Edge hızlı göz atma için sayfaları önceden yüklesin


Edge daha hızlı göz atma için sayfaları önceden yüklesin
Daha önce Google chrome için verdiğimiz daha hızlı göz atmak için sayfaları önceden yükle ayarını Microsoft Edge de uygulamak isterseniz veya SSD kullanıcısı olupta bu ayarı kapatmak isterseniz ne yapmanız gerekir


konusuna açıklık getirmeye çalışacağız. Kısaca hatırlayacak olursak Microsoft EDGE , Daha hızlı göz atma ve arama için sayfaları önceden yükle özeliği varsayılan olarak açık gelmektedir. Bu özellik sayesinde sık ziyaret ettiğiniz sayfalar önceden sabit diske yüklendiklerinden daha hızlı açılacaklardır gel gelelim bu durum geri planda sürekli sabit diske yazmayı gerektirdiğinden SSD nin yazma ömründen yemektedir.

EDGE Daha hızlı göz atma ve arama için sayfaları önceden yüklesin

Microsoft EDGE tarayıcısını açın ardından Sağ üst köşedeki Üç noktaya tıklayıp aşağı açılır menüden Ayarlar kısmına tıklayın , açılan sayfada sol menüde bulunan Tanımlama bilgileri ve site izinleri kısmını seçin , sağ tarafta belirecek olan seçeneklerden ilk sırada olanını yani ; Tanılama bilgilerini ve site verilerini yönetin ve silin kısmına tıklayın , nihayetinde karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Microsoft EDGE de hızlı gözat ayarı

Aynı yere çok daha hızlı ulaşmak için tarayıcının adres sayfasına aşağıdaki kodu yapıştırıp enter tuşuna basın.

edge://settings/content/cookies

Üstteki ayar sayfası direkt olarak karşınıza gelecektir. Burada yeralan "Daha hızlı göz atma ve arama için sayfaları önceden yükle" butonunu açık konuma getirebilr veya ihtiyacınıza göre kapatabilirsiniz. İlgili ayarı Registryden açmanız veya kapatmanız gerekiyorsa. Bunun için aşağıdaki registry kaydına gidin.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies

Policies anahtarı altında önce Microsoft onunda altında Edge alt anahtarlarını oluşturun, son olarak sağ taraftaki boşlukta "NetworkPredictionOptions" isminde bir REG_DWORD Değeri oluşturup "0" değerini verin.

Edge hızlı gözat registry ayarı

0 : Hızlı gözatma açık
1 : desteklenmez (0 ayarlanmış gibi davranır)
2 : Hızlı gözatma kapalı

Eğer tüm bunlarla uğraşmak yerine bir tıkla Hızlı gözatmayı açmak veya kapatmak istiyorsanız sayfa sonunda yeralan ve sizler için kodladığımız Vbscripti kullanabilirsiniz.

Vbscript ile gözatma geçmişini hızlandır

Script ilk çalıştırıldığında Hızlı gözatmayı açar ikinci kez tıklandığında kapatır. Bu özelliği kullanarak web'de daha hızlı gezinebilirsiniz, fakat arka planda normalden fazla internet tüketir ayrıca TCP, SSL ön bağlantısını ve DNS ön yüklemesini kontrol eder.

NOT: SSD kullanıcısıysanız veya Yüksek disk kullanımı gibi bir sorununuz varsa Bu ayarı mutlaka kapatmalısınız.

- Chrome ve EDGE sayfaları daha hızlı yüklesin Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Sema88

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha