Opera tarayıcısında Klavye kısayolları nasıl değiştirilir


Operada Klavye kısayollarını değiştir
Opera , tarayıcı sektörünün en eskilerinden biri, Chrome ve Firefox a kısayla kullanıcı sayısının az olmasına rağmen genellikle tarayıcılardaki yenilikleri ilk geliştiren şirkettir ve diğer tarayıcılar bu yenilikleri

taklit yolu ile alırlar buna rağmen bir türlü istediği popüleriteyi yakalayamamıştır. Chrome gibi Operada Chromium temellidir ve Blink motorunu kullanır. Diğer tarayıcılarda olduğu gibi Operada da belirli kısayollar mevcuttur , mesela klavyenizdeki Ctrl + Shift + 5 tuşlarına aynı anda basarsanız ekran resmi alma aracı karşınıza gelecektir yine benzer şekilde Ctrl + D klavye kısayolu Yer imlerine ekler , Ctrl + P yazdırma ekranını açar ... işte bu kısayolları dilerseniz kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Özellikle tarayıcı üzerinden oyun oynayanlarda bu kısayollar çakışabildiğinden bunları değiştirmek işlerine yarayacaktır.

Operada klavye kısayollarını kendinize göre değiştirin

1. Opera tarayıcısıın açtıktan sonra Klavyenizdeki Alt ve P tuşlarına aynı anda basın, karşınıza Ayarlar sayfası gelecektir. Aynı yere sol üst köşede yeralan Opera ikonuna tıkladıktan sonra aşağı açılan menüden Ayarlar kısmını seçerek te ulaşabilirsiniz.

2. Sol menüde bulunan Gelişmiş kısmına tıklayın ve en sağdaki kaydırma çubuğunu sayfanın en sonuna kaydırın ve Kısayollar başlığı altındaki "Kısayolları Yapılandır" kısmına tıklayın

Opera tarayıcısında kısayolları değiştir

Ardından açılacak olan sayfada tüm opera kısayolları karşınıza gelecektir. herhangi bir kısayolu kaldırmak isterseniz farenizi üzerine götürün ve belirecek olan çarpı ikonuna tıklayın , artık o kısayol kullanılamayacaktır. Yeni bir kısayol atamak için "Bir kısayol yaz" kısmına tıklayın ve buton mavi renge dönüşünce klavyeniz ile kısayolu belirleyin.

Opera kısayolları sayfası

Eğer kısayollar sayfasına çok daha kolay yoldan erişmek isterseniz Opera tarayıcısının adres barına aşağıdaki kodu yapıştırıp Enter tuşuna basmanız yeterlidir.

opera://settings/keyboardShortcuts

Üstteki kodu kullandığınızda direkt olarak kısayollar sayfası açılacaktır.İşin güzel tarafı eğer belirlediğiniz kısayol zaten kullanılıyorsa sizi uyaracaktır böylece kısayol çakışması olasılığı tamamen ortadan kalkmaktadır. Aynı seçenekler Google Chrome ve Firefoxta da varmıdır bilemiyorum kısaca bakındım ama mesela Chromede sadece eklentiler için kısayolların kolayca değiştirilmesine izin verilmiş.

chrome://extensions/shortcuts

Yazının başında da belirttiğim gibi hernedense bütün yenilikleri Opera yapmasına rağmen kullanıcı sayısının popüler tarayıcılara göre az olması gerçekten tuhaf bir durum.

- Opera VPN bağlanmıyor sorunu ve çözümü Burada

- Opera tarayıcısında Dns Over Https yi etkinleştirin Burada

- Opera tarayıcısı ile En stabil portable VPN ye sahip olun Burada

- Opera her açılışta boş sayfa ile başlamasın Burada

- Opera tarayıcısında ekran görüntüsü nasıl alınır Burada

- Opera Kripto Para Madencilik Koruması Burada

- Opera da şifreleri al (içe aktar) yok Burada

- Opera tarayıcısı döviz kurunu otomatik çevirsin Burada

- Portable Operayı kendi web sayfasından indirin Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Nixdorf
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Kaan Demir

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha