işlemci çekirdeği üzerinde çalışabileceğini kontrol eden Affinity'nin yanı sıra bir işlemin çalışma önceliği de yukardaki yöntenlerden biri ile ayarlanabilir. Mesela bir Video editliyorsanız ve kullandığınız yazılım Yüksek öncelikli ise işlemcinin tamamına yakınını kullanacak ve bir tarayıcı penceresi açtığınızda sayfalar çok geç açılacaktır veya LINE gibi bir mesajlaşma uygulaması ile görüşme yapmaya kalktığınızda ses karşı tarafa iletilmeyecek veya eş zamanlı ses iletiminde sorun oluşacaktır. İşte bu tür sorunları öncelik atayarak giderebilirsiniz.

- Sağ tuş menüsüne çalışma önceliği seviyesi ekleyelim Burada

- İşlemci çekirdek sayımızı bulalım Burada

- Güç seçeneklerine Nihai performans ilave edelim Burada

- İşlemcinizin marka,model ve hızını bir tıkla bulun Burada

- Sistem soğuma ilkesi ayarları Burada

- Güç seçeneklerinde tek seçenek var diğerleri yok Burada

- İşlemci,Grafik kartı ve HDD normal ısı değerleri Burada

- İşlemci ısısını ölçmeye yarayan Ücretsiz portable programlar Burada

- İşlemci güç yönetiminde En Yüksek işlemci Frekansı yok Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha