WinNTSetup ile Windows 10 Sysprep VHD hazırlama


winntsetup ile sysrep VHD hazırlama
WinNTSetup, amaç itibariyle Windows 2000/XP/2003/Vista/7/8/10/2008/2012 (yani neredeyse tüm sürümler) kurulum medyalarından (.iso, .wim, .esd, .swm) harddiske ya da sanal disk dosyalarına


(.vhd, .vhdx) gerçek sistem kurulumu için kullanılır. Yani internetten indirmiş olduğunuz kurulum DVD'lerini yazdırmaya gerek olmadan direk olarak .iso dosyasından kurulum yapabilirsiniz. Bu yöntem hem daha az maliyetli, hem daha hızlı, hem de daha pratiktir.

Program Arayüzü

Anasayfası , Program en üstte iki taba ayrılmıştır.Kurulum prosedürü birbirine çok yakın olduğu için Windows 2000/XP/2003 bir arada solda, Windows Vista ve sonrası sağda yer almaktadır.

win nt setup arayüzü

XP kurulumu tarafımdan hiç denenmediği için, Vista ve sonrası sistemler için kurulumu anlatacağım.

1- Select Location of Windows Installation Files:

İşe öncelikle kurulumunu yapacağımız sistemin iso dosyasını seçmekle başlıyoruz. Mavi renkli klasör simgesinin üzerinde sağ tıklayarak iso dosyamızı bulup seçiyoruz. Program iso dosyasını direk olarak mount edecek ve sources klasörü içerisindeki install.wim dosyasını bulup, otomatik olarak ekleyecektir. Alternatif olarak Ultraiso benzeri bir program ile iso dosyasını kendiniz de mount edebilirsiniz. Bu sefer mavi klasöre sol tıklayıp, mount ettiğiniz sürücüye giderek sources klasörü içerisinden install.wim dosyasını bularak Aç deyin.

2- Select Location of the Boot drive:

Bu kısımda, halihazırda kullandığımız sistemimizin hangi sürücüye kurulmuş olduğunu belirteceğiz. Kullandığımız çoğu Windows, C: sürücüsüne kurulu olduğu için, default olarak C: yazılı durumda gelir.Şayet kullandığınız Windows sürümü C'de farklı bir yere kurulu ise Search ile o sürücüyü bulup işaretleyin.Eğer WinNTSetup programını, ana sisteminiz üzerinden değil de taşınabilir bir WinPE sürümünden çalıştırıyor ve C: sürücüsüne sıfırdan temiz bir kurulum yapacaksanız, üzerinde F yazan minik butona basarak C: sürücüsünü formatlayabilirsiniz.Sağ tarafta sarı veya yeşil renklerde görünen üç adet buton mevcuttur. Bunlar kurulumun uygunluğunu denetleyen butonlardır. (Sarı uygun değil, yeşil uygun manasına gelir)

MBR: Harddiskinizin mevcut Master Boot Record'unun, kurulacak sistemi boot edip etmeye uygun olup olmadığını gösterir. Halihazırda Grub4Dos, Grub2 gibi farklı bir boot loader kullanıyorsanız sarı renkte görünecektir. Kurulum yine mümkündür fakat kurulum sonunda NT6 mbr diske yazılacağı için, eski bootloader kullanılamayacaktır ve bilgisayar direkt olarak kurduğunuz sistemi açacaktır.Fakat sizde halihazırda C: sürücüsünde boot edilebilen bir Windows kurulu olduğu varsayılırsa ya da sıfırdan kurulum yapacağınız için yeşil renkte görünecektir.

BOOTMGR PBR: PBR, Partition Boot Record demektir. Yani tüm harddiskin Master Boot Record'undan farklı olarak, her sürücünün kendine ait boot kaydıdır. C: sürücüsünde kurulu bir Windows sisteminiz olduğu için bu da yeşil renkte görülecektir. BootICE programı yardımıyla hem MBR, hem de C: sürücüsünün BOOTMGR PBR'ını Win 7/8/10 ile uyumlu hale dönüştürebiliriz.

BOOT PART: Aslında en önemli kısım sadece burasıdır ve mutlaka yeşil olmalıdır.
Kurulumu yapacak olduğunuz sürücü Logical değil Primary olmalıdır. Yoksa kurduğumuz sistem boot etmez. (Harddiskinizde MBR olarak Grub2 gibi alternatif bir bootloader kurulu ise aslında mümkündür. Sayısız Windows ve Linux sürümünü tek bir harddiskte Logical sürücülere kurup boot edilebilir. Fakat Windows'un NT6 MBR'ı sadece Primary sürücülerden boot etmeyi mümkün kılar ve bir harddiskte sadece 4 adet Primary sürücü olabilir) , MiniTool Partition Wizard benzeri ücretsiz bir disk bölümleme aracı ile kurulum yapacağınız sürücüyü Primary olmasını sağlayın.

3- Select Location of the Installation Drive:

Bu kısımda da Windows'u kurmak istediğimiz sürücüyü seçiyoruz.Programın en büyük güzelliği işte burada. Fiziksel bir sürücüye kurabildiğimiz gibi, sanal bir sürücüye de Windows kurup boot edebiliyoruz.

Sanal bir sürücüye (.vhd dosyasına) kurulum:

1- Sağ alttaki VHD butonuna tıklayın.

winnt setup VHD

2- Browse butonu ile .vhd dosyanızı hangi adla nereye kaydetmek istediğini seçin.

winnt setup vhd browse

3- Örnekte ben E sürücüme Win10Pro.vhd isimli bir dosya oluşturdum.

4- Sanal diskinizin boyutunu belirleyin. Ben genellikle portable programlar kullandığım bu yüzden windows'a çok fazla program kurmadığım için 25 GB seçtim. Siz bunu kendi ihtiyacınıza göre arttırabilirsiniz.

5- Dynamically expanding derseniz, oluşturduğunuz vhd dosyasının boyutu üzerine veri yazıldıkça büyür ve ana sisteminizde çok yer kaplamaz (ilk kurulumda 8-9 GB civarı yer kaplar)
Eğer harddiskiniz yeterince büyük ve ayırdığınız alanı tamamen kullanacaksanız Fixed seçmeniz tavsiye edilir.

6- OK diyoruz.

7- Oluşturduğumuz sanal disk dosyası sistemimize Z: sürücüsü olarak mount edildi.

winnt setup kurulum yeri

8- Edition kısmından kurmak istediğimiz sürümü seçiyoruz.

9- Kendi sisteminize özel bir .vhd yaratmak istiyorsanız, buradan driverlarınızın olduğu klasörü gösteriniz.

10- Drive letter preassignment işaretli ve C seçili olsun (Dikkat: Fiziksel sürücüye, ana sisteminizin yanına kuracaksanız bu alana dokunmayın)

11- Tweaks kısmından kuracak olduğunuz sistemle ilgili bir takım ayarlamaları yapabilirsiniz. Yaptıktan sonra X ile Tweaks penceresini kapatın.

winnt tweaks

12- Setup butonuna tıklayın.

13- VHD dosyasına kurulum yapacaklar Do Not update the boot code diyecekler (Çünkü hazırladığımız .vhd dosyasını, bu siteden temin edebileceğiniz Simple VHD Manager yardımıyla istediğimiz ismi vererek kendimiz ekleyeceğiz) Fiziksel diske kurulum yapacak olanlar diğer seçeneği kullanabilirler.

winnt boot menü ayarı

14- VHD dosyasına kurulum yapacak olanların bunu işaretlemesine gerek yok.

15- OK Diyoruz. Yaklaşık 10 dk süren bir işlem sonunda Sysprep VHD'miz hazır olacak. Bu VHD'nin yedeğini almanızı öneririm. Herhangi başka bir sisteme kopyalayıp, boot menüsüne ekleyerek o sisteme uygun bir Windows kurulumu mümkün olacaktır.

16- Son olarak oluşturduğumuz VHD dosyasını, Simple VHD Manager yardımıyla Önyükleme menüsüne ekleyeceğiz (Sitede kullanımı ile ilgili bilgi mevcuttur) Burada

NOT: XP'nin VHD dosyasından boot edilmesi mümkün değil , Grub2 tabanlı VMlite Bootloader ile mümkün olduğu söyleniyor ama denemelrimde başarılı olamadım

Konu yazarı gokhan çokşen

Gökhan arkadaşımıza bu faydalı çalışmayı bizlerle paylaştığı için Teşekür ediyoruz - Velociraptor


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha