Başlat menüsüne klasör nasıl eklenir


Başlat menüsüne klasör nasıl eklenir
Windows 11 de tıpkı windows 10 da olduğu gibi Başlat menüsüne klasör ekleyebilirsiniz. Windows 10 da yanılmıyorsam buraya ilk başlarda 6 klasör eklenirken sonradan 9 a çıkartıldı Windows 11 de


bu sayı 9 dur, bu klasörler hangileridir derseniz ; Ayarlar , dosya gezgini , kişisel klasör , Ağ , Videolar , Resimler , Müzik , indirmeler ve belgelerdir. Tam olarak nereye eklendiklerini aşağıdaki resimde net olarak görüyorsunuz.

Başlata klasör ekle

İlgili özelliği ben Windows 10 da hiç kullanmadım lakin bu pratik olmadığı anlamına gelmez alışırsanız sayılan klasörlere buradan kolayca erişebilirsiniz. Peki ama başlat kısmında yeralan kapatma düğmasinin solunda yeralan klasörleri oraya nasıl ekleyeceğiz ? Aşağıdaki makalemizde bunu açıklamaya çalıştık.

Başlat'ta hangi klasörlerin görüneceğini seçin

Sol alttaki Windows ikonuna tıklayın , açılan ekranda Ayarlar - Kişiselleştirme - Başlat kısmını seçin

Başlat menüsüne klasör ekleme seçeneği

Ardından Klasörler kısmına tıklayın ve böylece başlata ekleyeceğiniz klasörleri seçebileceğiniz pencere karşınıza gelecektir. Varsayılan olarak hepsi kapalı halde gelen bu klasörlerden istediğinizin butonunu açık konuma getirip başlat kısmında yeralan kapatma butonunun solunda görünmesini sağlayabilirsiniz.

Güç düğmesinin yanında klasörler

Elbette üstteki adımlar yerine çalıştır penceresinden vereceğiniz bir Ms-settings komutu ile direkt olarak ilgili ayarları yapabileceğiniz Pencereye de ulaşabilirsiniz bunun için Klavyenizdeki Windows + R klavye tuşlarına aynı anda basıp çalıştır penceresini açtıktan sonra orada yeralan boşluğa aşağıdaki komutu yapıştırıp Enter tuşuna basmanız yeterlidir.

ms-settings:personalization-start-places

Böylece direkt olarak , Başlat menüsünde güç düğmesinin yanında göüntülenecek klasörleri seçebileceğiniz pencere ekrana gelecektir. Varsayalım dilediğiniz Klasörleri eklediniz, ardından tekrar bu klasörleri eklediğiniz ayarların yeraldığı pencereye ulaşmak istiyorsunuz bu durumda başlatta yeralan herhangi bir klasörün üzerine sağ tıklayıp "Bu Listeyi Kişiselleştir" demeniz yeterlidir.

Listeyi kişiselleştir

Anında başlata klasör ekleyebileceğiniz ayar sayfası karşınıza gelecektir. Aynı ayar , Windows 10 da ise Ayarlar - Kişiselleştirme - Başlat kısmına tıklayın açılan sayfada en dip kısımda Başlangıçta hangi klasörlerin görüneceğini seç linkine tıklayın son olarak açılan sayfada eklemek istenen klasörler için yeralan butonları açık veya kapalı konuma getirin.

- Başlat klasörüne kolayca kısayol oluşturalım Burada

- Başlat menüsüne dosya gezgini ilave edelim Burada

- Portable yazılımları Windows 10 başlat menüsüne ekleyin Burada

- Görev çubuğundaki dosya gezgini kayboldu Burada

- Windows 10 başlat menüsünü yedekleyelim Burada

- Bilgisayarı kapat veya yeniden başlat kısayolu Burada

- Windows 10 da Başlat menüsü ayarlarını yedekleyelim Burada

- Oturum açarken önceki klasör pencereleri geri yüklensin Burada

- Windows 10 Başlat menüsünü yeniden başlatın Burada

- Gönder menüsü ile başlangıca dosya veya klasör yollayın Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Hakkı

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha