Notepad ++ (Plus) arayüz dili nasıl değiştirilir


Notepad ++ (Plus) arayüz dili nasıl değiştirilir
Notepad Plus benimde faydalandığım bir uygulama , Kurulumlusunu hiç kullanmadım hep portable olanını tercih ettim ve açıkçası hangi dilde kullandığımı farketmedim bile , geçenlerde email ile bize ulaşan

bir takipçimiz Notepad Plus ta dili değiştirmek istediğini ama dillerin yerini bulamadığını yazınca bendeki Portable Notepad Plus uygulama dilinin ingilizce olduğunu farkettim , Eğer internette ingilizce bulduğunuz bir ipucunu uygulamak için Notepad ++ nın dilini değiştirmek isterseniz veya sizdeki Notepad Plus arayüz dili ingilizce ise ve bunu Türkçe diline alıp kullanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Notepad ++ (Plus) dilini Türkçe yapın

Aslında soru gelene kadar Notepad plusta dil değişiminin alt menüler arasına gizlenmiş olduğunu farketmemiştim , hatta bunu bile bulamayan varmış diye aklımdan geçirdikten sonra soruyu soran arkadaşın haklı olduğunu anlamam çok kısa sürdü. Çünkü menüler arasında gezinseniz bile ilk bakışta dil ile ilgili herhangi bir seçeneğe rastlamıyorsunuz gelin Notepad plus un dilini aşağıdaki adımlar ile değiştirelim.

1. Notepad plus uygulamasını açın , Üst menüde bulunan "Diller" bizim tahmin ettiğimiz dil değişimi için oraya konulmamış , bende oradan değişiyor sandım ama yanıldım 🙂 o nedenle Ayarlar menüsüne tıklayıp aşağı açılır menüden - Tercihler kısmını seçin

Notepad Plus tercihler

2. Tercihler menüsünde sol tarafta Dil menüsü diye bir girdi var , zahmet edip tıklamayın yazılım arayüzü dilini oradan da değiştiremezssiniz. Sol menüde en üstte yeralan genel sekmesine tıklayın sağ tarafta açılacak olan pencereden Yerelleştir başlığı altında bulunan aşağı açılır menüden istediğiniz bir dil değişikliğini yapabilirsiniz.

Notepad plus ta arayüz dili değiştir

Yazılımı yeniden başlatmanıza bile gerek kalmadan arayüz seçtiğiniz dilde görüntülenmeye başlayacaktır. Bazı yazılımlarda birçok özellik bulunduğu için ve önemli özellikleri alt menülere gizlememek maksadı ile diller gibi az kullanılan özellikler alt menülerde yeralabilmektedir. Notepad ++ (Plus) gerçekten ücretsiz ve portable bir yazılıma göre oldukça üst düzey bir yazılım ve ücretli olsa anca bukadar özellik barındırabilirdi. Her ne işi yapıyor olursak olalım Ergonomi ye dikkat etmemiz gerekir.

Ergonomi, anatomi ,fizyoloji, psikoloji, mühendislik ve istatistik gibi diğer konulardaki bilgileri bir araya getiren, tasarımların insanların güçlü yönlerini ve yeteneklerini tamamlamasını ve sınırlamalarının etkilerini en aza indirmesini sağlayan bilime dayalı bir disiplindir. İnsanlardan rahatsız, stresli veya tehlikeli bir şekilde çalışmaya zorlayan bir tasarıma uyum sağlamalarını beklemek yerine, ergonomistler ve insan faktörleri uzmanları bir ürünün, iş yerinin veya sistemin onu kullanması gereken kişilere uyacak şekilde nasıl tasarlanabileceğini anlamaya çalışır. Mesela benzer işleri yapan yazılımlar karşılaştırılırken birinde aynı işi 3 tıkla birinde 5 tıkla birinde tek tıkla yapıyorsanız tek tıkla yapılanı tercih edersiniz.

- Txt dosyaları Not defteri yerine Notepad++ ile açılsın Burada

- Dosya sağ tuş menüsüne Notepad plus ile aç ekleyelim Burada

- Notepad plus ile Büyük harfleri küçük harfe dönüştür Burada

- Notepad Plus ile MD5 ve SHA256 değerleri nasıl bulunur Burada

- Windows 10 Not defteri yeni özellikleri Burada

- Sağ tuşa Not defteri ile aç ekleyin Burada

- Windows Not defteri varsayılan Font ayarı Burada

- Büyük harfle yazılmış bir yazıyı küçük harfe çevirelim Burada


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Macit
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for TRWE_2012
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for TRWE_2012
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Nazan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha