Bir klasör görünümünü tüm klasörlere uygulayın


klasör görünümünü tüm klasörlere uygula
Microsoft klasör görünümlerini özelleştirme seçeneği sunmuştur mesela bir klasörü açtığınızda içerisinde yeralan resimlerin önizlemelerini görmek istiyorsanız Görünüm kısmından Çok büyük simgeleri

seçmeniz gerekir. Eğer klasör içerisinde çok fazla alt klasör veya dosya bulunuyorsa bu durumda Görünüm kısmından Listele veya ayrıntılar özellikleri çok daha fazla işinize yarayacaktır. Görüldüğü üzere kullanıcı ihtiyacına göre değişebilen farkı görünüm seçenekleri arasında seçim imkanı sunulmuş olup dilerseniz tüm klasörlerin aynı görünüm stiline sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki yazımızda bunun nasılını açıklamaya çaılşacağız.

Bu görünümü bu türdeki tüm klasörlere uygula özelliği

Öncelikle görünümünü kendinize göre düzenlediğiniz klasörü açın , mesela ben duvar kağıtlarının bulunduğu bir klasörü açtım üst menüden Görünüm kısmına tıkladım burada Büyük simgeler özelliği işaretli , eğer sürekli resimler çalışan birisi isem ve klasörlerin çoğunda resimler bulunuyorsa aynı görünümün tüm klasörlere uygulanmasını isteyebilirim bunun için tek tek klasörleri açıp Görünüm - Büyük klasörler kısmını işaretlememize gerek yok.

Klasör görünümü büyük simgeler

Bu özelliği topluca Uygulamak için sunulmuş olan özellikten faydalanabilirsiniz bunun için mesela resimler klasörünü açtıktan sonra Üst menüde en sağ tarafta bulunan üç noktaya tıklayın ve aşağı açılır menüden Seçenekler kısmına dokunun.

Klasör görünüm seçenekleri

Yeni açılacak klasör seçenekleri Penceresinde Görünüm sekmesine geçiş yaptıktan sonra Bu görünümü (Ayrıntılar veya simgeler gibi) bu türdeki tüm klasörlere uygulayabilirsiniz yazısı altındaki "klasörlere Uygula" butonunu kullanın , böylece benzeri tüm klasörleriniz Büyük simgeler şeklinde görünmeye başlar.

Görünümü tüm klasörlere uygula

Klasör görünümlerini tüm klasörlere uygula butonu silik

Klasör görünüm seçeneklerini eğer Bu bilgisayar kısmından açtıysanız Tüm klasörlere uygula butonu silik olacaktır demek istediğim ; önce dosya gezginini açın ve sol taraftaki Bu bilgisayar ikonuna tıklayın ardından sol üst kısımdaki üç noktaya tıklayıp dip kısımdaki klasör seçeneklerine tıklayın.

Bu bilgisayar klasör seçenekleri

Açılan ekranda Klasörlere uygula butonu silik görünecektir. Aynı şekilde eğer çalıştır penceresinden aşağıdaki komut ile Klasör görünüm seçeneklerini açtıysanız yine Tüm klasörlere uygula butonu silik halde olacaktır.

rundll32.exe shell32.dll,Options_RunDLL 7

Aşağıda butonun silik ve kullanılmaz durumda olduğu net şekilde görünmektedir.

Klasörlere uygula butonu silik

Böylesi bir durumda normal bir klasörün içerisinde Klasör görünüm seçeneklerine ulaşmanız gerekir.

- Ücretsiz Klasör Renklendirme Programı Folder Painter Burada

- Başlık çubuğu ve pencere kenarlarını renklendirin Burada

- Saydam seçim alanı rengini değiştirelim Burada

- Windows 10 da yazı rengini değiştirelim Burada

- Pencere Arka Plan Rengini Değiştirelim Burada

- Komut istemi rengini ve saydamlığını değiştirelim Burada

- Görev çubuğuna dizin dosya veya klasör ekleyin Burada

- Klasör ismi olarak emoji kullanmak Burada

- Oturum açılırken önceki klasör pencereleri geri yüklensin Burada

- Metin imlecinin Renk ve görünümünü değiştirin Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Lale S.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha