Bellek yetersiz olduğundan Resim görüntülenemiyor


Bellek yetersiz olduğundan Resim görüntülenemiyor
Windows 11 ve Windows 10 da eski fotoğraf görüntüleyicisini aktif edip varsayılan fotoğraf görüntüleyicim olarak ayarlıyorum, Windowsun yeni Fotoğraflar uygulaması nedense bana oldukça kullanışsız

hantal ve itici geliyor , gel gelelim eski fotoğraf görüntüleyicisinde şöyle bir sorun var , eğer cep telefonunuz ile aldığınız ekran görüntülerini veya resimleri ister bluetooth isterse kablo ise Bilgisayarınıza aktardıktan sonra açmaya kalkarsanız tuhaf bir hata ile karşılaşırsınız "Bilgisayarınızda kullanılabilir bellek yetersiz olduğundan Windows Fotoğraf görüntüleyicisi Bu resmi görüntüleyemiyor. Kullanmadığınız programları kapatın veya sabit diskinizin belleğinde (Tamamına yakını doluysa) yer açın, sonrada yeniden deneyin"

Resmi açmaya çaışınca bellek yetersiz uyarısı

Bu oldukça rahatsız edici bir hata çünkü sadece eski fotoğraf görüntüleyicisinde yapıyor diğer fotoğraf görüntüleyicilerinde sorun yok.

Kullanılabilir bellek yetersiz olduğundan resim görüntülenemiyor hatası

Bu hatanın Bilgisayarınızdaki bellek ile yakından uzaktan bir alakası yoktur. Hata , JPG dosyasına dahil edilen Profile-icc sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Mesela Aynı resmi Photoshopta açın Ardından File (Dosya) - Save as (farklı kaydet) dedikten sonra açılacak olan menüde ICC Profile: sRGB kısmında bulunan tiki kaldırıp kaydet derseniz artık resmi sorunsuz şekilde eski fotoğraf görüntüleyicisinde görüntüleyebilirsiniz.

Resmin ICC profilini Sil

Elbette Sırf bu iş için Photoshop kurmak saçmalık olacağından daha pratik bir yol bulunması gerekir. Bu amaçla yaptığım denemelerde "exiftool" isimli bir komut istemi uygulamasının resimlerdeki ICC Profillerini silebildiğini gördüm , geriye sadece işlemi otomatikleştirecek bir script yazmak kalıyordu , hem cmd hemde vbs scriptleri ile otomatikleştirilebilen işlem için gerekli scriptleri sayfa sonundaki indirme linkinden edinebilirsiniz, gelelim adımlarına :

1. Sayfa sonundaki dosyayı indirip zipten çıkartın ve içerisindeki "Del_ICC.bat" ve "exiftool.exe" dosyalarını Eski fotoğraf görüntüleyicisinin görüntüleyemediği resimlerin bulunduğu klasörün içerisine atın.

Exif Tool ile toplu olarak ICC Profil bilgilerini sil

2. Ve son olarak "Del_ICC.bat" dosyasını çalıştırın, klasör içerisindeki bütün resim dosyalarının icc profillerini silecektir, işlem sırasında kısa süreliğine Komut istemi penceresi görünecek ve sonrada kaybolacaktır ardından varsayılan resim görüntüleme yazılımını eski fotoğraf görüntüleyicisi olarak ayarladınız ise hata verip görüntülenmeyen resimlere çift tıkladığınızda sorunsuz açıldıklarına şahit olacaksınız. Gönül isterdiki Microsoft Bu hatayı gidersin lakin pek oralı değil. Gerekli Dosyaları Buradaki linkten edinebilirsiniz.

Bellek yetersiz olduğundan Resim görüntülenemiyor sorununa kesin çözüm

Üstteki yöntemler kısmi çözüm için uygulanabilir gel gelelim Uğraştırıcı ve sürekli uygulanması gereken yöntemlerdir. Bir takipçimizin paylaştığı Registry yöntemi şu ana kadarki en iyi ve zahmetsiz yöntem olduğundan kesin çözüm için Aşağıdaki registry kaydını uygulamanız sorunu çözecektir.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ICM\RegisteredProfiles]
"sRGB"="RSWOP.icm"

Registry kaydını uyguladıktan sonra Dosya gezginini yeniden başlatın veya kullanıcı çıkışı yapıp tekrar giriş yapın veya bilgisayarı yeniden başlatın artık "Bellek yetersiz olduğundan Resim görüntülenemiyor" hatası almayacaksınız. Eğer bu işlemi bir tıkla yapmak istiyorsanız aşağıdaki dosya içierisinde yeralan Vbscriptini kullanabilirsiniz.

Resmi açmaya çaışınca bellek yetersiz uyarısı

Script ilk çalıştırıldığında hatayı gidermekte , ikinci kez çalıştırıldığında ise ayarı Windos varsayılanına geri döndürmektedir.

- Windowsta eski fotoğraf görüntüleyicisini kullanın Burada

- Fotoğraflar uygulaması ayarları nasıl yedeklenir Burada

- Fotoğraflar uygulaması OneDrive resimlerini göstermesin Burada

- Fotoğraflar için yüz algılamayı devre dışı bırakalım Burada


33 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Yusuf
  3. Avatar for oVo
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for bbburak
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Fatih
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for Hakan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha