Windows 11 ve 10 da masaüstü Gadget'leri kullanın


Windows 11 ve 10 da masaüstü gadgetleri kullanın
Windows 7 nin en sevdiğim özelliklerinden biri Gadget dediğimiz küçük araçlardı , bir üst sürümü özendirmek için Microsoft bunların güvensiz olduğu haberini yaydı , lakin bu konuda herhangi bir kanıt yoktu

ardından Windows 10 da Game bar adı altında aynı gadgetlerin benzerlerini sunmaya başladı. Windows 7 deki bu gadgetlerin en önemli özelliği masaüstünde tarih saat , İşlemci sıcaklığı, hava durumu , Döviz kuru... gibi bir son derece faydalı bilgilere hiçbir tıklama yapmadan erişilebilmesiydi zaten masaüstünde olduğundan kullanıcının gözünün önünde oluyorlardı ve bu pratiklik sonraki hiçbir Windows sürümünde sağlanamadı. Eğer eskisi gibi bu küçük araçları (Gadget) Windows  11 ve 10 da kullanmak istiyorsanız bir uygulama kurarak bu mümkün.

Windows 11 ve 10 masaüstüne windows 7 deki gibi Gadget ekleyin

Windows 7 gadgetlerini Windows 11 ve 10 da kullanmak için "DesktopGadgetsRevived-2.0" isimli bir uygulamadan faydalanacağız , Ücretsiz olan uygulamanın anasafyası HTTPS olmadığı için bazı tarayıcılar tarafından güvensiz olarak algılanıp indirme işleminde zorluk çıkartabilir bu sebeple gerekli gadget lerle birlikte ilgili yazılımı sayfa sonundaki linkte sizlerle paylaştık indirip kullanabilirsiniz , gelelim kurulum adımlarına.

1. Yazılımı çift tıklayıp çalıştırın , ilk ekran kur dilini seç penceresidir ve burada windows dilinize göre otomatik seçili bir dil gelecektir , hata yoksa Tamam butonuna tıklayıp geçin varsa aşağı açılır menüden doğru dili seçin.

Kur dilini seçin penceresi

2. Sonraki ekranda kurulum sihirbazı ekranı belirecektir burayı ileri butonuna tıklayıp geçin bir sonraki ekranda kur dilini seçin penceresi gelecektir , burada windowsun diline göre otomatik olarak dil seçimi yapıldığından tek yapmanız gereken şey İleri butonuna tıklamaktır.

Windows desktop gadgets kurulum ekranı

3. Sonraki ekranda Kur butonuna tıklayıp işlemin tamamlanmasını bekleyin , birkaç saniye içerisinde kurulum tamamlanacaktır

Windows desktop gadgets kuruluyor

4. Kurulumun bittiğini Kur sihirbazı tamamlanıyor ekranından anlayabilirsiniz. Son butonuna tıklayıp işlemi sonlandırın.

Windows desktop gadgets kuruldu

Ardından masaüstünde herhangi bir yere sağ tıklayın ve açılan menüden Araçlar kısmını seçin. Sonrasında açılacak olan Gadget ekranından Takvim , Dijital saat, işlemci sıcaklık göstergesi ... gibi bileşenleri çift tıklayıp ekleyin.

Windows 10 gadgets

Bunların ayarlarını tamamladıktan sonra Aynen Windows 7 deki gibi masaüstü gadgetleriniz olacaktır. İndireceğiniz dosya içerisinde Kategoriler halinde Gadgetler vardır mesela bunlardan birkaçı aşağıdaki dosyalardır:

1. DesktopGadgetsRevived-2.0.exe : Windows 10 da Windows 7 Gadgetlerini kullanabilmeniz için kurulması gereken yazılım.
2. MSNWeather.gadget : Hava durumunu masaüstünüzde görmenizi sağlayan gadget
3. Clocket6-digital.gadget : Masaüstünüzde dijital saat gadgeti
4. CoreTempGadget2.8.gadget : Cpu sıcaklıklarını görmenizi sağlayan gadget

Diğer gadgetler için bakınız

Windows 10 da masaüstü gadgetler

Sizler de Windows 7 de kullanıp sevdiğiniz gadgetleri Windows 11 ve 10 da tekrar kullanabilirsiniz , tek yapmanız gereken bunları indirip kurmaktır.Alternetif Linkler YandexAnasayfası

- Masaüstüne not alın veya sistem bilgilerini yazdırın Burada

- Yapışkan notlar 3.0 yeni özellikleri Burada

- Masaüstü duvar kağıdınız otomatik olarak değişsin Burada


13 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha