Microsoft Edge kenar çubuğu nasıl gizlenir


EDGE kenar çubuğunu gizle veya göster
Microsoft Edgede , tarayıcı penceresinin sağ tarafında otomatik olarak yeni bir kenar çubuğu bulunur. Bu kenar çubuğu, tarayıcı penceresinin sağ tarafına sabitlenmiştir ve her zaman üstte kalır.


Web sitelerine göz atarken aynı zamanda kenar çubuğunu da kullanabilirsiniz. Kenar çubuğu, aşağıdakiler gibi birkaç kullanışlı buton içerir:

Arama
Alışveriş
Araçlar
Oyunlar
Microsoft Office
Outlook

Araçlar , kenar çubuğunun en kullanışlı bileşenidir diyebiliriz. Hesap makinesi, sözlük, İnternet hız testi gibi birkaç kullanışlı uygulamalar içerir. Edge kenar çubuğuna bileşen eklemek istiyorsanız Artı butonuna tıklayın , yeni açılacak olan pencerede ; Messenger, instagram , Gmail , Youtube , WhatsApp ... gibi bileşenlerin yanlarındaki butonu açık konuma getirirseniz kenar çubuğuna ekleneceklerdir.

Kenar çubuğuna bileşen ekle

Microsoft Edge'de Kenar Çubuğunu Etkinleştirin veya Devre Dışı Bırakın

Bu yeni araç çubuğu eklentisini beğenmediyseniz veya alışamadıysanız devre dışı bırakabilirsiniz. işte yöntemleri :

1. Kenar çubuğunu gizlemenin en kolay yolu , Kenar çubuğu üzerinde bulunan gizleme butonudur. Dip kısımda ayarlar dişli çarkının hemen üzerinde yeralır.

Microsoft EDGE kenar çubuğu gizle göster ikonu

2. Klavyenizdeki Ctrl + SHift + Ö klavye kısayolunu kullanarak ta Kenar çubuğunu gizleyip tekrar görünür hale getirebilirsiniz.

3. Tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan Üç noktaya tıklayın ve aşağı açılır menüden Kenar çubuğunu gizle kısmına tıklayın. Aynı menü kenar çubuğu gizli iken , Kenar çubuğunu göster şekline dönecektir.

EDGE kenar çubuğunu ayarlardan gizle

4. Microsft Edge tarayıcısnda Ayarları açın ve Görünüm sekmesine gidin ; Edge'de kenar çubuğunu göstermek veya gizlemek için bir buton göreceksiniz , aynı yere daha kolay yoldan ulaşamak için tarayıcının adres satırına aşağıdaki komutu yapıştırıp Enter tuşuna basmanız yeterlidir.

Edge://settings/Appearance

Açılacak olan ayarlar sayfasında yeralan Kenar çubuğunu göster butonunu kapalı veya açık konuma getirerek kenar çubuğunun görünürlüğünü ayarlayabilirsiniz.

EDGE Kenar çubuğunu gözter ayarı

Eğer kenar çubuğu sürekli görünsün istiyorsanız veya Tamamen kapalı olsun ayarlarından açılamasın istiyorsanız aşağıdaki registry kayıtlarından faydalanabilirsiniz.

Kenar çubuğu sürekli kapalı kalsın (Ayarlar silik hale gelir)

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge]
"HubsSidebarEnabled"=dword:00000000

Kenar çubuğu sürekli Açık kalsın (Ayarlar silik hale gelir)

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge]
"HubsSidebarEnabled"=dword:00000001

Varsayılan şekli için ise Registryden "HubsSidebarEnabled" REG_DWORD değerini sağ tıklayıp silmeniz yeterlidir. Üstteki registry işlemlerini bir tıkla gerçekleştirmek için sayfa sonundaki Vbscript ten faydalanabilirsiniz.

- Edge hızlı göz atma için sayfaları önceden yüklesin Burada

- Youtube Kısıtlı modu Chrome ve Edge de etkinleştirin Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Aslı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha