Android 10 (Q) da adım sayacı nasıl aktif edilir


Android 10 (Q) da adım sayacı nasıl aktif edilir
Geçenlerde sürpriz şekilde 2,5 sene önce satın aldığım telefon olan One Plus-5 e Android 10 (Q) güncellemesi geldi , Android 7 ile satın aldığım telefonda şu an Android 10 yüklü , elbette ara güncellemeleri


de sayarsak sanırım bu 6. güncellemesi oldu, birçok marka ve model sadece iki güncelleme çıkartıp kullanıcılarını yeni telefon satın almaya zorlarken One Plus tan bu hamlenin gelmesi umarım diğer telefon üreticilerine de örnek olur, bu aynen windows 8.1 kullanan birinin windows 10 a geçmek için yeni bilgisayar satın almasına benzetilebilir , tamamen saçmalık. İşte bu yeni Android sürümünü kurcalarken içerisinde Adım sayacı diye daha önce varsa bile farketmediğim bir özelliği keşfettim ve hemen denemeye karar verdim.

Android 10 (Q) da adım sayacı nasıl kullanılır

Hareket berekettir derler aslında hareket sağlıktır. Uzmanlar Günde 30 - 60 dk hareket tavsiyesinde bulunuyorlar , 2011 de yapılan bir araştırmada yetişkin bir bireyin günde ortalama 4.000 ile 18.000 adım yürüdüğünü ve ortalama 10.000 adım/günde yürümenin sağlıklı yetişkinler için makul bir hedef olduğunu ortaya koymuştu Burada

a) Günde 5.000 adımdan az yürüyorsanız hareketsiz bir hayat sürüyorsunz demektir
b) Günde 7.500 to 9.999 adım atıyorsanız ortalama hareketli bir hayatınız var
c) Günde 12,500 adımdan fazla yürüyorsanız çok aktif birisiniz demektir.

Üstteki bilgiler ışığında Android telefon kullanıyor ve Adım sayacını aktif etmek istiyorsanız sırası ile aşağıdakileri yapın , ben One plus 5 te uyguladım ama muhtemelen diğer marka ve modellerde de benzerdir.

1. Telefonunuzun arayüzünü sağa doğru kaydırın , yeni açılacak ekranda sağ üstte bir dişli çark ikonu göreceksiniz ona tıklayın.

Android 10 da adım sayacı

2. Yeni açılacak olan ekranda Adım sayacı isminde bir özellik bulunmaktadır burada bulunan butonu sağa doğru açık konuma getirin.

Adım sayacı izni

3. Ana menüye geri döndüğünüzde veya hemen , Telefon "Lütfen fiziksel etkinliğe erişim izni verin" diyen bir uyarı penceresi gösterecektir ilgili yerde "Ayarlara Git" kısmına dokunun. Eğer sizde bu pencere belirmediyse Ayarlar - Uygulama ve bildirimler - Uygulama izinleri kısmına gidip Fiziksel aktivite ye tıklayıp gerekli izinleri verebilirsiniz.

Android fiziksel aktivite izni

Artık siz yürürken telefonunuz adımlarınızı sayacaktır. kaç adım attığınızı görmek için telefonu sağa doğru kaydırmanız yeterlidir, sayım işlemi sensörler (Motion sensors) üzerinden gerçekleştiğinden Herhangi bir uydu bağlantısı (GPS) gerektirmemektedir.

Android 10 da adım sayacı

Elbette sayımın tam doğruluğu tartışılabilir fakat kullanım kolaylığı ve % 95 doğrulukta sayması avantajlı yönleridir. Eğer sizde Üstteki özellik yoksa Google nin kendi uygulaması olan Google Fit : Sağlık ve Aktivite Takibi uygulamasını indirip kullanabilirsiniz Burada

- Alınan mesafeyi otomatik ölçün Burada

- HERE WeGo En iyi Ücretsiz GPS navigasyon Burada

- Sygic GPS navigasyon ile her adrese ulaşın Burada

- Android telefonda sayfaları çevrim dışı görüntüleme Burada

- Akıllı telefonda Uyarlanan parlaklık ayarı Burada

- Android telefonda kişiler listesi nasıl yedeklenir Burada

- Uygulamalar konum bilgilerimize erişemesin Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha