Windows için dijital saat Uygulaması


Windows için dijital saat Uygulaması
Dünya üzerinden Paradan daha değerli şey nedir deseler sanırım çoğu kişi zaman diyecektir. Bilgisayar başında veya işyerinde geçen her saniye , geri getirilmesi imkansız olan ve ömrümüzden akıp giden bir süredir

, Windows işletim sisteminde sağ altta bulunan saat yıllardır görsel olarak geliştirilmedi oysaki Windows 7 deki Gatget leri çok severdim , bir takvim bir dijital saat birde hava durumu gatgetini eksik etmezdim. Windows 10 a geçiş yapınca haliyle böyle küçük şeyler ile ekrandan keyif alma imkanı kalmadı, eğer windows masaüstünüz için Kurulumsuz (Portable) ve Ücretsiz bir dijital saat arıyorsanız aşağıdaki açık kaynak kodlu uygulamayı tavsiye ederim.

Digital Clock 4 ile Widows masaüstünde dijital saatiniz olsun

Bugüne kadar muhtelif djital saatler denedim ama en kullanışlısı ve şık olanı bu diyebilirim, sebebini özellikleri tanıtırken anlayacaksınız. Gelelim kurulum ve kullanımına ; yazılımın iki türü var a) kurulumlusu b) Kurulumsuzu (Portable) , ben portable olanını tercih ettim. Uygulama hem Windows hem MACOS hemde Linux işletim sistemlerinde çalışabiliyor, elbetteki uygun sürümü indirmeniz şart.

1. Yazılımı sayfa sonundaki linkten indirin ve zip dosyasından çıkarttıktan sonra exe sini çalıştırın. Masaüstünüzün Sağ üst köşesine aşağıdaki gibi bir dijital saat gelecektir.

Digital Clock 4

2. sağ alt köşede gizlenen ikonların arasında saat ayarları ikonunu göreceksiniz bu ikona sağ tıklayın ve "Settings" kısmını seçin

3. İlk ayar ekranı "Appearance" sekmesinde açılır burada yeralan sol üstteki ayarlardan "seperator Flashes" tikini kaldırdım ki saat ve saniye arasındaki noktalı virgül yanıp yanıp sönesin (1) , dikkat dağıtıyor. Stay On top kısmına da tik koymayın yoksa tarayıcıyı da açsanız saat en üstte duracaktır (2). Skin kısmından farkı birkaç saat modeli seçebilirsiniz lakin ben hiçbirini beğenmedim o sebeple kurcalamaya değmez (3). Bizim için önemli sayılabilecek birkaç ayar var bunlar sırası ile ;

Digital clock 4 görünüm ayarları

a) Background color : Bu kısma tik koyarsanız saatin arka zemini renkli hale gelecektir (4)

b) Colorize ayarı : Bu ayardaki kutucuğa tıklarsanız saatin rengini değiştirebileceğiniz renk paleti, açılacaktır (5) , yine burada yeralan "Opacity" kaydırma çubuğunu sola doğru kaydırırsanız saatin transparanlığı artacak ve şeffaf hale gelecektir. Zoom kaydırma çubuğu ile saat büyüklüğünü belirleyebilirsiniz.

c) Use font : Bu kısma tik koyup saatin fontunu değiştirebilirsiniz (6)

4. Misc Sekmesine geçiş yaptığınızda karşınıza sol üst köşede "Start on system startup" kutucuğu yeralır buraya tik koyarsanız dijital saat uygulaması Windows her başladığında otomatik olarak başlar (1)

Digital clock 4 misc ayarları

Time format kısmından saate saniye ilave edebilir (2) veya kaydırma çubuğu yardımı ile saat ve saniye arasındaki boşluğu arttırabilirsiniz (3), yine sağ alttaki "display time in another time zone" kısmından farklı bir ülke saatini göstertebilirsiniz.

5. Plugins kısmından ise mesela Yerel veya internet IP adresinizi veya her ikisini birden saatin alt kısmında gösterebilirsiniz.

Digital clock 4 Plugins ayarları

Son sekme olan Experimental kısmındaki ayarları ellememenizi tavsiye ederim. Saatin yerini değiştirmek için ise farenizle tutup sürüklemeniz yeterlidir.

- Windows saati kayboldu Burada

- Windows sistem Saati kendi kendine değişiyor Burada

- Windows saatinde öğleden önce ve sonra işareti Burada

- Windows 10 saati saniyeyide göstersin Burada

- Windows 10 görev çubuğunda Haftanın günü yazssın Burada

- Windows sistem saati otomatik düzelsin Burada

- Linux veya live cd den sistemi açınca saat değişiyor Burada

- Tarih ve saat formatını bir tıkla değiştirin Burada


12 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for FATİH
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for ezel bozkurt
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for windows8.1 pro kullanıyor
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for Hakan GÖKTÜRK
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for mtk
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for neslihan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha