Bilgisayar her açılışta chkdsk işlemi yapıyor


Bilgisayar her açılışta disk kontrolü yapıyor
Bilgisayarınızı düzgün bir şekilde kapatmadığınızda , Windows otomatik olarak disk denetleme ( Chkdsk ) işlemini başlatır. Genellikle ekranda şu şekilde bir uyarı yazısı görürsünüz : Tutarlılık açısından

disklerinizden birinin kontrol edilmesi gerekiyor. Disk kontrolünü iptal edebilirsiniz, ancak kesinlikle devam etmeniz önerilir. Disk kontrolünü atlamak için 10 saniye içinde herhangi bir tuşa basın , Bazen, disk kontrolünün istediği sürücüyü taramasına izin verdikten sonra bile, kontrol işlemi bir sonraki önyüklemede otomatik olarak çalışmaya devam eder ve sürücüleri tekrar kontrol etmek ister bu oldukça can sıkıcı hale gelebilir. Aşağıdaki makalemizde her açılıştaki bu disk denetiminin nasıl durdurulabileceğini açıklamaya çalışacağız.

Disk taranıyor ve onarılıyor

Bilgisayar her açılışta disk kontrolü yapmasın

Bu sorunun nedenleri arasında ;

1. Sabit diskinizde bozulma vardır (BAD sector veya index bozulması) ve Onarılması gerekir
2. Chkdsk.exe veya Autochk.exe programlarından biri Zamanlanmıs Görevler'de çalışacak şekilde ayarlanmıştır.
3. Autochk.exe programı baslangıçta çalışsın diye bir Windows kayıt defteri ayarı yapılmıştır.Veya farklı bir sebeple Windows her açılışta disk denetimini çalıştırmaktadır.

1. Komut isteminden bir komut ile disk denetimini devre dışı bırakın

Komut istemini Yönetici yetkilerinde çalıştırın ve ardından chkntfs komutu ile birlikte / x anahtarını kullanın. X parametresi bir sürücüyü varsayılan önyükleme kontrolünden çıkartacaktır. Mesela C: sürücüsünü taramasını devre dışı bırakmak istiyorsanız aşağıdaki ilk komutu kullanmanız gerekir.

chkntfs /x C:
chkntfs /x c: d:
chkntfs /d

Eğer Hem C hemde D dizininin açılışta kontrol edilmesini istemiyorsanız ikinci komutu kullanmanız yeterlidir. Son Komut ise açılıştaki bu hata kontrolünü varsayılana döndürür

chkntfs komutu

2. Registry değişikliği ile Açılıştaki disk taramasını devre dışı bırakın

Üstte verilen komutlar uygulandığında Registryde belirli değişiklikler meydana gelmektir eğer herhangi bir sebeple Komut istemi açılmıyorsa veya verilen komutlar işlevlerini yerine getiremiyorlarsa bu durumda registryde yapacağınız değişiklik ile açılışta disklerin hata kontrolünü devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki registry kaydına gidin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager

Sağ tarafta bulunan anahtarlar arasında yeralan "BootExecute" anahtarına çift tıklayıp çalıştırın ve C dizininin taranmamasını istiyorsanız aşağıdaki ilk kaydı boşluğa girin ve Tamam butonuna tıklayın.

autocheck autochk /k:C *
autocheck autochk /k:C /k:D *
autocheck autochk *

İkinci kayıt hem C hemde D dizininin taranmamasını sağlar , Son satırdaki kod ile açılıştaki disk kontrolünü varsayılan hale getirirsiniz.

Disk kontrol registry

Bu işlemleri bir tıkla yapmak için gerekli registry kayıtlarını sayfa sonundaki linkten edinebilirsiniz.

3. Disk kontrolünü çalıştıran bir zamanlanmış görev varmıdır kontrol edin

Eğer bir yazılım veya zararlı zamanlanmış görevleri kullanarak her sistem açılışında disk hata denetimini çalıştırıyorsa bunu silmeniz gerekecektir bunun için çalıştıra aşağıdaki komutlardan birini yapıştırıp ENTER tuşuna basın.

taskschd.msc
control schedtasks

Açılacak olan Pencerede "Görev zamanlayıcı Kitaplığı" kısmına tıklayıp çalışan görevler arasında sıradışı birşey varmı diye kontrol edin bulursanız sağ tıklayıp Sonlandır veya sil deyin.

Görev zamanlayıcı kitaplığı

Bu arada şunu da hatırlatmakta fayda var , eğer Chkdsk.exe programı tüm sabit disk sorunlarını gideremediğini bildirirse , Fixmbr ve fixboot gibi uygun Kurtarma Konsolu komutlarını deneyebilirsiniz. Diskinizdeki BAD sector leri nasıl temizleyebileceğinizi sayfa sonundaki linklerde bulabilirsiniz. Anlatılanların hiçbiri işe yaramıyorsa verilerinizi yedekledikten sonra "clean" komutu ile dizilerin hepsini silip sabit diskinizin bölümlerini yeniden oluşturduktan sonra biçimlendirebilirsiniz.

- Bad sector nedir onarma komutları nelerdir Burada

- Yavaş ve Hızlı format arasındaki fark nedir Burada

- Usb Bellek RAW formatına dönüştü erişilemiyor Burada

- Windows 10'da Otomatik Onarımı devre dışı bırakalım Burada

- Sabit diskte en kolay hata kontrolü Burada

- Sürücüyle ilgili bir sorun var şimdi tarayın hatası Burada

- HDD durumumuzu bir komutla öğrenelim Burada

- Sabit diskinizin sağlık durumunu kontrol edin Burada

- TRIM nedir SSD için neden faydalıdır Burada

- Windows 10 da SSD için hangi ayarlar yapılmalıdır Burada

- SSD diskiniz Ömrünün neresinde Burada

25 Kasım 2009 Tarihli başlık güncellendi


7 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha