SSD Performansınızı Optimize edin


SSD Performansınızı Optimize edin
SSD'ler (katı hal sürücüleri) ilk çıktıklarında kapasitelerinin düşük olmasına rağmen oldukça pahalıydılar günümüzde ise fiyatlar makul seviyelere düştü , zamanla mekanik sabit disklerin piyasadan kaldırılacağını

düşünüyorum çünkü normal sabit disklerde mekanik parçalar bulunur ve bu nedenle veri okuma veya yazma işlemi daha uzun sürer , SSD'ler flash bellek bloklarından oluştuğundan Okuma ve yazma hızları çok daha yüksektir. Gel gelelim SSD lerin ömürleri mekanik HDD lerden daha kısadır, Yoğun olarak kullanıyorsanız, SSD'niz genellikle 5-6 yıl dayanır , oysa bir HDD, 10-20 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edebilir. SSD lerin ömürlerini uzatmak için bazı ayarlar yapmanız gerekir. Bu konuda Ücretsiz ve Portable bir yazılım olan SSD Booster den faydalanabilirsiniz.

SSD Booster ile Katı hal sürücünüzü (SSD) en iyi duruma getirin

SSD Booster , Windows Bilgisayarlarda SSD performansını optimize etmek için etkinleştirebileceğiniz tüm özellikleri görüntüleyen bir uygulamadır. SSD Booster yalnızca sistem sürücüsüne sahip SSD'yi optimize eder. Yazılımı sayfa sonundaki linkten indirip çalıştırın , karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

SSD booster arayüzü

Yeşil renkte olanlar SSD için Optimum (En iyi) olan ayarlardır, Kırmızı renkte olanlar ise düzeltilmesi gereken ayarlardır , farenizi soru işareti kısmına götürdüğünüzde kısa bir açıklama belirecektir. Mesela Event Logging (Olay Günlüğü) kısmındaki açıklamaya baktığımızda , gereksiz Olay günlüğü kayıtlarını kapatmamız gerektiğini söylüyor.

SSD Booster açıklama

fare ucunuzla butonu sola sürüklediğinizde Kırmızı olan butona rengi yeşile gelecektir. Tüm kırmızıları yeşil yaparsanız yazılımın önerdiği ve SSD niz için en iyi olan ayarları yapmış olursunuz. Bende 3 ayar kırmızıydı bunları da Yeşile çevirdim ve son halini aşağıdaki resimde görüyorsunuz.

SSD Booster Optimum ayarlar

SSD lerin yazma ömürleri kısıtlı da olsa , tavsiyem belirli tedbirler aldıktan sonra çok ta fazla abartmamak mesela 200 - 300 Mb lık dosyaları bile harici HDD e veya Parmak belleğe indiren Laptop kullanıcıları biliyorum , bu genellikle SSD ler yeni iken uygulanıyor lakin bukadarına da gerek olduğunu düşünmüyorum . Eğer masaüstü kullanıyorsanız tüm indirmeleri mekanik HDD in olduğu kısma alabilirsiniz ve bu şekilde SSD ömrünüz uzayacaktır lakin tek bir sabit diskiniz var ve oda SSD ise sadece GB büyüklüğündeki dosyaları farklı bir yere (SSD dışında bir diske) indirmeniz daha doğru olacaktır.

- NVMe SSD, M.2 ve SATA SSD arasındaki farklar Burada

- HDD durumumuzu bir komutla öğrenelim Burada

- Yüksek Disk kullanımı Microsoftun hatasıymış Burada

- Windows 10 da SSD için hangi ayarlar yapılmalıdır Burada

- TRIM nedir SSD için neden faydalıdır Burada

- Windows 10 defrag hatası SSD ömrünü etkiliyor Burada

- Diskim SSD mi yoksa Mekanik sabit disk mi Burada

- SSD ve Portable Programlar Burada

- SSD diskiniz Ömrünün neresinde Burada

- SSHD veya Hybrid sabit diskler Burada


18 Yorum Var
  1. Avatar for Onur
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for Tarık
  4. Avatar for TRWE_2012
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Atila

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha