Firefox ta About config ayarlarını yasaklayalım


Firefox ta About config ayarlarını yasaklayalım
Mozilla Firefox web tarayıcısı , Google Chromeden sonra en çok tercih edilen ikinci tarayıcı olma özelliğini halen korumaktadır. Birçok okul ve işyerinde birden çok tarayıcı kullanılmaktadır.Firefox


,Kullanıcıların önemli seçeneklere ulaşması için "About" ile başlayan sayfalar sunmaktadır. Örneğin tarayıcının adres satırına "about:addons" yazarak uzantıları yönetebilirsiniz , "about:profiles" komutu ile kullanıcı profillerini yönetmek için gerekli olan profiller sayfasını açabilirsiniz.Firefox un sunduğu ayarlar sayfaları arasında bir tanesi diğerlerine nazaran biraz daha özeldir bu sayfa "about:config" komutu ile çağrılıyor , bu gelişmiş bir konfigürasyon sayfasıdır ve Kullanıcıların Firefox tarayıcısındaki özellikleri etkinleştirmelerini / devre dışı bırakmalarını sağlar. İlgili ayarlar sadece uzman ve ileri düzey kullanıcılar için geliştirilmiştir.

firefox about config

Bazen, güvenlik veya başka nedenlerden dolayı, diğer kullanıcıların Firefox web tarayıcısındaki Bir veya daha fazla "about: ..." sayfasına erişmesini engellemek isteyebilirsiniz. Aşağıdaki makalemizde registryde yapacağınız değişiklikler ile ilgili sayfalara erişimi nasıl engelleyebileceğinizi açıklamaya çalışacağız.

Firefox ayar sayfalarına erişimi engelleyelim

vereceğimiz registry ayarı ile aşağıdaki sayfalara erişimi engellemiş olacaksınız.

About:Config
About:Addons
About:Profiles
About:Support

Sayfalara erişilmeye çalışıldığında Engellenmiş sayfa , Kurumunuz bu sayfaya veya Websitesine Erişimi engellemiş Uyarısı belirecektir.

firefox engellenmiş sayfa

ilgili kısıtlamayı gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyiniz.
1. Aşağıdaki anahtara gidin

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies

2. Policies anahtarı altında önce "Mozilla" alt anahtarını sonrada onun alt anahtarı olan "Firefox" anahtarını oluşturun.
3. Sağ taraftaki boşluğa sırası ile ; BlockAboutAddons , BlockAboutConfig , BlockAboutProfiles ve BlockAboutSupport isimlerinde DWORD (32 Bit) anahtarlarını oluşturup hepsinin değer verisini "1" yapın

firefox block about

Eğer bunlarla uğraşmak yerine bir tıkla firefox ayarlarına erişimi yasaklayıp yine bir tıkla varsayılan hale çevirmek istiyorsanız sayfa sonunda verdiğimiz scripti kullanabilirsiniz. Script ilk tıklamada About ile başlayan ayarlara erişimi yasaklamaktadır, ikinci tıklamada ayarları varsayılan hale getirmektedir.

vbs ile firefox ayarlarını engellemek

Aşağıdaki scripti , Firefox 69.0.1 sürümü ve üzeri kurulu Windows 10,Windows 8.1,Windows 8 ve Windows 7 de test edilmiştir ve sorunsuz çalışmaktadır. Firefox un daha düşük sürümlerinde de çalışma ihtimali yüksektir fakat test edilmemiştir.

NOT: Scripti çalıştırdıktan sonra Firefox u yeniden başlatmanız gerekmektedir.

- Firefox ta bazı seçenekler devre dışı bırakılmış Burada

- Firefox belirli sitelerde içeriği engellemesin Burada

- Firefox otomatik olarak güncellemesin Burada

- Firefox tarayıcısında telemetry yi devre dışı bırakalım Burada

- Bir programın internete bağlanmasını engellemek Burada

- Bozulan Firefox tarayıcısı nasıl yenilenir Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Temel Erdem
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for m.aydemir
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Emre varol

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha