Hoparlör veya kulaklığın birinden ses gelmiyor


Tek kulaklıktan ses geliyor
Geçenlerde telefon eden bir arkadaşım kulaklığı ile ilgili bir sorunu olduğunu ve nedense kulaklığın sadece birinden ses geldiğini halbuki kulaklığı diğer Bilgisayara takınca her iki kulaklıktan da sesin


gayet net şekilde duyulduğunu söyleyip yardım istedi. Eğer benzeri bir sorun yaşarsanız sağ ve sol hoparlörler için ses seviyesi ayarlarını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Arkadaşın bilgisayarına TeamViewer isimli uzaktan bağlantı yazılımı ile bağlandığımda sorunun tam olarak burada olduğunu gördüm. Eğer hoparlörünüzün yada Kulaklığınızın birinden daha az ses geliyor veya sadece birinden ses geliyorsa neler yapmanız gerektiğini aşağıdaki yazımızda bulacaksınız.

Kulaklığın veya Hoparlörün sadece birinden ses geliyor

Öncelikle donanımsal bir arıza mı var bunun ortaya çıkartılması gerek bunu yapmanın en kolay yöntemi ise Hoparlörü veya kulaklığı başka bir bilgisayarda denemektir. Eğer aynı hata diğer bilgisayarda veya bilgisayarlarda da varsa yüksek ihtimalle donanımsal bir arıza ile karşı karşıyasınızdır. Örneğimizde olduğu gibi eğer sorun sadece sizin bilgisayarınızda ise sırası ile aşağıdaki Kontrolleri yapıp bir ayar bozukluğu varsa gidermeniz gerekir.

1. Çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu verin

rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL mmsys.cpl,,0

Karşınıza ses ayarlarını yapabileceğiniz Kayıttan yürütme aygıtları açılacaktır. Örneğimizde Logitech kulaklığın sadece bir kulaklığından ses geliyor (diğerinden çok az geliyor veya gelmiyor) sorunu olduğundan kulaklıklar için ses seviyesi ayarlarını kontrol etmemiz gerekiyor. Bunun için kayıttan yürüt sekmesinde iken Kulaklığınızı / Hoparlörünüzü seçin

Kayıttan yürütme aygıtları penceresi

2. Ardından "Özellikler" kısmına tıklayın , açılan Hoparlör özellikleri penceresinde Düzeyler sekmesine geçiş yapın ve "Denge" butonuna tıklayın.

Ses Düzey dengesi

3. Denge kaydırma çubuklarının her ikisini de aynı seviyeye getirin ve herhangi bir müzik açıp kulaklığın / Hoparlörün her ikisindende gelen sesin seviyesinin aynı olup olmadığını kontrol edin. Arkadaşta Sol kulaklık ses seviyesi sadece 4 idi (Aşağıdaki resim)

Kulaklık ses dengesi

Aynı yere Ayarlar uygulaması üzerinden ulaşmak isterseniz. Ayarlar - Sistem - Ses kısmına gidip, Çıkış aygıtının , sorunlu kulaklık veya Hoparlör olduğundan emin olun

Ses cihazı özellikleri

Aynı yere çalıştır penceresinden ulaşmak isterseniz aşağıdaki kodu kullanmanız yeterlidir.

ms-settings:sound

Son olarak cihaz özellikleri kısmına tıklayın ve açılan pencereden sağ ve sol kulaklık / Hoparlör ses ayarı için Denge başlığı altında verilmiş olan ses kaydırma çubuklarını aynı seviyeye getirin.

Cihaz Denge ses seviyesi

Eğer bukadar uğraşmak yerine portable bir yazılım ile sağ ve sol kulaklık /Hoparlör ses seviyesini kolayca ayarlamak isterseniz , SimpleSendVol isimli uygulamadan faydalanabilirsiniz.

Simplesendvol yazılımı ayarları

Yazılım aynı pencerede ses seviyesini arttırıp azaltmayı ve sağ - sol kulaklık / Hoparlör ayarını sunmaktadır. Sağ tıkladıktan sonra seçeceğiniz setting kısmından ise ses arttırma - Azaltma veya susturma klavye kısayolları atayabileceğiniz ekran açılacaktır.

- Ses Simgesi Kayboldu sorununu çözelim Burada

- Bilgisayarı HDMI ile Tv ye bağladım ses gelmiyor Burada

- Ses simgesi sağ tuş menüsünde Ses efekti yok Burada

- Windows 10 da kulaklıktan ses gelmiyor Burada

- Açılışta bilgisayar ses seviyesi otomatik ayarlansın Burada

- Windows 10 da ses aygıtını yeniden adlandıralım Burada

- Audacity ile Müzik kalitesi nasıl yükseltilir Burada

- Ekrandaki herhangi bir sesi kaydedelim Burada

- Windows 10 da Mikrofon yada Hoparlörü devre dışı bırakalım Burada

- Mikrofonda ses karşı tarafa parazitli gidiyor Burada

- Windows ses seviye göstergesi yazılımı Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Numan Koru

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha