Şifreli Winrar içeriği görüntülenemesin


Şifreli winrar içeriği görüntülenemesin
Uzantısı zip veya rar olan sıkıştırılmış bir dosya içeriğini , buraya çıkart demeden görebilirsiniz bunun için tek yapmanız gereken şey dosyaya çift tıklamaktır, işin daha da ilginci bu dosya şifreli bile olsa


içinde ne var göstermesidir. Konuyu hemen bir örnek üzerinde açıklayacak olursak. Diyelimki tıklandığında "Merhaba Dünya" yazan bir VBscriptiniz olsun (sadece bir metin belgesi de olabilir) bunu ister bir klasör içerisinde isterse olduğu hali ile şifreli olarak zip veya rar dosyası haline getirin. Sisteminizde Winrar kurulu iken dosyaya çift tıklarsanız aşağıdaki gibi içeriğinde ne var ne yok görebilirsiniz.

Sıkıştırılmış dosya içriği görünebiliyor

Halbuki dosya şifreli , bu durumun birkaç sakıncası var ; eğer bir dosya şifrelenmiş ise içeriğinin görüntülenmesi istenmiyor demektir oysaki Winrar varsayılan ayarlar ile şifrelenmiş dosya kullanılamasa bile hakkında bilgi edinilebiliyor. İkincisi ise Antivirüslerin yanlış uyarı verme olasılığını arttırması , antivirüsler şifreli içerikleri tarayamazlar fakat kalitesiz olanları şifreli dosya içeriğine taramadan zararlı diyebilmektedirler. Dilerseniz sıkıştırılmış dosya içeriğini gizleyebilirsiniz.

Rar dosya içeriği çıkartılmadan (Ayıklanmadan) görülemesin

Dosya içeriğini gizleyebilmek için sisteminizde Winrar kurulu olmalıdır ve sıkıştırılmış dosya uzantısı .rar olmak zorundadır, gelelim adımlarına ;

1. Şifreli olarak sıkıştırılacak dosyayı sağ tıklayıp , arşive ekle deyin.

Sağ tuş ile arşive ekle

2. Rar kısmı seçili olmalıdır ardından parolayı ayarla kısmına tıklayın.

Winrarda parola ata

3. Yeni açılan ekranda Dosya adlarını şifrele kısmına tik koyun ve tamam butonunu kullanın , bir sonraki ekranda tekrar Tamam butonuna tıklayın.

Winrarda dosya adlarını şifrele

İşlemler bukadar artık bu dosyayı şifresini bilmeyen birisi ele geçirdiğinde içeriğini görüntüleyemeyeceği için içerisinde ne var göremeyecektir.

Winrarda şifreli dosya içeriği gizlendi

Normalde şifreli dosyalar için varsayılan olarak , Dosya adlarını gizle seçeneği işaretli gelse daha isabetli olurmuş. Zip dosyalarında böyle bir seçeneğe rastlamadım lakin olsa kullanışlı olurdu. İçeriğin görünmesini engelleyerek farklı kişilerin eline geçse bile şifreyi Brute force (Deneme Yanılma) yöntemi ile kırmaya çalışmalarının önüne geçmiş olursunuz , neticede içinde ne olduğunu bile bilmediği şifreli bir dosyayı kırmak için hiçkimse uzun uğraşlar vermeyecektir.


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Burak
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Engin

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha