Winrar da CRC hatası nedir nasıl giderilir


Winrar da CRC hatası
WinRAR, dosyaları sıkıştırarak arşivlemeye veya sıkıştırılmış arşiv dosyalarını çıkartmaya yarayan bir uygulamadır ve bünyesinde CRC hata tespit etme yöntemini kullanır. 1961'de Amerikalı matematikçi William


Wesley Peterson, verileri iletirken ve depolarken oluşan hataları azaltmak için cyclic redundancy checking (CRC) yöntemini geliştirdi. Bu prosedürde, her veri bloğuna ek bir test değeri eklenir. CRC değeri olarak da bilinen bu değer, iletim ve depolama sırasında meydana gelen hataların tespit edilmesini mümkün kılar ve ideal olarak bunları otomatik olarak düzeltir. Kısmen bozuk bir arşivi çıkarmaya çalıştığınızda, WinRAR bir CRC hata iletisi verecektir ve bu arşivdeki herhangi bir dosyaya erişmeniz engellenebilecektir. Özellikle saatlerce bekledikten sonra indirdiğiniz onlarca GB lık bir oyun dosyasında bu hatayı almanız oldukça can sıkıcıdır. Peki CRC hatası alırsanız ne yapmanız gerekir. İlk önce sırası ile aşağıdakileri deneyin.

CRC hatası veren dosyadan veriler nasıl alınır

1. CRC hatası veren arşiv dosyasını sağ tıklayın ve Dosyaları Çıkart deyin . Dosyaları Ayıkla yanlış Türkçe tercümedir , eğer Türk dil kurumu sayfasına gider ve Ayıklamak kelimesini aratırsanız ; Bir şeyin içinden, işe yaramayan, gereksiz veya istenmeyen taneleri ayırıp çıkarmak, temizlemek açıklaması karşınıza çıkar ki buraya ayıkla dediğinizde arşiv dosyasının içerisinden birşey AYIKLANMIYOR (Arşivde kalan birşey yok), ÇIKARTILIYOR , Bu tercüme eden herif her kimse , biryerlerinden element uydurup tüm Türk kullanıcıları gıcık etmekten umarım vazgeçer.

Winrar buraya çıkart (Ayıkla)

2. Yeni açılacak olan pencerede Bozuk dosyaları koru kısmını işaretleyin (Sol dipte)

Winrar bozuk dosyaları koru

Ve son olarak Tamam butonuna tıklayın. Eğer hata Cheksum Error şeklinde ise bu durumda çift tıklayıp arşiv dosyasını açın ardından üst menüde bulunan Araçlar - Arşivi onar kısmına tıklayın

Winrar arşivi onar

Bir sonraki ekranda nereye çıkartılacağını gösteren ekran gelecek ve Tamam butonuna tıkladığınızda çıkartma işlemi gerçekleşecektir.

Arşiv onarılıyor

Peki ama yüklediğiniz büyük boyutlu bir dosyanın indirilmesi sırasında meydana gelebilecek CRC hatalarında veri kaybından kaçınmak için yapabileceğiniz birşey yokmu ? elbetteki var o da Kurtarma kaydı eklemektir.

Winrarda Kurtarma kaydı nasıl eklenir

Arşivlenecek dosyayı sağ tıklayıp Arşive Ekle deyin ardından açılacak olan pencerede Kurtarma Kaydı ekle kısmı kutucuğuna tik koyun.

Winrar kurtarma kaydı ekle

Son olarak Tamam butonuna tıklayın. Bu işlem arşiv dosya boyutunu arttırsa da veri kaybının önlenmesine yardımcı olacaktır.

- Winrar ile her dosyayı ayrı arşiv dosyasına çevirmek Burada

- Her bir dosya veya alt klasör ayrı bir zip dosyası olsun Burada

- Winrar sağ tuş menüsünü düzenleyelim Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for TRWE_2012
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Uğur Sancaktar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha