Cromium Edge de İnternet Explorer Modunu etkinleştirin


Cromium Edge de İnternet Explorer Modunu etkinleştirin
İnternette gezinirken, Chromium tabanlı Microsoft Edge web tarayıcısıyla uyumlu olmayan bazı eski web sitelerine rastlayabilirsiniz mesela Özel organizasyon, üniversite vb. Web sitelerinin çoğu, Internet

Explorer web tarayıcısıyla tamamen uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır bu nedenledirki sadece İnternet explorer ile düzgün şekilde görüntülenirler , diğer tarayıcılarda sayfa içeriği bozuk veya kısmen görüntülenebilir. Bu durumda çoğu kullanıcı bu tür siteleri İnternet exploreri açıp görüntülemeyi dener. İnternet exploreri ayrıca açıp URL yi adres satırına yapıştırıp tekrar açmak özellikle sık sık bu tarz siteleri açmak zorunda olanlar için zaman kaybettirici bir işlemdir.

Microsoft Chromium EDGE üzerinden , İnternet explorerin Render motoru Tridenti kullanarak yalnızca internet explorer ile uyumlu bu websayfalarını görüntüleyebilirsiniz çünkü Microsoft Chromium Edge, gizli bir IE Modu (Internet Explorer Modu) özelliği ile birlikte gelmektedir.

Microsoft Chromium EDGE de ie modu nasıl etkinleştirilir

IE Modu, kullanıcıların IE oluşturma motorunu kullanarak Microsoft Edge tarayıcısında uyumsuz web sitelerini düzgün bir şekilde açmalarına yardımcı olur. Varsayılan olarak, IE Modu devre dışı gelmektedir bu nedenledirki Manuel olarak etkinleştirilmesi gerekir. Microsoft Edge web tarayıcısında IE Modu özelliğini açmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

1. Chromium EDGE tarayıcısını açın ve adres satırına aşağıdaki ilk kodu yapıştırıp enter tuşuna basın

edge://flags/
Enable IE Integration

2. Ardından arama kutucuğuna "Enable IE Integration" kelimesini yazın ve bulduğu kelimenin sağındaki aşağı açılır menüden IE Mode kısmını seçin hemen alt kısımda , Değişiklikleriniz Microsoft EDGE i yeniden başlattıktan sonra etkili olacak diyen bir buton belirecektir.

Chromium EDGE i.e Modu

Yeniden başlat dedikten sonra Chromium EDGE IE modunda başlayacaktır. Bukadar uğraşmak yerine bir tıkla aynı işlemi yapmak için sayfa sonundaki linkten sizler için kodladığımız scripti indirip çalıştırın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir uyarı ekranı gelecektir.

vbs ile EDGE internet explorer modu

Uyarıya evet dediğinizde masaüstünüzde bir Chromium EDGE kısayolu oluşacak ve bu kısayol çalıştırıldığında Chromium EDGE IE modunda başlayacaktır. EDGE nin üst kısmında "Desteklenmeyen bir komut satırı bayrağı kullanıyorsunuz..." diyen bir cümle belirecektir.

Chromede İnternet explorer modu

Scriptin yaptığı işe gelirsek ; Chromium edgenin kısayolunu oluşturup kısayol özelliklerinde yeralan Hedef kısmının sonuna "--ie-mode-test" parametresini eklemektir.

Edge hedef kısmına parametre eklemek

Elbette bu işlemi scriptle yapmak yerine manuel (El ile) de yapabilirsiniz. Son işlem olarak Chromium EDGE yi açın ve sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın , aşağı açılır menüden Diğer araçlar kısmında yeralan "Siteleri İnternet explorer Modunda Aç" kısmına tıklayın böylece IE Modu özelliğini kullanarak yeni bir sekme oluşturacaktır.Bu yeni sekmede açılan her site, Internet Explorer'ın oluşturma motoru kullanılarak açılacaktır ayrıca açılan sayfanın solunda bir internet explorer ikonu belirecektir buraya tıklandığında ise Bu sayfa internet explorer modunda açılmıştır gibi bir ibare yeralacaktır.

- EDGE Chromium otomatik kurulmasın Burada

- Microsoft EDGE chromium incelemesi Burada

- Chromium EDGE de arama motoru Google olsun Burada

- Edge Chromium un dilini değiştirelim Burada

- Chromium Edge kapanırken Gözatma verilerini temizlesin Burada

- Yeni EDGE de istenmeyen uygulamaları engelleyin Burada

- Microsoft EDGE yi bloklayalım Burada


5 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha