Opera tarayıcısında Dns Over Https yi etkinleştirin


Operada Dns over https
Dns Over Https popüler tüm tarayıcılar tarafından desteklenmeye başlayan yeni bir protokol olup kullanıcıların tarayıcı adres satırına yazdıkları domain ismini DNS servere yollarken şifreleyip , Man in the


Middle ve benzeri oltalama saldırılarından korumayı amaçlayan ilaveten kullanıcı mahremiyetini güvenceye alan bir yöntemdir. Hatırlarsanız Dns Over http si Google chrome ve Firefox ta etkinleştirmeyi açıklamıştık , takipçilerimiz gerek youtubeden gerekse anasayfamızdan aynı işlemin operada nasıl yapılabileceğini sordular. Açıkçası Opera anlatımını uzun olacağı için ilave etmemiştik lakin ihtiyaç olduğunu görünce ayrı bir başlık olarak aşağıdaki yazımızda anlatmak istedik.

Opera tarayıcısında Dns over https ayarları

Aşağıdaki anlatımı Portable opera tarayıcısında gerçekleştirdim fakat kurulumlusunda da bire bir aynıdır. Opera sürümünüzü öğrenmek için şu işlemi yapın ; Sol üst köşedeki Opera ikonuna tıkladıktan sonra aşağı açılır menüden Yardım - Opera hakkında kısmını seçin , Bu anlatımı yaptığım sırada kullandığım Sürüm : 65.0.3467.48 idi.

Opera sürüm numarası nasıl bulunur

Eğer eski bir Opera sürümü kullanıyorsanız aşağıdaki ayarlar sizde farklı olabilir veya olmayabilir fakat daha üst opera sürümlerinde Dns over Http yi etkinleştirme işlemini bire bir uygulayabilirsiniz.

Tarayıcının adres satırına aşağıdaki kodu yapıştırıp enter tuşuna basın

opera://flags/#opera-doh
opera://flags

Eğer Opera bu ayarı farklı bir yere almışsa ilk komut işe yaramayacaktır bu durumda adres satırına ikinci kodu yapıştırın ve enter tuşuna basın açılan ekrandaki arama boşluğuna "Secure DNS" yazın ve bulduğu Secure DNS (DNS Over HTTPS) kısmının hemen sağında yeralan aşağı açılır menüden "Enabled" kısmını seçin

Operada secure Dsn (Dns Over https) nasıl ayarlanır

Son olarak tarayıcınızı yeniden başlatıp Buradaki sayfadan tarayıcı güvenlik testini yapın. Secure DNS kısmının yeşil Ok işareti şeklini alması gerekir. Benim uyguladığım testte Opera tarayıcısında Dns Over Https ayarı kapalı iken tarayıcı güvenlik testinde Secure DNS kısmında çarpı işareti vardı , Ardından Ayarı açık konuma getirip testi birdaha uyguladım ve Yeşil tik işareti geldi (Aşağıdaki resim)

Secure DNS

Kullandığım portable opera tarayıcısında zaman zaman en çok işime yarayan şeylerin başında içerdiği VPN özelliği gelmektedir herhangi bir siteyi görüntüleyemediğimde , bulunduğum ülkede yasaklı ise veya ip adresimi gizlemek istediğimde Opera VPN işimi görmektedir. Tavsiyem birden fazla tarayıcı kullanmanızdır. Sistemimde herzaman Google chrome , Firefox ve portable Opera tarayıcılarını bulunduruyorum.

- Chrome ve Firefox ta Dns Over Https yi etkinleştirin Burada

- DNS Over HTTPS (DOH) nedir Burada

- Google chrome Adres satırında https yada www yok Burada

- Android telefonda yazılımsız DNS değiştirmek Burada

- DNS server adresi sürekli değişiyor Burada

- DnsJumper ile birkaç tıkla DNS değiştirin Burada

- Ayarlar uygulaması ile DNS değiştirelim Burada

- Komut istemi (cmd) ile DNS değiştirin Burada


12 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for taba
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for taba
 5. Avatar for TRWE_2012
 6. Avatar for Velociraptor
 7. Avatar for taba
 8. Avatar for Velociraptor
 9. Avatar for taba
 10. Avatar for TRWE_2012
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for orhan bayır

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha