Send Windows Key v1.0


Send Windows Key yazılımı
Windows tuşu ilk olarak 1994 yılında Microsoft Natural klavyesinde tanıtılan bir klavye tuşudur ve sonrasında bilgisayar klavyelerinde bir standart haline geldi, Windows tuşuna bastığınızda eğer başka


bir tuş kombinasyonu kullanmadıysanız başlat menüsünü açacaktır. Başka bir tuşla birlikte kullanıldığında, çeşitli Windows işlevlerine kısayollar sağlar. Örneğin, Windows tuşu + E tuşlarına bastığınızda Dosya gezgini hızlı erişim menüsü veya Bu bilgisayar kısmı açılacaktır.

SendKeys metodu , klavyede elle tuşlara basmışsınız gibi tuş vuruşlarını çalıştırmanızı sağlar.Mesela şöyle bir script yazmaya çalıştığınızı varsayalım , Scriptiniz birkaç Programı açıyor ve bunların pencerelerini ekranınızın köşelerine doğru yeniden boyutlandırıyor. Bu scriptte sendKey yöntemi kullanmanız ve Windows tuşunu da buna dahil etmeniz gerekir gel gelelim Bunu yapamazssınız çünkü Microsoft SendKeys yöntemine Windows tuşunu erişmenize izin verecek özel bir kod eklemedi. Oysa Bir tarayıcı penceresi açıkken Windows tuşu ve sağa veya sol ok tuşuna basarsanız pencere otomatik olarak masaüstünüzdeki ekranın sağ/sol tarafına yerleşecektir. Bunun gibi birçok faydalı ve Windows tuşuna basılarak kullanılan klavye kısayolları mevcuttur aşağıda bunlardan birkısmını görüyorsunuz.

Windows klavye kısayolları

Sayfa sonundaki linkten edineceğiniz dosyanın içerisinde üstte verilen ve Windows tuşu ile kullanılan kısayolların daha kapsamlı bir listesini bulabilirsiniz. İşte gerek bat gerekse Vbscript gibi sendkey yöntemini destekleyen ve işinizi otomatikleştirmenize yardımcı olan script dillerinde Windows tuşunu Sendkey yönteminde kullanamama sorununu çözmek için ücretsiz ve portable bir uygulama olan "Send Windows Key" isimli yazılımı kullanabilirsiniz. Uygulamada herhangi bir arayüz bulunmaz ve parametre ile çalışır. Exe dosyasına tıkladığınızda açılan pencerede yazılımın hangi amaca hizmet ettiği ve örnek kullanım parametrelerinin bulunduğu bir Popup penceresi açılacaktır.

Send Windows key main

Varsayalım "Send Windows Key" uygulamasını Bir .bat scripti içerisinde kullanıp çalıştır penceresini otomatik olarak açtıran ve çalıştır boşluğuna da Notepad.exe yazdıran bir script yazmak istiyorsunuz bu durumda kullanmanız gereken kodlar aşağıdaki gibi olacaktır.

@echo off
sWinKey.exe R notepad.exe

Üstteki kodları kullandığınızda .bat scriptiniz istediğiniz eylemleri otomatik olarak gerçekleştirecektir. İndireceğiniz dosya içerisinde benzeri bir eylemi gerçekleştiren örnek bir Vbs dosyası ve "sWinKey.exe" nin diğer klavye kısayolları ile birlikte kullanım parametre örneklerini bulacaksınız.

sendWinKey yazılım klasörü

NOT: İnen dosya içerisindeki windows tuşu klavye kısayollarından bazılarını eski sürüm windowslar desteklemeyebilir.

- Klavyedeki windows tuşunu iptal etme Burada

- Windows 10 da kısayol tuşlarını iptal etmek Burada

- Windows tuşu ile kullanılan kısayolları iptal edelim Burada

- Oyun çubuğu (Game bar) klavye kısayolu çalışmıyor Burada

- Vbs de klavye tuş kombinasyonları Burada

- Print screen tuşuna basıldığında ses çıksın Burada

- Laptoplarda Recovery (kurtarma) klavye kısayolları Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha