Windows 11 de pencere köşeleri yuvarlak olmasın


Windows 11 de pencere köşeleri yuvarlak olmasın
Windows 11 birçok görsel değişiklik içeriyor ve bunlardan belki de en göze çarpan özelliklerden biri, pencerelerin etrafındaki yuvarlatılmış köşeleridir. Herhangi bir yazılımı çalıştırdığınızda yada bir


tarayıcı penceresi açtığınızda veya dosya gezginini çalıştırırsanız pencere kenarları yuvarlak olarak karşınıza çıkacaktır , ilk başta göze tuhaf gelsede zamanla insan alışıyor gel gelelim bazılarınız bu yuvarlak köşelerden nefret ediyor olabilirsiniz ne yazıkki Microsoft kulanıcıya keskin ve yuvarlak köşeler arasında geçiş seçeneği sunmuyor. Peki ama pencere köşelerindeki bu yuvarlaklığı mutlaka devre dışı bırakmak istiyorsanız ne yapmanız gerekir işte cevabı.

Windows 11 de pencere köşe yuvarlaklığını devre dışı bırakın

Bu iş için herhangi bir seçenek sunulmadığı için "Win11DisableOrRestoreRoundedCorners" isminde küçük boyutlu , ücretsiz bir uygulamadan faydalanacağız. yazılımın herhangi bir arayüzü de bulunmuyor bir tıkla köşelerdeki yuvarlaklık kaldırılıyor ve yine bir tıkla eski haline geri dönüyor. Gelelim kullanımına ;

1. Sayfa sonundaki linkten uygulamayı edinin ve ardından sağ tıklayıp özellikler deyin , eğer varsa sağ dipteki Engellemeyi kaldır kutucuğuna tik koyun ve Uygula - Tamam butonlarını kullanın.

Engellemeyi kaldır

2. Yazılımı çift tıklayıp çalıştırın , Bilinmeyen bir yayıncıya ait bu uygulamanın cihazınızda değişiklik yapmasına izin vermek istiyormusunuz sorusuna EVET cevabını verin. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Yuvarlak Köşeler devre dışı bırakıldı

Yaklaşık 8 saniye sonra ekran kendiliğinden kaybolacaktır. Pencere köşe yuvarlaklığının önceki ve sonraki hallerini karşılaştırmak için Görev yöneticisinden aldığım aşağıdaki ekran görüntülerine bakabilirsiniz.

Windows Pencere köşelerini karşılaştır

Eğer Pencere kenarlarını eski haline geri getirmek istiyorsanız "Win11 Disable Or Restore Rounded Corners.exe" yazılımını bir kez daha çalıştırmanız yeterlidir, aşağıdaki gibi bir ekran belirecek ve bir süre sonra kendiliğinden kaybolacaktır.

Yuvarlak köşeler aktif

Artık varsayılan ayarlar ile Windows 11 i kullanmaya devam edebilirsiniz. Yazılım , uDWM.dll için ikon dosyalarını indireceğinden yama yaparken internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor ardından uDWM.dll ve uDWM.pdb dosyalarını değiştiriyor, Orjinal uDWM.dll , %windir%\System32 içerisinde "uDWM_win11drc.bak" ismi ile yedekleniyor. Kare köşelere geçmek istediğinizde yazılımı kullanabilirsiniz.

- Oturum açarken Önceki klasör pencereleri geri yüklensin Burada

- Çalıştır penceresi hafızasını yedekleyin veya silin Burada

- Etkin olmayan pencerelerde kaydırma çubuğu ayarları Burada

- Alt Tab penceresinde Uygulama kapatalım Burada

- İstediğiniz Uygulama penceresi en üstte kalsın Burada

- Pencere Arkaplan rengini değiştirelim Burada

- Yanlışlıkla Uygulama Penceresi kapatmaya son Burada

- Chromede yanlışlıkla kapatılan pencereyi tekrar açalım Burada

- Masaüstüne Not alın veya sistem bilgilerini yazın Burada

- Windowsta bir tıkla sesi kapatalım Burada


9 Yorum Var
  1. Avatar for TRWE_2012
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for burak
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for TRWE_2012
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for shampuan
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for Kaan Koca

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha