İnternet videoları otomatik olarak oynamasın


Web sayfalarındaki videolar otomatik oynamasın
İnternette gezinirken en can sıkıcı şeylerden biri de bir sayfayı ziyaret ettiğinizde aniden yüksek sesle başlayan bir videodur , işin ilginci bazen sayfada sesin nereden geldiği dahi belli olmaz sesi susturmak


için sayfayı kapatmak zorunda kalırsınız , kullanıcıların yoğun şikayetlerine maruz kalan tarayıcı geliştiricileri yavaş yavaş buna tedbir almaya başladılar , çünkü mesele sadece ses kirliliği değil mesela mobil veri kullanan ziyaretçilerin bu tür sayfalarda kotasının da istem dışı azalmasıdır gereksiz CPU yükü de cabası , bu tarz reklamların kullanılma sebebi iyi gelir getirmeleridir.

Dünyanın en büyük reklam ajansı olan Google, bu yıl konuyla ilgili bir şeyler yapacağını açıkladı mesela bundan birkaç ay önce ; Chromium yazılım mühendisi Mounir Lamouri, Google Chrome 64'ün otomatik olarak sesli medyayı engelleyeceğini açıkladı istisnası ise kullanıcı daha önceden site ile etkileşimde bulunmuşsa ve siteye otomatik ve sesli medya oynatma izni vermişse geçerlidir. Peki ama Google bunu neden yapmayı planlıyor ? aslında tüm mesele google , kullanıcıların halihazırda kullandıkları üçüncü parti diye tabir ettiğimiz reklam engelleyicilerini kullanmasını istemiyor ve bu rahatsız edici sesli görüntülü reklamları engelleyerek kullanıcıların reklam engelleyicisi kullanımını azaltacağını düşünüyor.

AutoplayStopper eklentisi ile Otomatik olarak başlayan medyayı engelleyelim

Eklenti kurulduğunda , Flash ve HTML5 videolarının otomatik olarak oynamasını engelliyor , sağ üst köşede otomatik oynamasını engellediği medya rakamını da gösteren eklentinin hem chrome hemde firefox desteği bulunuyor. eklentiyi Video içeriğini otomatik olarak oynatan çeşitli sitelerde test ettim ve hepsinde çalıştı. Diyelimki engellenen video içeriği oynatmak istiyorsunuz bu durumda sadece Oynat (Play) butonuna basmanız yeterlidir , gelelim kurulum ve kullanımına :

1. Öncelikle aşağıdaki linklerden tarayıcınıza uygun olan eklentiyi kurunuz.

Chrome için AutoplayStopper eklentisini Burada

Autoplay stopper kurulum

2. Kurulumdan sonra herhangi bir ayar yapmamıza gerek yoktur artık webde istem dışı çalışan otomatik videolar sizin onlara izin vermenizi bekleyeceklerdir mesela otomatik olarak sesli video oynatan bir siteye girdim ve artık bangır bangır başlayan videolar sessizce benim tıklamamı bekler vaziyete geçmiştir.

Sayfada sesli reklam

sağ köşedeki ikona sağ tıklayıp seçenekler dersek eklenti ayarları kısmına ulaşırız burada yeralan manage Exceptions kısmından videoları otomatik oynamasını istediğimiz siteleri ekleyebiliriz.

Autoplaystopper ayarları

Eklentiyi başarılı buldum ve chromede kullanıyorum , eğer firefoxta aynı işi eklentisiz yapmak isterseniz Adres satırına aşağıdaki ilk kodu yazıp ardından açılacak arama boşluğuna ikinci kodu yapıştırıp değeri False yapınız

about:config
media.autoplay.enabled

Aşağıdaki Resimdede görüldüğü gibi "media.autoplay.enabled" kısmının üzerine çift tıklayıp değeri False yaptığımızda videoların otomatik oynama özelliği devre dışı kalır

firefoxta autoplay devre dışı

ardından otomatik video oynatan siteleri ziyaret ettiğimizde videoların artık otomatik başlamadığına şahit olacağız.


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha