Ekran koruyucusu ayarlarını değiştiremesinler


Ekran koruyucusu ayarlarını değiştiremesinler
Eğer ekran koruyucu özelliğini kullanıyorsanız , bilgisayarınızın başından kalktıktan belirli bir süre sonra ekran koruyucunuz otomatik olarak devreye girecektir. Ekran koruyucu olarak sevdiğiniz bir doğa

fotoğrafı veya kendi fotoğrafınızı da koyabilirsiniz. Yeğenlerim aynı bilgisayarı kullandıklarından aralarında kendi fotoğraflarını ekran koruyucusu yapma konusunda tartışma çıkıyor her oturan inadına ekran koruyucu olarak kendi fotoğrafını koyup diğerini kızdırıyor. haliyle bu duruma son vermek için ekran koruyucu ayarlarını bloke etmem gerekiyordu ve bu işi bir registry kaydı ile gerçekleştirdim.

Ekran koruyucusuna kolayca ulaşabilmeniz için çalıştır ekranından aşağıdaki komutu vermeniz yeterlidir.

control desk.cpl,,1

Komut uygulandığında aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Görüldüğü üzere "Ekran Koruyucu" aşağı açılır menüsünün altında birçok seçenek mevcuttur.

Ekran koruyucu ayarları

Amacımız bu aşağı açılır seçim penceresinin kullanımını engellemektir. Bunun için registryden faydalanacağız.

1. Kayıt defteri düzenleyicisini açıp aşağıdaki anahtara gidin "NoDispScrSavPage" ismindeki anahtarı bulun , yoksa sağ tıklayıp Yeni DWORD (32 bit) değeri oluşturun ve anahtara çift tıklayıp değer olarak "1" değerini atayın.

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System

Üstte "HKEY_LOCAL_MACHINE" anahtarında işlem yapıyoruz böylece windowstaki tüm kullanıcılar bu kısıtlamadan etkileniyor. Eğer sadece mevcut kullanıcı etkilensin istiyorsanız bu durumda aynı işlemi "HKEY_CURRENT_USER" anahtarında yapmanız gerekmektedir.

Ekran koruyucu registry ayarları

Artık Ekran koruyucu ayarlarını açmaya kalktığınızda aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşacaksınız , "Sistem Yöneticiniz Görüntü denetim masası'nın başlatılmasını devre dışı bırakmış"

Görüntü denetim masası devre dışı

İlerde Ekran koruyucu ayarlarındaki bu kısıtlamayı kaldırmak isterseniz ilgili registry değerini sağ tıklayıp sil demeniz yeterlidir. Registryde yapılacak bir hata sistem stabilitesini bozacağından herzaman olduğu gibi sizler için bir script kodladık , sayfa sonundan indireceğiniz script , bir tıkla ekran koruyucu ayarlarının değiştirilmesini yasaklamakta ikinci tıklamada ise ekran koruyucu ayarlarındaki bu yasağı kaldırmaktadır.

Vbs ile ekran koruyucusunu yasaklayalım

Script registryde gerekli işlemi yaptıktan sonra otomatik olarak Görüntü ayarları Penceresini açmaktadır.

- Ekran koruyucuya bir tıkla ulaşalım Burada

- Windows 10 da herhangi bir resmi ekran koruyucu yapalım Burada

- Ekran koruyucuya şifre atayalım Burada

- Bilgisayar kilitlendiğinde ses otomatik olarak kapansın Burada

- Windows Kilit ekranını devre dışı bırakalım Burada

- Windows ekran kapanma süresini komutla değiştirin Burada

- Windows 10 kilit ekranı resimlerini kaydedin Burada

- Kilit ekranı otomatik kapanma süresini değiştirelim Burada


10 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha