Windows 11 de Hızlı ayarlar nasıl düzenlenir


Windows 11 de Hızlı ayarlar nasıl düzenlenir
Bugün email yolu ile bize ulaşan bir takipçimiz Mobil etkin noktayı çok sık kullandığını ve Hızlı ayarlarda ikonunun yeralmadığını belirtip Windows 11 de hızlı ayarlara mobil etkin noktayı nasıl ilave

edebileceğini sormuş , hızlı erişim veya hızlı ayarlar menüsü kullanıcının iki tıkla ulaşmak istediği bileşenleri sıralayabileceği bir kolay erişim menüsüdür. Bu kısma ulaşmak için Sağ alt köşede yeralan ağ simgesi ses ve pil göstergesi ikonlarından birinin üzerine tıklamanız yeterlidir.

Hızlı ayarlar menüsü

Açılan menüde ses ayarları simgesi , parlaklık skalası ve hızlı ayarlar menüleri yeralır. Bu kısmı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Windows 10 daki ile hemen hemen aynı olan bu düzenleme işlemini yapmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

Hızlı ayarla menüsüne bileşen ekleyin veya çıkartın

1. Hızlı ayarlar menüsü açtıktan sonra Sağ alt köşedeki kalem ikonuna tıklayın , Hızlı ayarlar menüsünden herhangi bir bileşen çıkartacaksanız fare ucunuzu pin ikonunun üzerine götürün , bunu yaptığınızda siyah bir renk alacaktır tıkladığınızda ilgili bileşen hızlı ayarlar menüsünden silinecektir. Eğer bu penceredeyken Bileşenlerin yerlerini değiştirmek isterseniz fare ucunuzla tutup sürükleyip bırakmanız yeterlidir.

Hızlı ayarlardan bileşen sil

Eğer hızlı ayarlar mensüsüne sık kullandığınız bir bileşeni ekleyecekseniz , mesela örneğimizde mobil etkin nokta , bu durumda Dip kısımdaki ekle butonuna tıklayın , yukarıya doğru açılacak olan menüden eklenecek bileşeni seçin

Hızlı ayarlara bileşen ekle

Son işlem olarak Bitti butonuna tıklayın , artık hızlı ayarlar menüsünde son eklediğiniz bileşen veya bileşenler görünecektir. Gönül isterdiki Hızlı ayarlar menüsünde yeralan bileşenleri sürükleyip bırakarak masaüstüne kısayol oluşturabilelim lakin malesef Windows böyle bir özellik sunmuyor.

Hızlı ayarlar düzenlendi

Eğer hızlı işlemler yada yeni adı ile hızlı ayarlar menüsünü yedekleyip sonrasında sisteme bir Format attığınızda Yedeği geri yüklemek isterseniz aşağıdaki registry anahtarını yedeklemeniz gerekir.

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Quick Actions\Control Center

Bunun için üstteki Control Center anahtarına ulaşıp sağ tıkladıktan sonra ver demeniz yeterlidir.

Bildirim merkezi ayarlarını yedekle

Hızlı ayarlar (İşlem merkezi) ayarlarını yedekledikten sonra geri yüklerken ilk önce Üstteki Control Center anahatarını sağ tıklayıp sil demeniz gerekir ardından; Ver diyerek aldığınız registry anahtarı yedeğini çalıştırıp eski düzeninize geri dönebilirsiniz.

- Windows 10 bildirim merkezi ayarlarını yedekleyin Burada

- Başlat Menüsü kutucuklarının yerleri deiştirilemesin Burada

- Windows 10 başlat menüsünü yedekleyelim Burada

- Windos 10 da balat menüsünü yeniden başlatın Burada

- Windowsta Boot konfigürasyonunu yedekleme Burada

- Başlat menüsü ayarlarını varsayılana sıfırla Burada

- Windows 10 da yapışkan notları yedekleme – geri yükleme Burada

- Windows servislerini yedeklemek için scriptler Burada

- Bir komutla sürücü (driver) yedeklemek Burada

- Microsoft EDGE şifrelerini dışa aktaralım veya yedekleyelim Burada

- Başlat menüsüne sağ tıklamayı yasaklayın Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for machi

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha