Ec menu Program ayarları nasıl kaydedilir


Ec menu Program ayarları nasıl kaydedilir
Easy Context Menu (EC menu) isimli yazılım sağ tuşunuza faydalı windows bileşenleri veya Klasör yada Programlar eklemenizi sağlayan oldukça kullanışlı bir uygulamadır. Youtube kanalımızda olsun

takipçilerimizden gelen yorumlarda olsun , en sık sorulan şeylerden biri EC Menu ile yapılan ayarların dışa nasıl aktarılacağı ve ardından bu ayarların kolayca nasıl geri yükleneceğidir. Mesela ben her 6 ayda bir temiz format atar ve yeni Windows 10 sürümünü o şekilde yüklerim , sağ tuşumda sürekli kullandığım windows özelliklerini de Ec menü ile eklerim.

Ec menu ile sağ tuşa eklenenler

Mesela yıllardır Bilgisayarı sağ tuşumdan kapatır veya yeniden başlatırım. Ec menüde bildiğimiz anlamda Bir dışa akter (Export) yada İçe aktar (Import) özelliği bulunmaz gel gelelim Portable bir uygulama olması sebebi ile Files klasörü içerisindeki .ini dosyalarında ayarları saklar. Bu sebepledirki diyelim Format atacaksanız ve sağ tuşunuz için ayarladığınız bileşenleri olduğu gibi formattan sonra geri getirmek istiyorsunuz, bu durumda aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir.

EC Menu Yazılımı ile sağ tuşunuz için yaptığınız ayarları kaydedin

1. EC menü uygulamasını açın ve Dosya menüsünde bulunan "Değişiklikleri Kaydet" kısmına tıklayın.

Ec menu değişiklikleri kaydet

Böylece sağ tuşunuza eklediğiniz bütün özellikler kaydedilmiş oldu gel gelelim yapılması gereken bir işlem daha var. Oda Ec Menu klasörünü olduğu gibi Windowsun bulunduğu dizinden farklı bir dizine kopyalamak , bu bir Parmak bellek te olabilir. Ancak sonrasında yeni formatlanmış bir Windowsta Yedeklediğiniz bu Ec menü klasörü içerisinden çalıştıracağınız EcMenu.exe veya EcMenu_x64.exe nin Dosya menüsünde bulunan "Önceki kayda geri yükle" özelliği ile tüm ayarlarınızı bir tıkla geri yükleyebilirsiniz.

Ec Menu önceki kaydı geri yükle

Eğer Ec Menuklasörü ile birlikte yedeklemezsseniz ve sordum.org sitesinden yeni bir Ec menu dosyası indirip kullanmaya kalkarsanız Kaydettiğiniz ayarları geri yükleyemezssiniz. Bu duruma özellikle dikkat etmeniz gerekemektedir. Bunu yapmanın en kolay yolu ise Ec menüyü Parmak bellek üzerinden kullanmaktır. İlk sürümü 2014 yılında çıkmış olan yazılımın şu an en güncel sürümü v1.6 olup En son 3 Mart 2018 yılında Güncellenmiştir. Tüm windows sürümlerinde çalışan uygulamayı aşağıdaki Linkten indirebilirsiniz.

- Sağ tuş menüsüne kolayca klasör ekleyin Burada

- Klasör sağ tuş menüsüne Powershell i burada aç ilavesi Burada

- Tek tıkla gizli dosyaları göstersin/gizlesin (vbs) Burada

- Klasör 'e erişim engellendi sorunu ve çözümü Burada

- Sağ tuşa shift ile çalışan yönetici komut istemi Burada

- Sağ tuşa Not defteri ile aç ekleyin Burada

- Sağtuşa Bilgisayarı kapatma seçeneği ekleyelim Burada

- Sağ tuşa windows gezginini yeniden başlat ekleyelim Burada


15 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for nihat
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for Emir
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for eskiüye
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for Sefa
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for Sefa
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for Kaan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha