Sağ tuş ile Powershell scriptlerini çalıştırın


Sağ tuş ile Powershell scripti çalıştır
Günümüzün popüler script dili Powershell dir , mesela Ps1 uzantılı bir script ile Mobil etkin noktayı açabilir , Geri dönüşüm kutusunu boşaltabilir veya dilediğiniz başka şeyleri yapabilirsiniz. Powershell

ilk çıktığı zamanlarda çalıştırması bile ayrı bir sıkıntı idi artık sağ tuşta yeralan "Run With Powershell" girdisi sayesinde uzantısı .Ps1 olan bir powershell scriptine sağ tıkladığınızda sağ tuşunuzda yeralan bu özellik sayesinde powershell scriptlerini deneyebiliyorsunuz lakin bendeki sistem Türkçe olduğu halde buradaki girdinin ismi neden ingilizce ? muhtemelen çevirmeyi unuttular . Bende registryde ilgili girdiyi aratıp buldum ve fixledikten sonra aşağıdaki gibi Türkçe oldu.

Sağ tuşa Powershell ile çalıştır

Gerekli Registry dosyasını sayfa sonundaki indirme linkinde bulacaksınız. Gel gelelim konumuz bu değil Eğer Powershell kodlaması öğreniyorsanız sık sık yazdığınız bu scriptleri denerken Yönetici yetkilerinde çalıştırmanız gerekecektir bu ve benzeri sebeplerle sağ tuşunuza tüm bu seçenekleri içeren girdiler eklemeniz işinizi kolaylaştırabilir, aşağıdaki yazımızda bunun nasılını açıklayacağız.

Sağ tuş ile Powershell scriptlerini yönetici olarak çalıştırın

Bir Powershell scriptine sağ tıkladığınızda açılan menüde sırası ile aşağıdaki bileşenlerin yeralmasını istiyorsanız , sayfa sonundaki indirme linkinden gerekli registry kayıtlarını indirip kullanabilirsiniz.

1. Powershell ile çalıştır
2. Powershell ile Admin olarak çalıştır
3. Powershell ISE ile aç
4. Powershell ISE ile Admin olarak aç
5. Powershell ISE ile aç (x86)
6. Powershell ISE ile Admin olarak aç (x86)
7. Not defteri ile aç
8. Not defteri ile Admin olarak aç

Sağ tuşa Powershell ile aç

Peki inen ps1_sagtus klasörü içerisinde hangi dosya ne işe yarıyor derseniz ;

01_Ps1_icin_Sagtusa_calistir_veya_duzenle_ekle_.reg dosyası ile sağ tuşunuza üstteki resimdeki girdileri ekleyebilirsiniz.

02_Ps1_icin_Sagtusa_calistir_veya_duzenle_ekle_SHIFT.reg dosyası ile Ps1 uzantılı bir dosyaya SHIFT tuşu ile sağ tıkladığınızda ilgili girdilerin görünmesini sağlayabilirsiniz böylece sağ tuşunda kalabalıklık görmek istemeyen kullanıcıların işine yarayacaktır.

03_Ps1_icin_Sagtusa_calistir_veya_duzenle_Sil.reg dosyası ile sağ tuşunuza eklediğiniz giridileri silmiş olacaksınız.

En Klasörü sistemleri ingilizce olanlar içindir. Run_with_powershell klasörü ise yazının başında verdiğim düzeltme registry kayıtlarını içermektedir.

- Powershell Komutları ile bir aygıtı devre dışı bırakın Burada

- Powershell ile windows özelliklerini açıp kapatmak Burada

- Powershell Komutu ile zip dosyası oluşturalım Burada

- PowerShell scriptlerini Admin olarak çalıştıralım Burada


15 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Hakkı
  3. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha