EXCEL de dolu veya boş hücreleri saydıralım


EXCEL de dolu veya boş hücreleri saydıralım
Excel kullanırken karşılaşacağınız şeylerden biride yüzlerce satırdan oluşan hücrelerdeki boş hücre sayısını bulma ihtiyacıdır. Mesela bir holdingte çalışanların isimleri ve karşılarında da aldıkları


maaşların yazıldığı bir tablonuz olsun eğer şirket çok uluslu ise binlerce satırdan oluşan bir listeniz olacaktır ve bu listede işten çıkartılan kişilerin silindiğini ve o hücrenin boş bırakıldığını varsayalım. Şu an şirkette kaç kişi çalışıyor dendiğinde tablonuzdaki Dolu hücreleri saydırmanız gerekir, tersi bir durumda yani ; işten çıkartılmış olanların sayısı sorulduğunda ise boş hücrelerin sayısını vermeniz gerekir. Örnekler çoğaltılabilir fakat ana tema dolu veya boş hücrelerin sayısını bulmaktır. Aşağıdaki örneklerimizde bu iş için kullanılabilecek yöntemlerden bazıları tanıtılmıştır.

Bir Excel tablosundaki boş hücre sayısı nasıl bulunur

Microsoft Excel boşluk saymak için kullanılabilecek olan BOŞLUKSAY formülünü sunmuş olup belirtilen aralıktaki boşluk sayısını bulmak için bu formülden faydalanılabilir.

=BOŞLUKSAY(B2:B15)

Belirtilen Hücre aralığındaki Boş hücreleri sayar mesela üstteki formül ile B2 ve B15 aralığındaki boş hücreleri saydırtabiliriz.

Excelde boş hücreleri sayan formül

Üstteki resimde de görüldüğü üzere saydırdığımız alandaki boş hücre sayısı 2 dir. Peki ya bize dolu hücre sayısı gerekiyorsa ne yaparız ?

Bir Excel tablosundaki Dolu hücre sayısı nasıl bulunur

İlk baştaki örneğimize geri dönersek ve bize dolu hücre sayısı soruluyorsa bu durumda kullanabileceğimiz birden fazla formül vardır. Mesela  BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY ve EĞERSAY formüller bize Bir aralıktaki boş olmayan hücrelerin kaç tane olduklarını verecektir.

=BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(F2:F15)
=EĞERSAY(F2:F15;"<>")

Elbette Boş hücre nedir in tanımını yapmak gerekir. İçerisinde hiçbir şey olmayan hücredir , ne bir formül , ne bir harf ne bir rakam olmamalıdır. Bazı hücrelerde formül varsa boş gibi görünmesine rağmen aslında değildir.

Belirli aralıktaki dolu hücreleri saydıralım

Bir excel tablosunda sadece Rakamların olduğu hücreleri saydıralım

Bazı durumlarda Hücrelerde hem rakam hemde harf veya işaretler bulunabilir , eğer belirli bir aralıkta yeralan hücrelerin kaç tanesinde rakam bulunduğunu öğrenmek istiyorsak BAĞ_DEĞ_SAY formülü kulanabiliriz.

=BAĞ_DEĞ_SAY(E2:E15)

Formül bize sadece rakam bulunan hücrelerin toplam sayısını verecektir.

Excelde rakam bulunan hücreleri sayan formül

Üstteki resimde de gördüğünüz gibi B8 Hücresi boş görünmesine rağmen boş değildir ve içerisinde formül vardır yine B5 ve B11 hücrelerinde yazı bulunduğundan formül bunları gözardı etmiştir.

- Word veya Excel belgelerini Google drive ile görüntüleyin Burada

- Excelde klavye yön tuşları çalışmaz oldu Burada

- vbs ile boş Word veya Excel belgesi açalım Burada

- Office de görüntüleme dili nasıl değiştirilir Burada

- Bir excel tablosunu sondan başa doğru sıralatmak Burada

- Excelde Boş hücreleri Filtre yöntemi ile silme Burada


5 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Murat Onur
  3. Avatar for Murat
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Can Akın

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha