Windows 11 veya 10 da internet exploreri çalıştırın


Windows 11 veya 10 da internet exploreri çalıştırın
Internet Explorer, 1995 yılında Windows 95 ile birlikte tanıtıldı ve 2013 yılına kadar Microsoft'un kullanıcılara sunduğu ana tarayıcıydı. 2015 yılında şirket İnternet explorer yerine Microsoft EDGE yi ana tarayıcı


yapmaya karar verdi. Haziran 2022'den bu yana, Internet Explorer i sonlandıran microsoft artık bu konuda herhangi bir güncelleme de yayımlamayacak . Aslında İnternet explorer sistemin derinliklerinde biryerlerde duruyor fakat gizlenmiş bir vaziyettedir. Tüm dosyaları yerinde olmasına rağmen, ortalama bir kullanıcı artık ona neredeyse hiç erişememektedir çünkü tarayıcıyı doğrudan başlatırsanız, sizi Microsoft Edge'ye yönlendirecektir.

İnternet explorer, modası geçtiği yavaş olduğu ve tüm modern trendlerden ve teknolojilerden yoksun olduğu için çoğu kullanıcı tarafından unutuldu bile fakat herhangi bir modern tarayıcıda düzgün çalışmayı reddeden kurumsal bir web sayfası yada eski bir projeye erişmesi gereken kullanıcılar da var . Bu kullanıcıların eski bir Windows sürümünde yeralan İnternet explorer'e sahip bir sanal makine çalıştırmak yerine, İnternet exploreri doğrudan Windows 11'de başlatmaları çok daha pratik olacaktır.

İnternet exploreri bir VBscript ile çalıştırın

En son Windows sürümlerinde Internet Explorer tarayıcısını açmanın en kolay yolu bir Vbscript kullanmaktır.

1. Not defterini açın ve aşağıdaki komutu yapıştırıp , bir isim verin (mesela ; "int_exp.vbs" ve uzantısı .vbs olacak şekilde kaydedin.

CreateObject("InternetExplorer.Application").Visible=true

2. Ardından çalıştırdığınızda karşınıza internet explorer arayüzü gelecektir.

İnternet explorer nasıl açılır

Sayfa sonundaki indirme linkinden hazır scripti indirebilirsiniz. Scripti sağ tıklayıp Özellikler dedikten sonra engellemeyi kaldır kutucuğuna tik koymayı unutmayın. Eğer bu Vbscripte bir kısayol atayacaksanız (Diyelimki script "D:" dizininizde) bu durumda kısayolda aşağıdaki kodu kullanmanız gerekecektir.

wscript "D:\int_exp.vbs"

Ardından bu kısayolun ikonunu değiştirebilirsiniz.

İnternet explorere kısayol

İnternet exploreri , internet seçenekleri aracılığı ile açın

Aramaya İnternet seçenekleri yazın , sağ tarafta bir penceresi belirecektir buraya tıklayın veya çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu verin.

inetcpl.cpl

Karşınıza internet Özellikleri penceresi gelecektir. Programlar sekmesine geçiş yapın ve burada bulunan Eklentileri yönet butonuna tıklayın.

internet özellikleri

karşınıza Eklentileri yönet ekranı gelecektir. Bu pencerede sol dip kısımda yeralan Araç çubukları ve uzantılar hakkında daha fazla bilgi edinin linkine tıkladığınızda İnternet explorer penceresi açılacaktır.

Araç çubuğu ve uzantılar hakkında bilgi

Elbetteki bu yöntem ilk yönteme göre biraz daha külfetlidir.

- SVG yi internet explorer ile PNG ye çevirelim Burada

- Chromium EDGE de İnternet Explorer Modunu Etkinleştirin Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tayfun Soner

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha