Windows mağaza uygulamalarını kolayca kaldıralım


Windows mağaza uygulamalarını kaldır
Windows 10 da Birçok uygulama bulunur bunlardan çok azını kullanırız , uygulamalara ulaşmak için sol dipteki windows ikonuna tıkladıktan sonra , açılan menüden Ayarlar ve Uygulamalar kısmına tıklamak

yeterlidir, Aynı yere çalıştırdan vereceğiniz bir komut ile de ulaşabilirsiniz bunun için klavyenizdeki Windows ve R tuşlarına aynı anda basın ve açılan boşluğa aşağıdaki komutu yapıştırıp Tamam butonuna veya ENTER tuşuna tıklayın.

ms-settings:appsfeatures

Açılan Uygulamalar ve özellikler listesinde bulunan Mağaza uygulamalarından bazılarının üzerine sağ tıkladığınızda kaldır özelliğini görebilirsiniz fakat birçok uygulamada kaldır özelliği çıkmamaktadır.

Windows 10 daki Mağaza uygulamaları nasıl kaldırılır

Kaldır seçeneğine ilaveten Powershell kodları kullanılarak kaldırma yapılabilir , bu konudaki ayrıntıları sayfa sonundaki linklerde bulabilirsiniz ... peki üstteki resimde "Kaldır" butonu aktif olmayan bir uygulamayı nasıl kaldırırsınız ? bir yazılım tüm uygulamaları listelese ve istediğinizi sağ tıklayıp kaldır diyerek kaldırsanız nasıl olurdu ?

Geek Uninstaller ile Masaüstü veya Mağaza uygulamalarını kaldırın

1. Masaüstü uygulamaları nasıl kaldırlır:

Geek Uninstaller portable (Kurulumsuz) bir uygulama olup Revo Uninstaller ve benzeri programların yaptığı işin aynısını yapmaktadır ilaveten son sürümüne eklenen bir özellik ile Windows mağaza uygulamalarını da kaldırma kolaylığı sunmuştur , yazılım ilk çalıştırıldığında aşağıdaki gibi bir arayüz sunmaktadır burada sadece Masaüstü uygulamaları bulunuyor kaldırmak istediğimiz Programı sağ tıklayıp kaldır dememiz yeterlidir

Microsoft EDGE nasıl kaldırılır

Üstte Windowsun kaldırma seçeneği sunmadığı Microsoft EDGE nin Geek Uninstaller ile kolayca kaldırılabildiği Görülmektedir. Windowsun kendi Program kaldırma özelliğine ek olarak kalıntıları da temizlemektedir , peki Mağaza uygulamalarını nasıl kaldıracağız ?

2. Mağaza uygulamaları nasıl kaldırılır:

Geek Uninstaller Yazılım arayüzünde , Görünüm (1) - Windows mağaza uygulamaları diyelim (2) , yazılım arayüzündeki liste değişecek ve sadece mağaza uygulamalarını sıralayacaktır.

Geek Uninstaller ile Mağaza uygulamalarını kaldır

Kaldırmak istediğimiz mağaza uygulamasını aynen masaüstü uygulamalarında olduğu gibi sağ tıklayıp kaldır demeniz yeterlidir , sonrasında uygulama kaldırılacak ve kalıntılar gösterilecektir.

Geek uninstaller ile kalıntıları temizleyin

Son işlem olarak Bitir butonuna tıklayın. Geek Uninstaller sistem uygulamalarını kaldırmayı da destekler mesela Üstteki resimlerde Microsoft EDGE yi kaldırma seçeneği sunduğu görülüyor fakat kaldırılan Uygulamanın tüm kalıntılarını , dosya ve registry kayıtlarını da sildiğinden birdaha o uygulamanın mağazadan indirilememesine ve tekrar kurulamamasına sebep olabilecektir Oysa Powershell komutları ile kaldırmada herzaman geri dönüş mümkün olmaktadır.


Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: geekuninstaller
Boyut: 6,02 MB
Sistem: Windows 10/7/8/8.1/Vista/XP/2008/2003

- Windows 10 daki gereksiz uygulamaları kaldıralım Burada

- Windows 10 uygulamalarını CCleanerla kaldırın Burada

- Windows 10 da modern uygulamalar nasıl yasaklanır Burada

- Microsoft Mağaza uygulaması nasıl yasaklanır Burada

- Mağaza Uygulamaları farklı konuma yüklensin Burada

- Microsoft Mağaza uygulamasını bir komutla sıfırlayın Burada

- Windows 10'da Microsoft Store Uygulamasını Sıfırlayalım Burada

- Windows mağazası dışından uygulama yükleme Burada

- Microsoft mağazayı (Store) Programsız yasaklayalım Burada

- Windows 10 gereksiz uygulamaları tekrar yüklemesin Burada

- Modern uygulamaları komut istemi ile başlatalım Burada

24 Haziran 2016 Tarihli başlık güncellendi


12 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha