Android telefonda kişiler listesi nasıl yedeklenir


Android telefonda kişiler listesi nasıl yedeklenir
Telefon değiştirmenin en büyük sıkıntılarından biri telefon defteri diye adlandırılan kayıtlı kişi listesinin yeni telefona aktarılmasıdır. Hatta bir ara bu işi Türkiyede ücret karşılığı yapıyorlardı. Android


sürümleri geliştikçe kişiler listesini yedeklemek ve geri yüklemek kolaylaştı. Eğer telefon ayarlarını çokça kurcalayan birisi iseniz birkaç ayda bir fabrika ayarlarına dönmek zorunda kalmanız normaldir. Bu gibi bir durumda da kişiler listesi yedeği işinize yarayacaktır. Yedekleme işlemi iki farklı yere yapılabilmektedir.

1. Google drive hesabınıza (eğer bir Gmail kullanıyorsanız Google drive hesabınız vardır)
2. Farklı bir yere , mesela telefondaki herhangi bir klasöre yedekleyip buradan yedeği güvenli bir yere kaydedebilirsiniz.

Bulut depolama dediğimiz Google drive tüm sahip olduğunuz cihazlarla senkronize olacağından belkide en kolay kişi listesi yedekleme ve geri alma özelliği sunan yöntemdir. Android sistemini kodlayan Google olduğuna göre ve Gmailde google ye ait olduğu için birçok kişi bu yöntemi tercih etmektedir. Burada Emailinizin hacklenmesi , şifresini unutmanız ve kurtarma telefon numaranızı yıllar önce değiştirmiş olmanız gibi olumsuz durumlarla karşılaşma olasılığı herzaman mevcuttur. Bunun yanında normal bir yedeklemede yedeği kaybetmeniz , yedeğin bulunduğu parmak belleğin bozulması , sabit diskinden silinmesi ... gibi riskler de gözönünde bulundurulmalıdır. Belkide hem Google drive hemde güvenli bir yere yedek almak gerekir. Gelelim yedekleme ve geri yükleme işleminin nasıl yapılacağına.

Android telefonlarda Kişi listesini yedeklemek ve geri yüklemek

Aşağıdaki anlatım Android PIE 9.0 sürümünde gerçekleştirilmiştir. Fakat diğer sürümlerde de benzer olduğunu düşünüyorum.

1. Ana ekrandaki telefon ikonuna tıklayıp Kişiler listenizi açın ve sağ üst köşede yeralan üç noktaya tıklayın. Aşağı açılır menüden "Adres defteri yöneticisi" kısmını seçin

Android Adres defteri yöneticisi

2. Açılan ekranda dip kısma inin ve "İçe/Dışa Aktar" kısmına dokunun, karşınıza Gönder ve Al seçenekleri çıkacaktır.

Android kişi listsini dışa aktar

3. Gönder kısmında yeralan .vcf dosyasına aktar kısmını seçin , bir sonraki ekran direkt olarak Downloads klasöründe açılacağından "Depolama" kısmına dokunun ve ardından Google Drive simgesini seçin , elbette Dahili depolama kısmını da seçebilirsiniz

Android kişi listesini GoogleDrive a yedekle

4. İster Google drive ister dahili depolamayı seçmiş olun sağ üstteki oluştur ikonuna tıklayıp yeni dosyaya bir isim vermeniz gerekir. Ayrıca İnternet bağlantınızın Wi-Fi olması gerekir , böylece yedekleme işlemi çok daha rahat şekilde ve sorunsuz gerçekleşecektir.

Android te yedeğe isim ver

Kişiler yedeğini geri yüklerken ; Kişiler listenizi açıp sağ üst köşede yeralan üç noktaya tıklayın ardından "Adres defteri yöneticisi" kısmına dokunun yeni açılan ekranda İçe/Dışa aktar kısmını seçin ve "Al" menüsünden .vcf dosyasından aktar kısmına tıklayın , İçe aktarılacak kişilerin kaydedileceği yeri seçin ve yedeği geri yükleme işleminin tamamlanmasını bekleyin. Verilerin Otomatik senkronize ayarlarını , Ayarlar - Hesaplar altında yeralan emailinize tıkladıktan sonra açılan ekranda "Hesap senkronizayonu" kısmını seçip burada yeralan "Kişiler" kısmında bulabilirsiniz.

- Android Uygulamalarını kolayca gizleyin Burada

- WhatsApp Parmak izi kilidi nasıl etkinleştirilir Burada

- WhatsApp de sohbet mesajlarını topluca silin Burada

- Anroid te Uyarlanabilir parlaklık nasıl sıfırlanır Burada

- Android telefonlarda Kişi Engelleme nasıl yapılır Burada

- Rehberdeki bir kişiyi favori listesine ekleyelim Burada

- Telefon defterindeki bir kişiyi Ana ekrana ekleyelim Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Aykut bilir

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha