En Güncel Windows hızlandırma ayarları


Windows Nasıl hızlandırılır
Windows 11 ve 10 kendinden önceki sürümlere nazaran daha fazla sistem kaynağı kullanan , daha fazla yer kaplayan ve eskilerle kıyaslandığında çok daha fazla özellik barındıran birer işletim sistemidir, hal

böyle olunca Performansının özellikle eski bilgisayarlarda düşük olması gayet normaldir tüm bunlara yanında içerdiği bazı hatalar da eklenince normalden daha yavaş çalışabilmektedir. Elbette donanımı güçlü yeni bilgisayarlarda bu yavaşlık hissedilmese de 6-7 yıl önce satın alınmış veya daha eski bilgisayarlarda ciddi performans kayıplarına sebep olmaktadır. Eğer Windows 11 in Minimum sistem gereksinimlerine sahipseniz ve Windows un performansınıı arttırmak istiyorsanız aşağıdaki ayarları uygulayabilirsiniz.

1. Son BIOS zamanı süresini optimize edin

BIOS un Windows'u başlatmadan önce Donanımı başlatması için geçen süre olan Son BIOS zamanı süresi yüksek ise düşürmek için BIOS unuzda deneme yanılma ile secure boot gibi bazı ayarları kapatmanız gerekecektir. Klavyenizdeki Ctrl + Shift + Esc tuşlarına birlikte basın ve açılan Görev yöneticisinde Performans sekmesine geçiş yapıp sağ üst köşedeki süreye gözatın. Aynı yere ulaşmak için çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu da verebilirsiniz.

%windir%\system32\Taskmgr.exe /7 /startup

SOn bios zamanı süresi hakkındaki ayrıntılı bilgilere Buradan ulaşabilirsiniz.

Son BIOS zamanı süresi

Aynı yerde bulunan açılışta Windows ile otomatik olarak başlayan uygulamalardan gereksiz olanlarını sağ tıklayıp Devre dışı bırak diyerek açılış hızını arttırabilirsiniz.

2. Bellek sıkıştırması kapalı olsun

Bellek sıkıştırma özelliği bellek kullanımını azaltsa da İşlemci (Cpu) kullanımını arttırdığından kapalı tutulmasında fayda olan bir özelliktir. Powershell konsolundan vereceğiniz aşağıdaki ilk komut ile Bellek sıkıştırması açıkmı kapalımı öğrenebilirsiniz. Disable ile başlayan komut ile Bellek sıkıştırmasını kapatabilir ve Enable olan ile tekrar açabilirsiniz.

Get-MMAgent
Disable-MMAgent -mc
Enable-MMAgent -mc

Aşağıda bellek sıkıştırmasının kapalı olduğu çıktıyı görüyorsunuz. Ayrıntılar için Bakınız

Bellek sıkıştırması

3. Sistem korumasını devre dışı bırakın

Sistemdeki her bir değişikliği yedekleyerek sistemin ağır çalışmasına sebep olan ve gerektiğinde de pek bir işe yaramayan Sistem koruması Bilgisayar yavaşlığının ana sebeplerinden biridir. Çalıştır penceresinden vereceğiniz aşağıdaki komut ile kolayca ulaşacağınız bu pencereden sistem korumasını kapatabilirsiniz.

SystemPropertiesProtection

Aşağıda bütün dizinler için sistem korumasının kapalı olduğunu görüyorsunuz.

Sistem koruması kapalı

4. Denetim Akış koruması (CFG) yi kapatın

Denetim akış koruması herşeyi kontrol etmeye çalıştığından sistemi ağırlaştırmaktadır. Microsoft Sistem yavaşlığının CFG kaynaklı olduğunu kabul etmiş ve düzelteceğini açıklamıştı lakin belirgin bir iyileşme sağlayamadı. çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu verip ilgili ayarı açabilirsiniz.

explorer windowsdefender://ExploitProtection

Aşağı açılır menüden Denetim akış koruması (CFG) yi varsayılan olarak Kaplı konuma alıp sisteminizi yeniden başlatın.

Denetim akış korumasını kapatın

Tam bu noktada şunu hatırlatmakta fayda var ; Eğer Sisteminizde sanallaştırma tabanlı güvenlik açık ise Mutlaka kapatmanız gerekir çünkü Windows performansını %28 lere varan oranda düşürdüğü kesin olarak tespit edilmiştir, konunun ayrıntıları için Buradaki linke gözatabilirsiniz.

Cmd ile sanallastirma tabanlı güvenligi kapat

Sanallaştırma tabanlı güvenliği kapatmak için Yönetici yetkilerinde çalıştırılmış bir Komut isteminde aşağıdaki komutu kullanmanız gerekir.

bcdedit /set hypervisorlaunchtype off

Defender ayarlarından çekirdek yalıtımı Bellek bütünlüğü ayarını kapatırsanız üstteki komutu uygulamış gibi olursunuz. Bu temel ayarlar dışında ; Ayarlar - Uygulamalar - Başlangıç kısmında gereksiz yere açılışta başlayan ve sürekli geri planda çalışan uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz , ayrıntılar için Bakınız. Hızlı başlatma ve secure boot u devre dışı bırakabilir , Ntfs için Son erişim güncellemesini devre dışı bırakabilir, DOS 8,3 isim Oluşturmasını önleyebilirsiniz. Menülerin daha hızlı açılması için Registry deki "MenuShowDelay" değerini düşürebilir ve Windowsun daha hızlı kapanması için gerekli registry değişikliğini uygulayabilirsiniz. Diğer ayarlar için aşağıdaki video yu izlemenizi tavsiye ederim.

Sayfa sonundaki Registry kayıtları Bellek taşması (sızıntısı) sorunu ile ilgili düzeltme dahil bazı hızlandırma ayarlarını otomatik olarak gerçekleştirmektedir.

- Windows çok ağır çalışıyor Sorunu Burada

- Windows nasıl hızlandırılır Burada

- Windowsta sistemi yavaşlatan hata Burada

- Windowsta arkaplanda çalışan uygulamaları kapatın Burada


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Ferdinant
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Neurevt
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for GOG
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Sema

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha