Excelde Satır sütun veya bölmeleri dondur


Excelde Satır sütun veya bölmeleri dondur
Bir Excel çalışma sayfasında bazen veriler binlerce satırdan veya sütundan oluşabilmektedir, diyelimki 1000 satırdan oluşan excel sayfasını aşağıya doğru kaydırdığınızda bu verilerin ait olduğu başlık


yukarda kalacağından sütundaki verilerin hangi başlığa ait olduğunu unutabilir veya karıştırabilirsiniz. Microsoft excel , Tabloyu gerek sağa kaydırırken gerekse aşağıya kaydırırken kolaylık olması açısından Üç farklı seçenek sunmuştur. Bunlar sırası ile ;

1. Bölmeleri Dondur (Hem satır hem sütunlar için kullanılır)
2. Üst satırı dondur
3. İlk sütunu dondur

Excel Tablosunda Satırları ve sütunları dondurmak elektronik tablonuzda gezinmeyi çok daha kolay hale getirir. Doğru şekilde kullanıldığında , Dondurulması için seçilen hücreler kilitlenir. Bu, belirli satırların, kaydırdığınızda her zaman görünür olmaları anlamına gelir. Çoğu zaman, muhtemelen yalnızca 1 veya 2 satırı veya sütunu dondurursunuz, ancak Excel bunlardan kaç tanesini dondurabileceğinizi size bırakır. Aşağıdaki Anlatım Microsoft office 2016 da yapılmıştır fakat önceki sürümlerde Google E-Tablolar , OpenOffice ve LibreOffice te de ilgili özellik bulunmaktadır.

Excelde tabloyu aşağıya kaydırdığınızda başlık sabit kalsın

İlgili seçeneklere ulaşabilmek için Görünüm sekmesine geçiş yapıp burada yeralan "Bölmeleri Dondur" kısmına tıklamanız gerekir. Aşağı açılır menüde tüm seçenekler karşınıza çıkacaktır.

Excelde bölmeleri dondur

Mesela aşağıdaki gibi bir Dolar/TL grafiğiniz varsa , Pratik kullanım için başlık kısmının dondurulması yerinde olacaktır. Başlığın hemen altındaki satırı seçelim  (Dondurulmak istenen satırın altı seçilir) ve Görünüm sekmesindeki "Bölmeleri Dondur" özelliğini kullanalım. Böylece tabloyu aşağıya doğru kaydırsak bile başlıklar herzaman görünür şekilde kalacaktır. Başlığın altındaki satırı dondurduğumuzda ince belirgin bir çizgi ile bu işaretlenir.

Excel bölmeler dondu

Bölmeleri Dondur aşağı açılır menüsü altındaki Bölmeleri dondur kısmı , Bölmeleri çöz şekline dönecektir.

Excelde bölmeler nasıl çözülür

Bölmeleri dondur özelliğini kullanarak Sütunları dondurmak istiyorsanız, dondurmak istediğiniz sütunun hemen sağındaki hücreyi seçin. İlk sütunu dondur dediğinizde ise Çok sütunlu tablolarda dip kısımdaki kaydırma çubuğunu sağa doğru çektiğinizde ilk sütun sabit kalacağından herzaman okunabilecektir. İlk satırı dondur özelliğini kullanırsanız bu sefer sadece ilk satır dondurulacak ve tabloyu aşağıya kaydırdığınızda bu ilk satır sabit kalacaktır. Kullanım pratikliği açısından genellikle ; Bölmeleri dondur veya Üst satırı dondur özellikleri tercih edilmektedir.

- Excelde bir sayının kuvveti (üssü) nasıl hesaplanır Burada

- Microsoft Office Uygulaması nasıl kaldırılır Burada

- Excel de Ekle ve Sil ikonları silik çözümü Burada

- Excel veya Word da Pano nasıl temizlenir Burada

- EXCEL de dolu veya boş hücreleri saydıralım Burada

- Excel otomatik olarak belirli bir çalışma kitabını açsın Burada

- Excelde klavye yön tuşları çalışmaz oldu Burada

- Excel de hücrelerdeki yazıları birleştirelim / bölelim Burada

- vbs ile boş Word veya Excel belgesi açalım Burada

- Ms Office belgelerinde Makroları devre dışı bırakın Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Hakan Bulut

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha